17 квітня 2024, 15:56

Економічне бронювання: фінансова модель від влади для збереження спеціалістів у бізнесі

Анна Митропан
Анна Митропан «MK Legal Service» юристка практики ІТ/ТМТ

На етапі розроблення законопроєкту про мобілізацію однією з наріжних тем стало розширення кола та можливостей для бронювання спеціалістів. Одним із таких варіантів запропонували так звану модель «економічного бронювання»: роботодавець має щомісяця платити певну суму, в чистому вигляді або у відсотку від заробітної плати працівника, як своєрідний податок на бронювання, і тоді такий працівник отримує право бути заброньованим. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Над цією моделлю працює Дмитро Наталуха, Голова Комітету ВРУ з питань економічного розвитку. До цього депутати пропонували кілька варіантів схеми економічного бронювання, які не знайшли єдиної підтримки в депутатському корпусі. Саме тому наразі цю ідею планують скоріше оформити у вигляді постанови КМУ, як доповнення до дійсних постанов КМУ №45 від 04.02.2015 року та №76 від 27.01.2023 року.

Ключові результати дослідження Комітету в темі бронювання:

  • понад 540 000 осіб отримали бронювання, більшість з яких у сферах промисловості, агробізнесу, транспорті й енергетиці;

  • білий бізнес несе найсильніше мобілізаційне навантаження: наразі близько 2, 7 млн чоловіків у віці від 25 до 60 років офіційно працевлаштовано, а 600 000 — зареєстровано як ФОПи;

  • понад 1 млн чоловіків працюють у «тіні».

За запропонованою моделлю бізнес отримує змогу забронювати до половини з усіх військовозобов’язаних співробітників — важливо, що 50% відраховується саме від кількості працівників, які потенційно можуть підлягати призову та мобілізації.

Умови бронювання:

  • відсутність податкових боргів;

  • сплата військового збору на кожного працівника за формулою 1,5% від заробітної плати + фіксована ставка в розмірі 20 000 грн/місяць.

Покрокова процедура «економічного бронювання»:

Етап 1 — сплата збору. 

Компанія реєструє подає дані своїх працівників на електронному порталі та додає квитанцію про сплату збору за тих, кого бажає забронювати. 

Для підтвердження реальної активності для ФОПів діятиме додаткова вимога: потрібно буде подавати довідку про наявність обороту на суму, не меншу за вартість 3 місяців бронювання — 60 000 грн.

Етап 2 — верифікація кандидата. 

ДПС підтверджує, що в бізнесу немає боргів, перевіряє кандидата на бронювання в онлайні та надає жовтий QR-код, якщо всі умови виконані. 

Етап 3 — оновлення даних. 

Упродовж 60 днів потрібно оновити інформацію в ЦНАПі — у результаті заброньований отримує зелений QR-код, який остаточно підтверджуватиме бронювання.

Розглянемо переваги цієї моделі:

  • дасть змогу забронювати найманих працівників і ФОПів; 

  • роботодавець зможе самостійно обрати, яких працівників забронювати. 

Недоліки моделі економічного бронювання:

  • цей метод не можна застосувати для дефіцитних ВОС;

  • заброньовані за цією моделлю не зможуть виїхати за кордон;

  • усе ще поза увагою розробників моделей економічного бронювання залишаються гіг-спеціалісти та ФОПи, які не мають найманих працівників в штаті.

Це вже не перша запропонована до розгляду модель «економічного бронювання», однак попередні були відхилені Комітетом з питань національної безпеки. Тож, тримаємо руку на пульсі й очікуємо прийняття цієї моделі в остаточному вигляді.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати