20 жовтня 2023, 15:22

IР-сфера під час війни: виклики, тренди, новації

Опубліковано в №11–12 (769–770)

Антон Полікарпов
Антон Полікарпов «Polikarpov Law Firm» керуючий партнер

Позитивні моменти


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Трошки з історії нашої компанії. Варто сказати, що юристи, принаймні ті, з якими я спілкувався на початку лютого 2022 року, не враховували широкомасштабну війну як ризик у своєму плануванні, як і я особливо теж не враховував. Інакше не впевнений, що сповістив би колишніх колег-партнерів про те, що починаю свою справу 1 березня 2022 року. Тому для нас все, що почалося з початком війни, стало суцільним викликом, саме в такому режимі ми й досі працюємо. Наскільки можна зараз згадати хронологію подій, першою несподіванкою особисто для мене було те, що на той момент «Укрпатент» працював майже з самого початку війни, приймав і розглядав заявки на реєстрацію IP-об’єктів, а отже, давав змогу працювати нам, патентним повіреним. Бо, наприклад, суди не розглядали справи щодо інтелектуальної власності, і перші справи починали рухатися ближче до початку літа 2022 року, приблизно те саме було з Антимонопольним комітетом.

Другий момент, на який хочеться звернути увагу — це те, що якщо в інших сферах права робота поновилася пізніше, IP-юристи, які працюють із нерезидентами, мали роботу завжди. Так сталося, що культура інтелектуальної власності, її дотримання побудована набагато міцніше у розвинутих країнах, і компанії таких країн особливо не скорочували свої бюджети на поточні процеси під час початку війни у лютому 2022 року. Так, були певні паузи із великими проєктами, судами, але все те, що стосується охорони об’єктів права інтелектуальної власності, було продовжено з перших днів війни, і ми мали хоча б якусь роботу.

Третє, що я хотів би зауважити, полягає у великій кооперації IP-спільноти в усьому світі. Так, як приймали наших рідних в інших країнах наші іноземні колеги, давали свої будинки, допомагали перший час, я не бачив в інших сферах. Можливо, відповідь у тому, що до війни ми багато подорожували, брали участь у конференціях і знайомилися, заводили друзів у всьому світі, і настав час, коли ці друзі дуже добре показали себе.

Четверте, і це також доволі несподівано — парламент України за цей час доволі активно працював і працює над імплементацією норм європейського законодавства згідно з Угодою про асоціацію із ЄС. Норми, що зараз приймаються у сфері права інтелектуальної власності, очікувалися роками професійною спільнотою. І виявилося, що улюблена фраза «не на часі» не застосовується до нас у цьому випадку.

П’яте, що не можна не згадати: у сфері охорони IP вже досить давно діють системи електронного документообігу. Тобто патентний повірений, і це дуже актуально зараз, може перебувати в іншій країні, але має змогу подавати заявки до українського відомства в електронній формі. Окрім того, держава навіть заохочує до цього шляхом зменшення зборів на подання заявок в електронній формі. Те саме стосується того, що наразі відсутня необхідність у поданні оригіналів деяких документів безпосередньо до відомства, оскільки, використовуючи КЕП, наприклад, довіреність можна подати так само, як і заявку, чого не було ще до лютого 2022 року.

Шосте, на що можна звернути увагу, але поки незрозуміло зпозитивного чи негативного боку— це прийняття Верховною Радою України закону щодо так званого зупинення строків у IP-сфері. Ця зміна полягає у тому, що нині порушення строків, чітко визначених у процесі процедури реєстрації об’єкта ІР, не призводить до безповоротних наслідків. Тобто, обґрунтовуючи пропуск строків наявністю зазначеного закону, патентні повірені можуть сподіватися на продовження процедури реєстрації цього об’єкта.

Своя ложка дьогтю у цьому законі знайшлася під час його застосування. Якщо коротко, то виявилося, що продовжуються не лише процесуальні, «внутрішні» строки під час реєстрації об’єкта, ай строки, пов’язані із взагалі періодом дії цього об’єкта ІР, наприклад, коли він вже має закінчувати свою дію за спливом строку, на який його можна зареєструвати згідно із законом. Зокрема, якщо буквально читати цей закон, то може скластися враження, що патенти на винаходи, які мають закінчувати свою дію у цей період, насправді можуть продовжуватися, що ставить у невигідну ситуацію інших гравців ринку.

Виклики та проблеми

Якщо загалом описувати виклики в нашій сфері, пов’язані з війною, то це передусім розділеність команд юридичних компаній, але це, звичайно, стосується не лише нашої сфери. Команди працюють у різних містах України, у різних країнах, і це не сприяє згуртованості колективу. Це проблема, яку доведеться розв’язувати в будь-якому випадку, бо війна може бути довгою. Щодо суто IP-викликів, то для мене, наприклад, незрозуміло, коли розпочне працювати Вищий суд з питань інтелектуальної власності.

Строки розгляду IP-справ у деяких районних судах можуть тривати і півтора, і два роки, що вкрай неефективно. Також із війною пов’язане очевидне збільшення обсягів обігу контрафактних товарів, що можна пояснити лише безкарністю порушників, зміщенням акцентів правоохоронної системи з нашої категорії справ на інші, на їх думку, більш важливі. Не можу не зазначити і про проблематику, пов’язану зі складністю організації процесів із розвитку бізнесу за кордоном для чоловіків призовного віку.

Всі виїзди за кордон, що відбуваються зараз і пов’язані з конференціями, необхідно організовувати дуже завчасно, і звичайно, не у тих масштабах, у яких можна було і хотілося б. У будь-якому разі для мене як керівника Polikarpov Law Firm не було іншого, довоєнного часу, коли я міг розвивати свою компанію, і відповідно порівняти це з нашим періодом. Тому можу сказати, що в цьому часі є як свої можливості, так і проблеми, проте життя продовжується, і ми мусимо зробити все можливе, щоб тут, в тилу, працювати, платити податки та підтримувати наш спільний великий фронт.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати