24 вересня 2020, 13:04

Мікрокредитування: порятунок чи пастка?

Опубліковано в №18 (724)

Світлана Багдашкіна
Світлана Багдашкіна «IBC Legal Services» старший юрист, адвокат

15.09.2020 р. Верховна Рада України прийняла Закон №1109 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України «Про споживче кредитування». Проаналізуймо причини популярності мікрокредитування і корективи, які вніс Закон №1109.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Через нестабільну економічну ситуацію в країні, яка ще більше загострилась у зв'язку з карантинними заходами, багато українців втратили роботу або у них значно скоротилися доходи. Як наслідок, і так популярні в країні мікрокредити стали ще більш привабливими для багатьох. Яскрава реклама, розташування кредитних кіосків у багатолюдних місцях або ж взагалі можливість отримати таку позику онлайн, обіцянка швидкого надання грошей «до зарплати» без необхідності підтвердження доходів — усе це стимулює людину витратити за місяць більше, ніж вона заробила. Та як відомо, позичаємо ми чужі кошти тимчасово, а віддаємо свої і назавжди. На жаль, багато людей при такій спрощеній процедурі отримання кредитів легковажно ставляться до необхідності ретельно вивчити умови надання коштів, у яких, як правило, прописані додаткові комісії та платежі, «болючі» штрафні санкції за затримку з поверненням позики, а також процентні ставки за користування нею, які знач но перевищують ринкові. Наслідки такої неуважності, як правило, затягують позичальників у глибоку боргову яму, з якої важко вибратися з малими втратами, оскільки сукупні витрати від такого мікрокредиту, враховуючи всі штрафні санкції та проценти, можуть кратно перевищувати суму позики.

Прийняття Закону України «Про внесення змін до де яких законів України щодо розширення переліку кредитних договорів, на які поширюється дія Закону України «Про споживче кредитування» загалом є дуже актуальним та позитивним рішенням. Більш чітке врегулювання процедури видачі мікрокредитів унаслідок поширення на них дії Закону України «Про споживче кредитування», обмеження максимальної сукупної суми стягнення з боржника за договором мікрокредиту подвійною сумою взятого кредиту незалежно від домовленостей сторін та інші зміни мінімізують порушення прав споживачів, посилять належну перевірку кредитоспроможності позичальників та зменшать кількість судових спорів, які виникали з договорів мікрокредитування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати