2021 р. приніс чимало законодавчих змін у сфері агробізнесу в Україні. Однією з головних новацій, яку можна виділити, став запуск ринку землі, який відкрив великі можливості для інвестицій в агробізнес України як для вітчизняних інвесторів, так і для зарубіжних. Водночас, за висновками експертів, у минулому році агросектор залишився однією з ключових галузей у зовнішньо-економічній діяльності України — агропродукції було експортовано на загальну суму $27,8 млрд, що становить 41% загальноукраїнського експорту.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Саме тому при затвердженні державного бюджету на 2022 р. уряд приділив значну увагу сектору аграрної політики. Зокрема, на підтримку аграріїв було виділено 4,6 млрд грн. Але не обійшлося й без введення нових податків для власників земельних ділянок.
Нарахування мінімального податкового зобов’язання (МПЗ)
Однією з найбільш приголомшливих новин для власників земельних ділянок та землекористувачів стало те, що з 1 січня ц.р. усіх їх чекає нарахування мінімального податкового зобов’язання (МПЗ). Цей податок стосується як сільськогосподарської землі, на якій нічого не вирощується, так і фермерів чи аграріїв, які обробляють власну чи орендовану землю. Відповідно до Закону №5600, логіка мінімального податкового зобов’язання проста: з кожного гектару землі треба сплатити певну суму обов’язкових податків, і вона не може бути менша від встановленого державою МПЗ.
У МПЗ входять:
- податок на землю;
- податок з доходу за продаж урожаю, вирощеного на ділянці;
- податок на доходи фізичних осіб;
- військовий збір з зарплати найманих працівників.
Ідея нового обов’язкового платежу для фермерів полягає в тому, що сума всіх сплачених за ділянку податків не повинна бути менша за МПЗ, котре з 2022 р. складає 4%, а з 2023 — 5% НГО землі. Інакше власнику ділянки доведеться доплачувати різницю між МПЗ та сумою сплачених податків. Від сплати МПЗ звільняються власники земельних ділянок, які станом на 01.01.2022 р. перебували у межах населених пунктів або у дачних та садових кооперативах. Порядок зарахування сплачених податків у рахунок МПЗ диференційовано між сільгосптоваровиробниками і несільгосптоваровиробниками. Для забезпечення справедливого нарахування зобов’язання по земельних ділянках державної та недержавної форм власності передбачено зарахування в рахунок сплати МПЗ лише 20% орендної плати за ділянки, що належать до державної або комунальної власності (в першому читанні пропонувалося зараховувати її повністю). Також фізичні особи звільняються від МПЗ, якщо контролюючий орган не вручив податкове повідомлення-рішення (ППР) встановлені строки.
Додатковий податок на врожай
Сплачувати податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 18% від прибутку тепер мають аграрії, котрі вирощують на власній ділянці продукцію для продажу, якщо дохід від торгівлі за рік перевищить 12 мінімальних заробітних плат (з 2022 р. це 78 тис. грн). Розмір ділянки при цьому не має значення. У разі, коли дохід перевищує 12 МЗП, ПДФО буде нараховуватись на всю суму отриманого прибутку, а не на різницю між фактичним прибутком та 12 МЗП.
Звільнення від податку на прибуток виробників свійської птиці
Від податку на прибуток строком на 5 років звільнили виробників свійської птиці. Проте з переліку такої птиці було виключено курей. Також сільгоспвиробники, котрі займаються розведенням свійської птиці, страусів та перепелів, більше не зможуть залишатися на єдиному податку — їх переводять на загальну систему оподаткування.
Продаж паїв без оподаткування
Прийнятим законом передбачено, що відтепер за ставкою 0% може оподатковуватись продаж земельної ділянки с/г призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних КСП, або у випадку приватизації земельних ділянок, які перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.
Стимулювання розвитку виноградарства та садівництва
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства та садівництва», який Верховна Рада ухвалила 17 грудня 2021 р. Цим законом передбачається низка змін, зокрема розширюється перелік громадян України, які мають право на викуп земельних ділянок державної та комунальної власності для ведення селянського (фермерського) господарства.
А з 2024 р. громадяни матимуть право на викуп земель під угіддями, які належать до багаторічних насаджень, якщо такі особи вирощують їх на зазначених ділянках не менше 3 років. Водночас законом передбачено збільшення мінімального строку оренди під багаторічні насадження до 25 років.