17 грудня 2015, 18:06

Проблеми страхування автомобілів в Україні

Опубліковано в №50-51(496-497)

Артем Черевко
Артем Черевко «Клочков та Партнери, АО» помічник адвоката

На сьогодні в Україні існує багато різних страхових компаній, які не завжди є чесними зі своїми клієнтами, що тягне за собою проблеми з виплатами, наприклад, за такими Договорами як «Страхування наземних транспортних засобів» (КАСКО). 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ця проблема зумовлена тим, що страхові компанії не завжди мають достатні фінансові можливості для задоволення потреб своїх клієнтів. Держава ж,зі свого боку, як регулятор ринку страхових послуг не вживає жодних важелів впливу для стабілізації ринку надання страхових послуг. Можливо, якби держава втрутилась у цю справу, прийнявши жорсткіше законодавство стосовно страхових компаній, то споживачі таких послуг не мали б проблем з виплатами за Договорами страхування наземних транспортних засобів.

На сьогодні Постановою КМУ №286 від 13.04.2005 «Про встановлення розміру плати за видачу ліцензії на проведення конкретного виду страхування» передбачено разову плату в розмірі 12.5 тис. грн, що, на мою думку, є зовсім низькою платою за подібну ліцензію.

Багато років органи державної влади намагаються вдосконалити та стандартизувати надання страхових послуг на території України, та як завжди зіштовхуються з опором самих страхових компаній, для яких на першому місці стоїть власний інтерес, а вже потім – суспільні потреби. Це призводить до того, що Договори страхування оберігають, насамперед, інтереси страхових компаній, а потім – клієнта.

Чинний Закон України «Про страхування» було прийнято у 1996 р. На момент прийняття цей Закон відображав стан страхового ринку в Україні. Але сучасний стан економіки України, зокрема розвитку страхування, вимагає зміни підходів регулювання у цьому секторі. Доцільним є не внесення окремих змін до зазначеного Закону та викладення його у новій редакції, яка відображала б реальний стан речей і стала б основою подальшого розвитку та інтеграції українського страхового ринку до світового. У Верховній Раді України такий законопроект зареєстровано під №1797-1 від 06.02.2015.

З прийняттям нової редакції Закону буде впроваджено новий порядок законодавчого регулювання страхової (перестрахової) та посередницької діяльності у страхуванні як резидентами, так і нерезидентами, на території України, удосконалено систему правового забезпечення розвитку страхового ринку та державного регулювання і нагляду за діяльністю його учасників. Прийняття нової редакції Закону сприятиме створенню конкурентного середовища на страховому ринку та рівних умов у випадках, визначених регуляторним актом, для діяльності страховиків-резидентів та нерезидентів, що дасть змогу підвищити якість страхових послуг та знизити їхню вартість.

Як зазначають автори законопроекту, розробці нової редакції Закону сприяла низка передумов:

1. Низька довіра населення України до діяльності страховиків (близько 30% всіх чистих страхових премій надходять від страхувальників-фізичних осіб), необхідність посилення захисту прав споживачів страхових послуг (страхувальників), пов’язаних з недостатніми вимогами до платоспроможності страховиків та рівнем розкриття інформації, велика кількість низьколіквідних активів у портфелях страхових компаній, що погіршує надійність та можливість мобільно (вчасно та в повному обсязі) відповідати за зобов’язаннями перед страхувальниками.

2. Обмежений доступ до послуг страхування населення у зв’язку зі слабким розвитком страхового посередництва (діяльність брокерів та агентів), що має значний вплив на страхову культуру населення України, а також сприяє наданню якісних послуг страховими компаніями, створюючи умови для жорсткої конкуренції між ними за кожного клієнта.

3. Наявність прогалин у законодавчому регулюванні страхування життя стримує розвиток цього соціально важливого виду страхування та стоїть на перепоні запровадження нових страхових продуктів, що відповідають міжнародним тенденціям розвитку страхування життя. Отже, цей вид як і раніше залишається поза межами інтересів населення як один з найкращих способів захисту майнових інтересів населення в цілому й кожного окремого.

4. Відсутність на страховому ринку України достатньої кількості актуаріїв, що не забезпечує якості актуарних розрахунків.

5. Процедури реєстрації та ліцензування страхової діяльності не запобігають проникненню у сектор страхування власників капіталу, набутого шляхом легалізації та відмивання нелегальних доходів.

Крім того, прийняття нової редакції Закону вирішить низку питань, що є актуальними на сьогодні, пов’язаних з необхідністю узгодження Закону України «Про страхування» та Цивільного кодексу України, Законів України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Про недержавне пенсійне забезпечення» та інших нормативно-правових актів.

Враховуючи всі реалії сьогоднішнього ринку страхування в Україні, вважаю, що зазначений законопроект має бути прийнятий для стабілізації цього ринку.

Також хочеться стисло описати, як саме можна убезпечити себе від протизаконних дій страхових компаній та забезпечити себе належним рівнем обслуговування при виплаті страхового відшкодування. Насамперед, треба запам’ятати, що ми нікому нічого не винні, поки це не доведено судовим рішенням. Якщо вже настав страховий випадок, не лінуйтесь його правильно задокументувати. При настанні ДТП раджу, не зволікаючи, зв’язатися з юристом та проконсультуватися з приводу того, які саме пояснення вам надати та задокументувати. Прослідкуйте, щоб схема ДТП була оформлена належним чином та на ній усе було зазначено вірно. У протоколі мають бути вірно зазначеними усі дані як винної, так і постраждалої сторони. Надавайте свої зауваження.

Один з головних моментів, про який люди завжди забувають, – це зателефонувати до страхової компанії та повідомити про настання страхового випадку як правило, у 3-денний термін з моменту настання страхового випадку. Варто звернути увагу і на те, що в деяких договорах страхування чітко прописано: «Не повідомлення страхової компанії в телефонному режимі є підставою для відмови у виплаті страхового відшкодування».

Протягом 3-х діб з моменту настання ДТП ви зобов’язані письмово звернутися до своєї страхової компанії та повідомити про настання страхового випадку. Раджу одразу просити копії усіх заяв та актів огляду автомобіля, оскільки в майбутньому це може бути доказовою базою, необхідною для звернення з позовною заявою. Як показує практика, страхові компанії намагаються уникати надання копії актів огляду та заяв.

Після закінчення строку для виплати вам страхового відшкодування, якщо ви бачите, що страхова компанія затягує та зволікає з виплатою, раджу негайно звертатися до суду з позовною заявою про стягнення страхової виплати, оскільки, як показує практика, судовий захист – найдієвіший.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати