21 грудня 2021, 16:50

Боротьба за таланти на ринку праці юристів

Опубліковано в №24 (754)

Вероніка Бодашко
Вероніка Бодашко «Arzinger» HR-директор

Боротьба за таланти (war for talents) притаманна українському ринку праці вже протягом тривалого часу. Була невелика пауза в наймі на початку карантину, проте буквально за кілька місяців попит на працівників у багатьох галузях відновився і триває досі. Щодо причин — пропоную трохи поговорити про суху статистику.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Боротьба за працівників буде?

Кількість населення в Україні, в т.ч. працездатного, скорочується вже протягом тривалого часу. За оцінками демографів, до 2030 р. кількість працездатного населення скоротиться на 3 млн людей внаслідок природних факторів (зниження народжуваності, старіння), крім того, продовжаться міграційні процеси.

Все це призводить до браку працездатної та кваліфікованої робочої сили. Тільки за 2020 р. населення України скоротилось на майже 314 тис., а це розмір обласного центру. Також слід згадати демографічну яму 90-х — покоління, яке зараз, у свої 20+ років, відіграє суттєву роль на ринку праці. І наразі входимо до другої демографічної ями — кількість жінок, здатних до народження дітей, зменшується, пік спаду народжуваності, за прогнозами експертів, припаде на 2025 р. Тобто боротьба за працівників між роботодавцями буде, на жаль, тільки набирати обертів. Водночас маємо поглиблення розриву між запитом ринку щодо знань та навичок молоді та формальною системою освіти. До того ж, перехід до онлайн-навчання внаслідок карантину, за загальними оцінками, призвів до ще більшого падіння якості освіти як у вищих навчальних закладах, так і в школах, а це — наші потенційні майбутні працівники.

Не секрет, що юридичний напрям протягом багатьох років входить до топ-3 найпопулярніших спеціальностей для вступників до вищих навчальних закладів. Проте далеко не всі студенти-випускники реалізуються врешті в обраній професії. Багато хто не працює за спеціальністю, змінює сферу, розглядає отримання вищої освіти як гігієнічний фактор для подальшого розвитку. Відповідно до дослідження Future of Work 2030, 79% молодих людей хотіли б створити власний бізнес у майбутньому. Згідно з різними дослідженнями, проведеними у 2018–2021 рр., лише 40–50% українців працюють за спеціальністю, за якою отримали освіту.

Спостерігаємо, що сучасна молодь часто досить легко змінює роботу/ професію/напрям, обирає працювати на фрілансі у зручному для себе графіку та середовищі, не готова працювати багато у досить напруженому режимі (а це відома специфіка юридичного бізнесу). Звісно, суттєве зростання ІТ-ринку протягом останніх років та перекіс ринку праці у цей бік призводить до відтоку працівників з різних галузей, і юридична не є виключенням.

Проблеми під час пошуку кандидатів

Протягом останніх років ми стикаємося з декількома основними проблемами під час пошуку кандидатів. По-перше, це низький рівень базової підготовки студентів-правників та невміння застосовувати теоретичні знання на практиці. По-друге, нерозуміння юридичної професії майбутніми правниками. Юридичний ринок в Україні активно розвивається, в консалтингу є чітке розмежування між практиками та галузями права. Сьогодні юрист повинен бути експертом у 2–3 напрямах, в яких достеменно володіє як теоретичними, так і практичними знаннями. Ми помітили, що студенти-випускники часто не мають розуміння та бачення, в якій галузі права хочуть розвиватись, хочуть працювати в консалтингу чи в in-house. По-третє, та не менш важливе, в університетах не вивчаються галузі права (або вивчаються дуже точково), на які вже є попит та які будуть перспективними в майбутньому. Юридична галузь досить динамічно розвивається, виникає все більше напрямів, які не вивчаються в університетах, а знання з цих спеціальностей можна отримати тільки на практиці або займаючись самоосвітою (наприклад, Data protection чи Compliance).

«Всі шукають всіх»

На ринку наразі є досить високий попит як на кваліфікованих юристів у різних галузях права, так і на кандидатів на стартові вакансії (стажер, помічник юриста). Щодо практик, до яких наразі шукають співробітників різні компанії, спостерігаємо стабільний попит у напрямах Litigation, Corporate, Antitrust, Tax тощо. Як нещодавно сказав один з експертів ринку, всі шукають всіх. Це, мабуть, основна характеристика другої половини 2021 р. Зазвичай досить складні пошуки у «вузьких» практиках, де обмаль потенційних кандидатів з експертизою в конкретній галузі права (наприклад, Energy або Data protection). Компаніям часто вигідніше «перекупити» готового кандидата з ринку, ніж витрачати час та ресурси для його розвитку всередині.

Досить часто трапляються ситуації, коли цікавий кандидат має кілька пропозицій по роботі одночасно та обирає між роботодавцями. Під час проходження етапів відбору на вакансію далеко не всі кандидати готові виконувати тестові завдання та довго чекати на призначення наступної співбесіди, оскільки часто паралельно ведуть перемовини з кількома компаніями. Обирає як компанія, так і кандидат, і це треба розуміти під час пошуку та спілкування. До того ж, часто кандидат обирає не тільки бренд та репутацію компанії, практику, безпосередньо job offer (посаду, задачі, фінансову винагороду, компенсаційний пакет), а й можливість працювати з конкретним керівником, кар’єрні перспективи, цікаві проєкти, соціальну активність компанії тощо.

Які вимоги у Arzinger

Arzinger має досить високі вимоги до кандидатів на вакансії усіх рівнів (гарне знання англійської мови, глибока теоретична підготовка та практичний досвід, розвинуті soft skills тощо). Також важлива відповідність цінностей кандидатів основним цінностям компанії. Пошук практично на кожну вакансію потребує застосування різних методів — як роботи з ключовими job-сайтами, так і активного використання соціальних та бізнес-мереж, прямого пошуку, залучення кандидатів завдяки рекомендаціям з ринку та від співробітників компанії тощо.

Окрім власне теоретичних знань та практичного досвіду, щоб досягти успіху, сучасний бізнес у BANI-світі потребує розвинених м’яких навичок (soft skills), ключовими з яких, згідно дослідження Future of Jobs від Світового економічного форуму, будуть комплексне вирішення проблем, критичне мислення, креативність, здатність до постійного навчання, стресостійкість та гнучкість. І це те, чого вже зараз вимагає сучасний бізнес для того, щоб бути успішним та розвиватися в майбутньому. Для залучення та утримання кращих співробітників Arzinger багато уваги приділяє розвитку бренду роботодавця та EVP (ціннісної пропозиції роботодавця) як для потенційних кандидатів, так і для поточних співробітників. Створюємо гарні умови для роботи, професійного розвитку та самореалізації співробітників, кар’єрний шлях молодого юриста в компанії є зрозумілим та цілком досяжним, якщо, звісно, цього хотіти та прагнути. У компанії впроваджено гібридний формат роботи (можливість працювати в більшості з офісу або з дому), причому режим віддаленої роботи було відпрацьовано ще задовго до початку пандемії. Arzinger багато років тісно співпрацює з провідними університетами та студентськими організаціями в юридичній галузі, запроваджує стипендії для кращих студентів, провідні юристи компанії проводять лекції для студентів та діляться досвідом і знаннями. Один з наших масштабних проєктів для студентів — Brand new practices in demand, у рамках якого близько 300 студентів-правників з кращих університетів з усієї України взяли участь у серії вебінарів від провідних юристів Arzinger.

Один з найбільш дієвих способів залучення молодих талантів до компанії — організація стажування для перспективних студентів у різних практиках. Така практика в нашій компанії існує вже досить давно і підтвердила свою результативність. Принципи learning on the job та knowledge sharing, на наш погляд, є найбільш дієвими для розвитку та мотивації молодого покоління. Розвиток молоді — це частина нашої корпоративної соціальної відповідальності, наш внесок у створення майбутнього України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати