09 грудня 2020, 12:56

Адвокатська етика в соцмережах: пан або пропав

Опубліковано в №23 (729)

Володимир Клочков
Володимир Клочков «Клочков та Партнери, АО» керуючий партнер, адвокат

Однією з основних ознак розвиненого суспільства є розвиток комп'ютерних інформаційних технологій. Сьогодні інтернет-простір став невід'ємною частиною життя кожної людини, і адвокатська діяльність не є виключенням. Загалом адвокат може використовувати соціальні мережі як для власних інтересів (наприклад, PR), так і для взаємовідносин з клієнтами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Лайкообмеження

Це зрозуміє навіть студент-практикант: бути звичайним юзером соцмереж адвокат не зможе, як би він того не хотів. Будь-який репост, розміщення фото та навіть лайк доведеться робити з оглядкою на чинне законодавство, Правила адвокатської етики, рішення з'їзду адвокатів України, Ради адвокатів України. За таких умов будь-хто махне рукою, скаже: «А ну його!» і забуде про власну сторінку у Facebook, заблокує профіль в Instagram, не кажучи вже про Twitter. Та чи варто? Безмежних можливостей соцмереж у просуванні ваших послуг ніхто не скасовував. Навіщо позбавляти себе такого потужного PR‑інструменту? Тож доведеться вчитися писати цікаво, щоб вас хотілося читати, лайкати та, найголовніше, шерити, і паралельно з тим не порушувати правила. Так, важко, та нічого не поробиш.

Червоні стрічки

Тезово пройдемося обмеженнями, на які варто звертати особливу увагу:

  • коментування кримінальних справ. Принципи презумпції невинності та професійної компетентності — то святе;
  • колективні звернення/колективні листи/петиції. Особливо це стосується політики: один необережно поставлений підпис може багато що зіпсувати;
  • репости. Ви перевіряєте інформацію, яку розміщуєте на своїй сторінці? Подумайте секунд 20, перш ніж натиснути кнопку «поділитися»;
  • прояви емоцій. Всі ми люди, з усіма буває. Але те, що може собі дозволити рядовий користувач, не дозволено вам. Тут діє те саме правило: перше, ніж розпочинати дискусію в соцмережах або писати коментар, подумайте 20 секунд. І будь ласка, утримайтеся від зайвих емоцій! Від цього може залежати ваша репутація;
  • політика. Виділимо її в окремий підпункт. Тут все просто: для висловлення своїх політичних поглядів використовуємо день виборів та кабінку для голосування. Все. Ані в постах, ані на фото, ані в коментарях цього робити не слід. Якщо, звісно, не хочете втратити клієнта, котрий сповідує погляди, протилежні вашим;
  • фото. Звісно, вирішувати вам, але пам'ятайте: фотографії на вашій сторінці можуть зіграти як «в плюс» для вашої репутації, так і «в мінус». Вечірні посиденьки за склянкою віски, пляжний відпочинок, тренажерний зал — з усім цим треба бути максимально обережним, аби не перетворитися на посміховисько.

Право на приватне та фейкові сторінки

Адвокати, як і будь-які люди, мають право на приватне життя, але сторінки в соціальних мережах не повинні містити інформацію, яка могла б завдати шкоди вам чи вашим близьким. Адвокат — професія небезпечна. Не давайте зайвої можливості тиснути на вас — інформацію про склад сім'ї та місце проживання краще не афішувати.

А буває й так, що ви можете навіть не здогадуватись, а в мережах активно діє сторінка, створена лише з однією метою — дискредитувати вашу репутацію. Про це теж не варто забувати. Перевірити це нескладно — час від часу треба забивати в «пошуку» у Facebook свої ім'я та прізвище, і все побачите.

Реклама — рушій торгівлі. Або навпаки

Невід'ємною частиною адвокатської діяльності в інтернеті є PR юридичних послуг. Але тут необхідна стратегія. Реклама має бити в ціль, не дратувати, не впадати у вічі — її має побачити ваш потенційний клієнт. Важливо розуміти, яка цільова аудиторія відповідає конкретному напрямку надання послуг в галузі юриспруденції. Навряд чи на жіночому форумі «зіграє» реклама послуг адвоката, що працює в галузі фінансового права, або підписники геймерського пабліка сприймуть інформацію про спеціаліста, що надає послуги з медіації.

Висновки

Підбиваючи підсумок, можна сказати, що попри ризики, пов'язані з використанням соціальних медіа, цей спосіб комунікації сприяє підвищенню компетентності, зміцненню адвокатської спільноти, а також інформує громадськість про юридичні послуги. Здається, соціальні медіа сьогодні ми можемо розглядати, як один з найважливіших інструментів для юридичної практики. Але до всього треба підходити з розумом. Соцмережі не є винятком.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати