28 травня 2019, 11:43

АРМА — що це за звір?

Опубліковано в №21-22 (675-676)

Микита Нуралін
Микита Нуралін «VBpartners» адвокат

За останні кілька років було створено низку нових органів з широковживаними абревіатурами НАБУ, САП, ДБР та АРМА. Що ж таке АРМА, а також які переваги та недоліки його діяльності?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фактично Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), почало функціонувати з жовтня 2017 р. Як вбачається з назви, основними функціями цього органу є виявлення, розшук та/або управління активами, одержаними від злочинів. Такі активи поділяються на підгрупи:

  • активи, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні;
  • активи, на які вже накладено арешт;
  • активи, які були конфісковані у кримінальному провадженні;
  • активи, які підлягають стягненню в дохід держави в позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх витребування.

Таким чином, АРМА є спеціальним органом, який допомагає правоохоронцям відшукати майно, а також управляти ним після арешту.

Виявлення та розшук активів

Сьогодні бізнесу і державі стало легше переслідувати менеджерів-корпоративних шахраїв та чиновників-корупціонерів. Завдяки АРМА спростився розшук їхнього майна, особливо за кордоном. Однак слід зауважити, що напряму взаємодіяти з АРМА можуть лише слідчі, прокурори та суд.

Звісно, АРМА не має своїх детективів у класичному розумінні цього слова. Насамперед, його спеціалісти здійснюють аналіз українських реєстрів і баз даних, відкритих джерел інформації. Такі дії слідчі можуть зробити самостійно. Тому складається враження, що АРМА — це лише помічник правоохоронних органів. Однак найголовнішою відмінністю є можливість оперативного розшуку майна в іноземних юрисдикціях.

Для трансграничного розшуку АРМА використовує міжнародні мережі: СARIN, StAR, Інтерпол, Європол. Окрім того, існують регіональні мережі, в які також входить АРМА (наприклад, мережа країн з розшуку майна в Карибському регіоні). Отримання подібної інформації слідчими в порядку міжнародного співробітництва може тривати більше ніж півроку. Натомість АРМА може отримати таку інформацію протягом кількох годин. Звісно, інформація у такі короткі строки надається на умовах взаємності. Це означає, що на іноземні запити АРМА повинна відповідати так само швидко.

Згідно зі звітом за 2018 р., АРМА опрацювала більше ніж 1000 запитів щодо виявлення та розшуку майна, направила 81 запит в інші країни та надала відповідь на 15 запитів з‑за кордону. Фактично, це цифри за перший рік. Очікується, що органи розслідування щороку направлятимуть все більше і більше запитів. Потерпілим, які хочуть отримати компенсацію за завдану злочином шкоду, варто частіше комунікувати зі слідчими щодо звернення до АРМА. Після отримання інформації від АРМА щодо виявлених активів таке майно може бути заарештовано та у відповідних випадках — передано в управління.

Управління арештованим майном

Фактично передання в управління арештованим майном — це визначення порядку зберігання речових доказів. В управління АРМА активи можуть бути передані на підставі ухвали суду або заяви власника. Одразу слід зазначити, що досі не надходило жодної заяви від власників арештованого майна. Зокрема, це свідчить про наявність недовіри до цього органу у зв'язку з його новизною. Станом на 01.01.2019 р. суди передали АРМА 646 різних об'єктів: гроші, нерухомість, транспорт, корпоративні права тощо.

Для здійснення управління активами Закон про АРМА встановлює три одночасні обов'язкові умови:

  • На активи має бути накладено арешт у кримінальному провадженні. Майно, арештоване в цивільному чи іншому процесах, не може бути передано до АРМА.
  • При арешті повинна бути встановлена заборона розпоряджання та/або користування такими активами. Раніше суди зазвичай забороняли лише відчуження майна, такі активи не передаються в АРМА.
  • Сума або вартість активів повинна дорівнювати або перевищувати 200 розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня (2019 р. — 834 600 грн).

При цьому КПК України встановлює додаткову умову — визнання таких активів речовими доказами вартістю більше ніж 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2019 р. — 384 200 грн). У зв'язку із суперечністю двох положень щодо вартості майна, на практиці використовують положення КПК України як спеціального процесуального закону.

За загальним правилом, майно спочатку арештовується, а потім окремою ухвалою передається в управління АРМА. При цьому така ухвала не оскаржується. На практиці арешт та передання активів в управління АРМА відбувається на підставі однієї ухвали. Після винесення ухвали прокурор надсилає її до АРМА. Порядок управління залежить від виду активу: грошові кошти та банківські метали передаються на депозит у державний банк, а інше майно — в управління або на реалізацію.

Відмінністю для власників майна в цих процедурах є можливість отримання доходів. У разі скасування арешту та повернення коштів власник додатково отримує відсотки, нараховані за весь час управління. Доходи від управління іншим майном перераховуються в державний бюджет та не підлягають компенсації.

Варто зауважити, що АРМА самостійно визначає порядок обрання управителів, оскільки дія Закону України «Про публічні закупівлі» в цій частині не розповсюджується на обрання управителів АРМА. Зацікавлені особи попередньо включаються до списків управителів за конкретним видом майна. Після отримання ухвали суду АРМА направляє інформацію таким управителям та обирає найкращу пропозицію щодо бізнес-плану управління майном. Однак порядок та критерії такого відбору не є публічними.

При цьому оскарження порядку передачі майна в управління або безпосереднього управління не допоможе повернути майно. Єдиний ефективний спосіб повернення контролю власника над своїм активом — це скасування арешту майна. Таким чином, для повернення майна власнику необхідно зосередитися на скасуванні арешту майна, хоча б у частині заборони розпоряджання та/або користування активами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати