29 квітня 2024, 18:27

Мінімізуємо ризики КІК-штрафів. «Шкідлива» порада №3

Олена Жукова
Олена Жукова керуючий партнер ТОВ «Сайвена груп», адвокат, аудитор


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо ти в своїй кишені

Ні копійки не знайшов,

Зазирни в карман сусіда, -

Очевидно, гроші там.

(Г. Остер, переклад О.Жуковой)

 

Сьогодні розглянемо останній вид КІК-штрафів (п.120.7 ст.120 ПКУ). Саме цей вид штрафу — найнебезпечніший. Дивимось.

Цитата:

«Неподання або подання не в повному обсязі контролюючою особою документації з трансфертного ціноутворення, інших копій первинних документів щодо контрольованої іноземної компанії на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 39-2 цього Кодексу, — тягне за собою накладення штрафу в розмірі 3 відсотків від суми доходу контрольованої іноземної компанії, щодо яких не було подано документацію та/або копії первинних документів, але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року».

Читайте також: «Мінімізуємо ризики КІК-штрафів. «Шкідлива» порада №2»

Розкладемо по поличках. За що штрафують?

  • неподання ТЦУ-документації КІК,

  • подання не у повному обсязі ТЦУ-документації КІК,

  • неподання копій первинних документів на запит контролюючого органу,

  • подання не у повному обсязі копій первинних документів на запит контролюючого органу.

На скільки штрафують?

3 відсотків від суми доходу КІК, але не більше 1000 ПМ. Тобто цей штраф може досягти (на сьогодні) розміру, що перевищує 3 млн грн. Просто — за неподання документів.

У чому тут проблема?

Звісно, що ТЦУ-штука складна. Зробити ТЦУ-документацію щодо КІК — буде ще складніше. Сподіваюсь, що цю просту думку зрозуміють усі контролери — та проблем з своєчасним заказом у дуже-дуже професійних консультантів (спеціалістів з ТЦУ) — не буде.

Але… чого я боюсь? Ось чого…Ми займаємся ТЦУ вже більше 10 років. Зроблено понад тисячу документацій. Оскільки ми супроводжуємо клієнтів «завжди та до переможного кінця» — то і запитів від податкової «за темою ТЦУ» я бачила купу. Ми завжди працюємо по таким запитам разом з клієнтами. Ось зараз беру один з останніх таких запитів та читаю:

«…за результатами проведеного аналізу документації з ТЦ встановлено, що вона не містить інформації в обсязі, зазначеному в підпункті 39.4.6.пункту 39.4 статті 39 Податкового Кодексу України (далі Кодекс) та не містить належного обґрунтування відповідності умов КО принципу витягнутої руки зокрема згідно з….» надалі — список на 7 пунктів (буває — і на 2 аркуші).

Але: ми займаємся ТЦУ вже 10 років. У нас розроблені спеціальні методики по складанню документації (для всіх типів контрольованих операцій). Наші спеціалісти щорічно обов’язково проходять додаткове навчання (підвищення кваліфікацій) з ТЦУ. Також щорічно ми придбаєм дуже вартісні бази даних найбільших та найвпливовіших спеціалізованих агентств. У нас чітко відпрацьована триступенева система контролю якості. Документація— завжди детальна та аргументована. Обсяг документації — кілька томів по 100 аркушів (плюс документи та інформація з баз даних — на флешці). Ми впевнені як у якості наших розрахунків, так і  в абсолютної повноті ТЦУ-документації.

Читайте також: «Мінімізуємо ризики КІК-штрафів. «Шкідлива» порада № 1»

Тому відповідь в податкову починається, зазвичай з такого: «У ТЦУ-документації, що надана Вам на Ваш запит №… від,,, інформація по п.1 запита знаходиться на арк. 8 тому 2 Документації, інформація по п.2 запита знаходиться на арк. 49-54 тому 3 документації і так інш….»

Як це буде в ситуації з КІК? Повністю аналогічно (перевіркою будуть займатися ті ж самі спеціалісті ДПС, використовуватися будуть ті ж самі «шаблони листів-запитів»).  Але для КІК «подання не в повному обсязі ТЦУ-документації»  — це штраф у 3 млн…Сьогодні. Наступного року  буде більше.

…Бажання податківців «поповнити бюджет за рахунок олігархів-контролерів КІК» — повністю зрозуміло.

Але…за нашим досвідом (в нас вже є дуже непоганий досвід також і по складанню КІК-звітів):

  • майже 90% КІК — пільгуються (тобто звільнені від оподаткування відповідно до спеціальних критеріїв статті 39-2 ПКУ);

  • також дуже велика частина КІКів — з зовсім невеликим оборотом (навіть якщо пільги немає — сума податку до сплати є мізерною).

Тобто «в цілому по лікарні» брати КІК-податки — практично не з кого. Ба більше, якщо планувалося отримати з цього божевільні мільярди… Що робити нещасному податківцю? Правильно! Штрафувати за те саме «подання не у повному обсязі». Дуже економічно та ефективно: один запит — і виписуй штраф на 3 млн…Ну да, потім в суд…Але ж це — потім…

Висновок №1: для мінімізації/запобігання величезних штрафів за «Неподання або подання не в повному обсязі контролюючою особою документації з трансфертного ціноутворення» — особливо ретельно обирайте консультанта/спеціаліста з ТЦУ. Це — завжди потребує прискіпливої уваги. Але у випадку «ТЦУ в КІК» — ризики зростають… Набагато зростають…

Практично аналогічний штраф — «Неподання або подання не в повному обсязі контролюючою особою, інших копій первинних документів щодо контрольованої іноземної компанії на запит контролюючого органу».  Також, податківці полюбляють запросити документи «з запасом». Це можуть бути  десятки (або навіть сотні) документів.

Але для КІКів є ще один нюанс: переклад. Уявили ситуацію, коли всю сотню документів необхідно перекласти та засвідчити? Особливо якщо мова — якась естонська, грузинська, македонська, японська? Ось цитата:

39-2.6.4.3. Під час проведення перевірки контролююча особа зобов’язана забезпечити надання контролюючому органу за його запитом копій первинних документів щодо окремих або всіх операцій контрольованої іноземної компанії. Документи подаються протягом одного місяця з дати отримання платником податку відповідного запиту в засвідчених копіях. У разі подання документів англійською мовою переклад українською мовою не вимагається.

Що правда (знов нечіткість законодавця) — у вищенаведеному пункті йдеться лише що «У разі подання документів англійською мовою переклад українською мовою не вимагається». Але для інших мов — ніде слово «переклад» не використовується. Тобто прямої вимоги на переклад документів (якщо вони не англійською) — також немає. Цікава ситуація. Але ж побачимо, як це працюватиме на практиці…

На що звернути увагу? Безумовно, від запитів податкової — не вбережешся. Але мінімізувати їх кількість — можна. І це треба робити (насамперед з метою запобігання потенційного штрафу в 3 млн за «подання не в повному обсязі копій первинних документів»). Що робити? Передусім — уважно підійдіть до складання КІК-звіту, щоб у податківців не було додаткового бажання «розібратися з нюансами» (запросив купу документів). Саме це — друга по важливості порада в цих моїх трьох статтях.

Мінімізуйте (по можливості) кількість запитів. Надайте пояснювальні документи разом зі звітом. Наприклад, КІК виплатила дивіденди. І ви відобразили це у звіті. Додайте до звіту письмове пояснення з розрахунками та прикладіть копії документів. Зіграйте на випередження. Щоб податківцям все було ясно вже зі звіту. І не було бажання щось «уточнити».

До речі, у першій статі я звертала увагу, що КІК = фінзвітність обов’язково треба «належним чином завіряти». Будь-яким способом, але завіряти. Ця порада — саме з цієї опери. Не дайте податківцям підстав для зайвого запиту «А ось Ви нам надали не завірені документи. Надайте, будь ласка, завірені. І до них додатково докладіть наступне: …» і перелік на 5 сторінок…

Ну ось і все. Ми докладно розглянули КІК-штрафи. Нижче надаю всі шкідливі поради, з усіх трьох статей. Їх небагато. Але вони важливі.

«Шкідлива» порада № 1. Не парьтесь з «належним чином завірянням». Зробите будь-яким способом або методом. Задача в нас — зовсім інша: отримати квитанцію №2. Втім, завірити — все ж необхідно!

«Шкідлива» порада № 2. Як вказано у п.1 — наша задача  при поданні КІК-звіту (в 2024 році) – отримати квитанцію №2. При цьому особливо не морочитися з нюансами звіту. Водночас отримати цю квитанцію — треба якомога швидше.

«Шкідлива порада» № 3. Якщо є найменші сумніви щодо «треба-не треба» подавати Повідомлення — дружно СПАМимо податкову! Краще подати «щось зайве», чим заплатити мільйонний штраф!

«Шкідлива» порада № 4. Для мінімізації/запобігання величезних штрафів за «Неподання або подання не в повному обсязі контролюючою особою документації з трансфертного ціноутворення» — особливо ретельно обирайте консультанта /спеціаліста з ТЦУ.

«Шкідлива» порада №5. Мінімізуйте (по можливості) кількість запитів ДПС. Надайте пояснювальні документи разом зі звітом.

Ну і — бажаю всім удачі при КІК-звітуванні. Вона вам стане в нагоді!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати