12 квітня 2021, 15:52

Електронне судочинство. Підсистемні реалії

Опубліковано в №7 (737)

Олег Лигін
Олег Лигін «Moneyveo» юрисконсульт судового відділу

Відповідно до ч. 9 ст. 152 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», Державна судова адміністрація України забезпечує впровадження електронного суду, здійснює заходи щодо організації обміну електронними документами між судами та іншими державними органами і установами. Тобто як випливає з норми Закону, впровадження та функціонування електронного суду покладається на ДСА.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке «Електронний суд»? Це підсистема Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, що забезпечує обмін процесуальними документами (надсилання та отримання) в електронній формі між судами, органами та установами системи правосуддя, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу. Після успішної відправки учасник судового процесу може відслідковувати рух та стан розгляду свого документа в суді. Інформація про доставку документа, його реєстрацію та інші відомості надсилаються до електронного кабінету автора в автоматичному режимі.

Крім того, за допомогою сервісу «Електронного суду» учасник судового процесу може у режимі онлайн сплатити судовий збір та інші платежі, сформувати та надати електронне доручення іншій особі та додатково отримувати:

• веб-посилання на тексти всіх сформованих судом процесуальних документів по справі, в якій бере участь: судові рішення, судові повістки, виклики тощо;

• інформацію про отримані та зареєстровані вхідні документи по справі разом з документами в електронному форматі;

• інформацію про отримані документи по справі від інших учасників разом з документами в електронному форматі;

• електронні документи, що спричинили зміну стану розгляду справи, протоколи автоматизованого розподілу тощо.

Цікаво, що положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему ще не було затверджене Вищою радою правосуддя за поданням ДСА України. Проєкт щодо цього положення лише 22 грудня було надіслано апеляційним, касаційним судам у складі Верховного Суду для опрацювання та надання пропозицій. Таким чином, нормативно-правовий акт, який встановлював би порядок функціонування «Електронного суду» в Україні, станом на сьогодні відсутній. Незважаючи на це, підсистема, хоч і в тестовому режимі, почала функціонування з винесенням наказу Державної судової адміністрації України від 22 грудня 2018 р. No628 «Про проведення тестування підсистеми «Електронний суд» у місцевих та апеляційних судах».

Звичайно, орієнтуючись на досвід європейських країн, впровадження таких підсистем, як «Електронний суд», дасть можливість розвантажити судову систему України. Лише за 2020 р. до Печерського районного суду Києва надійшло близько 60 тис. справ, а станом на 01.03.2021 р. там працюють усього 21 суддя. Та на мою думку, впровадження таких підсистем для національної судової системи ще не на часі, оскільки існує дуже велика проблема фінансування судів.

Так, 11 березня 2021 р. на XVIII черговому з'їзді суддів України було ухвалено рішення щодо критичного стану забезпечення судів, зміцнення незалежності суддів та захисту їх професійних інтересів. Зокрема, було визнано, що стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення місцевих та апеляційних судів у 2020 — на початку 2021 р. становить загрозу для функціонування судової влади як окремої гілки влади, забезпечення судового контролю за дотриманням прав людини в Україні. Було вирішено звернутися до Верховної Ради та Кабінету міністрів України щодо усунення порушення ст. 130 Конституції, згідно якої держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів, та вказати на необхідність ухвалення невідкладних змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 р.» шляхом збільшення видатків загального фонду за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» щонайменше на 5,6 млрд грн.

Як можемо бачити з рішення з'їзду суддів України, ситуація у місцевих та апеляційних судах критична, тому поки не буде вирішене питання про належне фінансування судів, реалізація підсистеми «Електронний суд» у всіх судах України (місцевих, апеляційних, спеціалізованих та касаційних у складі Верховного Суду) неможлива.

Окрім того, 24 березня 2021 р. ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) анонсував початок запуску пілотного проєкту з надання допомоги країнам у створенні онлайн-судів для позовів невеликої вартості. Проєкт розпочнеться в Україні, де 49% компаній у Києві повідомили в опитуванні, що суди є основною або дуже серйозною перешкодою для їх діяльності. З метою покращення доступу МСП до правосуддя для пілотного проєкту було обрано категорію справ саме невеликої вартості (від 5 тис. до 10 тис. євро), адже саме у таких справах непропорційні судові витрати та затримки у розгляді спору є несправедливими перешкодами, які можуть бути усунуті онлайн-судами.

Відповідно, постає питання, як будуть співвідноситися «Електронний суд» і онлайн-суд в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі? Будуть діяти ці підсистеми окремо чи як одна підсистема? Ці питання залишаються відкритими. Та в будь-якому разі повноцінне функціонування цих підсистем неможливе без достатнього фінансування місцевих та апеляційних судів України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати