31 серпня 2021, 17:40

Чи бути оподаткуванню криптовалюти в Україні?

Вероніка Ширман
Вероніка Ширман «Pavlenko Legal Group» юрист

На сьогодні громадяни України є одними з найактивніших користувачів криптовалют у світі. Так, за підсумками 2020 р. Україна посіла 10-е місце у списку країн, що отримали найбільший прибуток від продажу біткоінів, а українські чиновники задекларували криптовалюти на загальну суму 75 млрд грн. Незважаючи на такий великий попит, правове регулювання ринку криптовалют у нашій країні майже відсутнє. Спробуємо розібратися, який статус мають криптовалюти на сьогодні та на що очікувати громадянам.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Правове регулювання

Перші спроби врегулювати криптовалюту в Україні робилися ще у 2014 р. З того часу було багато законодавчих ініціатив, але вони так і не знайшли втілення. Навіть податківці в одній зі своїх нещодавніх консультацій погодились, що на сьогодні криптовалюта в Україні не має визначеного правового статусу, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею. Є лише декілька діючих нормативних актів, що прямо чи опосередковано зачіпають тему криптовалют:

  • Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який дає визначення поняття «віртуальні активи». Оскільки це визначення досить широке, під нього потрапляє і криптовалюта;
  • Закон України «Про запобігання корупції», який чітко передбачає, що криптовалюта має бути задекларована в антикорупційній декларації. Це поки що єдиний законодавчий акт, у якому прямо згадуються криптовалюти.

Оподаткування криптовалют

В умовах такої законодавчої невизначеності громадяни звертаються за роз’ясненнями до державних органів. Напевне, на сьогодні такі консультації є єдиним способом внести чіткість у розуміння та оподаткування криптовалют.

Незважаючи на відсутність правової бази, є однозначне розуміння необхідності оподаткування криптовалют, що належать фізичним особам. Через відсутність спеціального законодавства оподаткування та декларування криптовалюти відбувається за загальними правилами, встановленими у Податковому кодексі України, — за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Така позиція відображена в індивідуальній податковій консультації №4907/ ІПК/99-00-04-04-02-09 від 30.11.2020 р. Так, сам факт наявності у платника податків криптовалюти не потребує відображення у податковій декларації, проте дохід, отриманий від операцій з криптовалютами, підлягає декларуванню.

Негативною стороною такого підходу для платників податків є те, що в Україні криптовалюти не визнаються інвестиційним активом, а отже, на них не поширюються відповідні правила щодо оподаткування фінансового результату операцій (дохід для інвестиційних активів розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу такого активу, та витратами на його придбання). Таким чином, податкові органи наполягають, що у разі продажу криптовалюти оподаткуванню підлягає уся сума доходу, отримана платником, без вирахування витрат на придбання такого активу.

Якщо щодо фізичних осіб є хоч якась визначеність, то щодо оподаткування доходу від обміну криптовалют ФОП та юридичними особами податківці мало висловлювались. У більшості випадків ДПС радить звернутися за роз’ясненнями до НБУ або Міністерства фінансів України. За аналогією з фізичними особами, можемо припустити, що підприємницька діяльність має оподатковуватися за загальними правилами.

Варто зазначити, що наразі в Україні неможливо офіційно використовувати крипто-валюту як платіжний засіб. Наприклад, навіть найгучніший продаж квартири у Києві за криптовалюту відбувався на підставі договору міни нерухомості на криптовалюту. Неоднозначним також є питання щодо ПДВ. Ще у 2016 р. податківці вважали, що операції з криптовалютами, місце постачання яких розташоване на мит-ній території України, підлягають оподаткуванню ПДВ. Проте представники Мінфіну зауважили, що криптовалюту та операції з нею оподатковуватиь ПДВ не слід. Світова практика також свідчить про те, що операції з криптовалютою не є об’єктом оподаткування ПДВ. Так, у справі Skatteverket vs David Hedqvist Суд Європейського Союзу дійшов висновку, що операції з криптовалютами звільняються від ПДВ, оскільки належать до платіжних операцій з валютою, грошовими знаками і монетами.

Заплановані законодавчі заходи

21 липня Міністерство цифрової трансформації та представники індустрії віртуальних активів презентували фінальний звіт та дорожню карту розвитку ринку віртуальних активів в Україні. На 2021 р. заплановано:

  • прийняття законопроєкту «Про віртуальні активи» №3637 від 11.06.2020 р., який сформує правове поле для роботи на ринку віртуальних активів, адаптує рекомендації FATF щодо фінансового моніторингу ринку віртуальних активів, визначить перелік професійних постачальників послуг віртуальних активів, їх реєстрацію та інше;
  • внесення змін до податкового законодавства, що передбачає лояльніше оподаткування учасників ринку криптовалют (відсутність ПДВ, зменшення ставки податку з прибутку, отриманого від діяльності на ринку криптовалют);
  • впровадження політик та процедур AML (боротьби з відмиванням грошей) для постачальників послуг у сфері віртуальних активів і їх клієнтів.

Заявлені плани здаються досить оптимістичним прогнозом. Проте в будь-якому випадку активні обговорення з боку влади та криптоспільноти свідчать про усвідомлення необхідності врегулювання ринку криптовалют.

Крім того, Організація економічного співробітництва та розвитку планує до кінця 2021 р. розробити єдиний стандарт щодо обміну податковою інформацією для криптоактивів (CRS).

Очікується, що він буде аналогічний тому, що застосовується в традиційній економіці для боротьби з ухиленням від сплати податків.

***

Однозначно законодавство України потребує чіткого врегулювання ринку криптовалют. Наявні на сьогодні податкові консультації є скоріш компромісним рішенням, яке не дозволяє належно захистити права та інтереси учасників ринку.

Очікуємо, що в найближчий рік нашій державі вдасться закріпити статус, засади обігу та функціонування ринку криптовалют, адже наразі ні держава, ні громадяни України не мають жодних переваг через правову невизначеність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати