24 лютого 2020, 17:03

Антимонопольний комплаєнс від А до Я

Опубліковано в №4 (710)

Анна Грищенко
Анна Грищенко «Pavlenko Legal Group» радник, керівник практики антимонопольного права

У минулому році Антимонопольний комітет України припинив понад 2 тис. порушень, а розмір накладених штрафів склав 8,7 млрд грн. З огляду на значні штрафи, важливо вжити всіх заходів для запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції. При цьому необов'язково витрачати значні кошти для створення системи антимонопольного комплаєнсу. Пропонуємо розглянути кілька порад, застосування яких дозволить бізнесу максимально захистити себе від ризиків, пов'язаних з можливими порушеннями конкуренційного законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Придбання активів

Звикайте вести окремий облік (та архів) документів, які підтверджують придбання компаній/майна. Це стосується не лише відповідних договорів, але й копій фінансової звітності продавця. Такі документи допоможуть підтвердити дотримання вимог антимонопольного законодавства у процесі розширення вашого бізнесу (придбання майна, компаній тощо).

Бухгалтерія

Ведіть окрему зведену таблицю даних щодо вартості активів та обсягу реалізації товарів (робіт, послуг) щодо кожної компанії вашої групи за рік. Це допоможе швидко визначити необхідність отримання дозволу на концентрацію, коли ви плануєте придбати компанію чи майно.

Ринковий аналіз

Вивчайте ситуацію на ринку, діяльність своїх конкурентів та постійно моніторте ринок. Це надасть вам хоча б приблизне уявлення щодо власної частки на ринку. Якщо маєте можливість, можете періодично замовляти/оновлювати маркетингові звіти, в яких міститиметься інформація щодо обсягу відповідного ринку та основних гравців. Це також дозволить вам зрозуміти, чи знаходитеся ви в умовній «зоні ризику», з огляду на значну частку на тому чи іншому ринку.

Реклама

Під час розробки та внутрішнього погодження рекламних матеріалів будьте готові підтвердити кожне слово, яке використовуєте. Наприклад, використання словосполучень «тільки в наших магазинах», «ексклюзивно у нас» потрібно буде підтвердити відповідними положеннями в договорах з виробниками/постачальниками, інакше доведеться відповідати за поширення інформації, що вводить в оману. Також це стосується назви вашого виробу та інформації щодо його складу. Наприклад, якщо ви зазначаєте на упаковці товару, що це товар «з шоколадом», то він насправді повинен бути з шоколадом (а не з його замінником), інакше матимете поширення інформації, що вводить в оману. У кращому випадку ви отримаєте рекомендації від АМКУ щодо припинення порушення та приведення упаковки у відповідність (що потребуватиме від вас додаткових витрат), а можете отримати штраф.

Договори

З договорами ситуація дещо складніша. Звісно, мова йде про договори у сфері дистрибуції. Під час укладення договорів важливо звертати увагу на застосування так званих «жорстких» обмежень. Радимо перевірити свої договори, насамперед, на предмет застосування мінімальної/фіксованої ціни перепродажу, обмеження території або кола замовників, у межах якої або яким покупець-дистриб'ютор може перепродавати контрактний товар, а також деякі інші моменти.

Планування

Отримання дозволів на концентрацію чи узгоджені дії, так само як і одержання попередніх висновків Комітету, потребує значного часу. Намагайтеся максимально завчасно планувати дії, що можуть потребувати дозволу Комітету. Особливо актуальним це питання стає у розрізі придбання активів з торгів або через аукціон. Зрозуміло, що не завжди є достатньо часу на підготовку, але у такому випадку намагайтеся включити до договору «відкладальну» обставину, пов'язану з отриманням дозволу АМКУ.

Комунікація

Можливо, порада здається елементарною, але не варто забувати про ведення комунікації з АМКУ. Насамперед, мова йде про надання відповідей на запити Комітету. Часто компанія просто відмахується від запиту, не розуміючи, що така поведінка, по‑перше, викликає додаткову зацікавленість з боку АМКУ, а по‑друге, може призвести до штрафу (до речі, в межах 1% доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за неподання інформації чи її подання у неповному обсязі). Також не забувайте зберігати всю кореспонденцію, яку ви отримуєте від Комітету, включаючи конверти, в яких надійшов відповідний лист. Це дозволить вам підтвердити строк отримання вимоги та обґрунтувати час надання вашої відповіді.

Навчання персоналу

Непогано періодично проводити навчальні заходи для персоналу. Це може бути семінар або тренінг від внутрішнього юриста чи зовнішніх радників, на якому працівники компанії зможуть дізнатися про основні моменти, на які варто звертати увагу в антимонопольній сфері.

Замість висновків

Загалом, антимонопольний комплаєнс достатньо багатогранний. Однак, якщо налагодити систему комплаєнсу, надалі достатньо буде моніторити дотримання основних вимог, що вже не потребуватиме значних ресурсів. У будь-якому випадку, витрати на побудову системи комплаєнсу будуть нижчими, ніж можливі штрафи. За окремі порушення розмір штрафу може досягати 10% доходу (виручки) від реалізації продукції. Отже, побудова системи антимонопольного комплаєнсу є вигідною інвестицією в безпеку та прозорість вашого бізнесу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати