06 березня 2024, 15:46

Менеджмент для молодого юриста: що потрібно знати на початку шляху?

Тетяна Карпенко
Тетяна Карпенко керівниця HR-відділу Miller Law Firm

Навіть юристи-початківці знають, що для досягнення кар’єрного успіху не достатньо лише відмінного знання кодексів. Попереду в кожного молодого правника не лише робота з документами, а й спілкування з клієнтами, організація роботи над проєктом, взаємодія з колегами та багато іншого. Саме тому обов’язковим є знання процесів менеджменту та саморозвиток у цьому напрямку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Далі ми поговоримо про ключові поради менеджеру-початківцю: як визначити свої цілі, про побудову стосунків з колегами та корпоративну культуру, лідерство та перші кроки на шляху до опанування нових навичок.

Що характеризує успішного менеджера?

Фактично, у кожної компанії своя модель компетенцій успішного менеджера і цими особливостями не можна нехтувати. Розглянемо на прикладі внутрішнього проєкту Google Oxygen. У результаті багаторічного дослідницького проєкту вони виявили, що успішні менеджери постійно мають вісім лідерських якостей серед яких: бути хорошим коучем, надавати команді повноваження (не займатися мікроменеджментом), створювати згуртоване командне середовище, бути продуктивним та націленим на результат.

Якщо звернутися до більш універсальних даних, серед 20 найпоширеніших рис видатних менеджерів за версією People Manager Survey — сильна трудова етика, чесність, почуття гумору, впевненість, позитивне ставлення, прийняття рішень. Тобто тут ми бачимо, що окрім професійних, є ще низка особистісних характеристик, які роблять менеджерів успішними.

Про що варто подумати менеджеру-початківцю?

1. Навіщо вам це?

Є випадки, коли людина не має реального уявлення навіщо, але дуже хоче стати менеджером. Тому спершу дайте чесні відповіді собі:

- Навіщо це вам?

- Як це допоможе вам у реалізації?

Краще розібратися у своїй мотивації на страті. Це те, що буде вашим джерелом віри та енергії в штормові періоди.

Пам'ятайте: крутий фахівець — не дорівнює хороший менеджер. Добре робити свою роботу і мотивувати команду на кращі результати — це різні задачі. Можна будувати кар’єру експерта і бути крутим фахівцем у своїй сфері, отримувати реалізацію, визнання і без управлінського досвіду.

2. Корпоративна культура

Подумайте, наскільки вам комфортно в цьому середовищі, з цими цінностями та лідерами? Чи імпонує вам те, які рішення приймаються та як вони реалізуються? Це важливо, адже на менеджерській посаді ви будете безпосередньо залучатися в імплементацію рішень та комунікації щодо цього.

3. Команда

Люди, з якими у вас дружні стосунки на роботі, можуть по різному реагувати на ваше підвищення. Звісно, це не причина відмовлятися він кроку вперед, але тут краще свідомо продумувати стратегію співпраці та не залишати на самотік можливі шляхи подальшої взаємодії. Часто цей період дається складно і для менеджера-новачка, і для команди. Ще вчора ви жартували про роботу, а сьогодні — ви нарізаєте задачі і нагадуєте про терміни.

4. Лідерство

Справді крутий менеджер — свідомий лідер. Тобто проявляти себе, брати відповідальність, вибудовувати стосунки з кожним членом команди та налагоджувати взаємодію, бути в активній позиції та прикладом для команди потрібно не словами, а своїми діями. Або ж ви ризикуєте потрапити в категорію менеджерів, що не відповідають власним вимогам.

Цікавий факт: переважна більшість власників бізнесу  першочергово очікують від менеджерів проявів лідерства. Звісно, є структури де можна просто ставити та приймати задачі, але частіше це набагато ширший спектр задач і неочікуваних викликів.

5. Баланс

Роль менеджера сповнена парадоксів, і це досить широка тема, але декілька прикладів для розуміння нижче:

- Для підвищення продуктивності команди треба бути доброчесним та проникливим, щоб об’єктивно оцінювати ситуацію, при цьому одночасно проявляти довіру. Тобто ви маєте балансувати між поступками на які йдете та робити все, що можливо аби досягти результату.

- Треба брати відповідальність за те, що вже є в компанії, що було створено до вас і як це працює зараз. При цьому бути відкритим та рішучим до змін, інновацій та надихатися тим, що раніше ніхто не робив.

- Необхідно бути впевненим в прийнятті рішень, ставити амбітні цілі, але при цьому проявляти скромність, не присвоювати результати роботи одноосібно, а демонструвати вдячність команді, визнавати їх заслуги та підкреслювати це. Результат роботи менеджера — це результат роботи його команди.

- Менеджер має бути готовим приймати жорсткі рішення та при цьому турбуватися про співробітників, проявляти інтерес до життя інших людей та цікавитися ними, вибудовувати довірливі стосунки.

Що робити, якщо хочеш стати менеджером?

1. Визначтеся, чого саме хочете і навіщо це вам. Часто на ці питання не так легко дати відповідь. Тому варто інвестувати в кар’єрну консультацію чи роботу з коучем над цим запитом. Це допоможе  зекономити ваш час та ресурс в майбутньому. Дізнайтеся досвід ваших менеджерів у компанії. Це дуже цінна інформація, яка дасть вам більше ввідних даних. Навіть, якщо ця людина проходила шлях становлення в керівній посаді, коли ви вже працювали разом, не факт, що ви знаєте принаймні частину викликів, з якими зіштовхнулася ця людина. Звісно, краще це робити у форматі  дружньої розмови віч-на-віч.

2. Стань ініціатором допомоги своєму менеджеру. Попросіть, щоб при нагоді вам делегувати декілька задач або принаймні поставили відповідальним за якісь задачі на період відпустки менеджера. Це важливо для того аби не лише виконати задачі, а й зрозуміти як це працює.

3. Попросіть про фідбек. Так-так, попросіть, щоб вам дали оцінку за результатами виконаної задачі та взаємодії з вами під час її виконання. Це може бути корисним для вас, проте налаштуйте себе та менеджера на хвилю довіри. Якщо ви боїтеся почути якісь неприємні моменти, а менеджер боїться образити вас — є ризик малоефективного обміну загальними фразами.

4. Спробуйте подивитися на вашу роботу та роботу команди очима менеджера. Намагайтеся щиро оцінити якість виконання задач, загальний результат, взаємодію та задоволеність клієнта. Якщо ви розумієте, що можна покращити — обговоріть це з менеджером та запропонуйте зміни. І запропонуйте їх запровадити. Тобто не просто вказуйте на недоліки, а допомагайте в оптимізації процесів та отримуйте досвід реалізації змін.

5. Знайдіть собі ментора чи наставника. Людину чи людей, до яких ви можете прийти за порадою і це буде екологічно та ефективно.

І найважливіше на чому варто тримати фокус кожному менеджеру — це успіх команди, який визначає наскільки успішним є сам менеджер. Результат роботи команди — це ваша відповідальність. Саме тому значну частину робочого часу та власного ресурсу потрібно інвестувати у своїх співробітників, щоб сформувати довіру та вибудувати якісну взаємодію.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати