25 грудня 2023, 14:54

Рекордний штраф для Rolex: результат 10 років недобросовісних практик?!

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Компанія Rolex має виплатити понад 90 мільйонів євро штрафів. Французький аналог Управління з питань конкуренції та захисту прав споживачів встановив, що відомий швейцарський бренд порушив принципи чесної конкуренції. Незаконна практика швейцарського бренду тривала понад 10 років. Французький колега Управління з питань конкуренції та захисту прав споживачів наклав на Rolex штраф у розмірі 92 млн євро. У 2022 році виручка компанії наблизилася до $10 млрд.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відомому швейцарському виробнику годинників класу люкс Rolex доведеться виплатити штраф у розмірі понад 90 млн євро. Таке рішення французької влади, яка вважає, що Rolex порушувала закон понад десять років. Протягом багатьох років компанія Rolex не дозволяла авторизованим дистриб'юторам свого годинника продавати його через Інтернет. Французький аналог Управління з питань конкуренції та захисту прав споживачів встановив, що швейцарська компанія порушила принципи добросовісної конкуренції. Autorite de la Concurrence ухвалив, що ця практика була незаконною і завдавала шкоди як дистриб'юторам, так і клієнтам. Установа наклала на Rolex штраф у розмірі понад 92 млн євро. Його розмір зумовлений тим, що, за даними французького відомства, швейцарці провадять свою діяльність уже багато років. Французька влада пояснила своє рішення в офіційній заяві. У ньому вказується, що Rolex зробила це під час буму розкішного годинника, що ще більше збільшило шкідливість цієї практики. Згідно з рішенням Autorite de la Concurrence, крім сплати штрафу, Rolex має офіційно визнати свою провину і проінформувати всіх своїх дистриб'юторів про рішення французької влади. Швейцарський бренд повинен зробити це протягом максимум двох місяців з моменту ухвалення рішення, і оголошення має постійно з'являтися на офіційному сайті Rolex протягом тижня.

Приводом для звинувачення Rolex у недобросовісній практиці послужили скарги з боку Французького союзу ювелірів та годинникарів, а також дистриб'юторів продукції швейцарського бренду. Сама Autorite de la Concurrence також провела низку власних інспекцій у Франції. Протягом багатьох років Rolex дотримується незмінної політики: її годинник, який має великий попит у колекціонерів, продається тільки через мережу авторизованих бутиків. Новий годинник не може бути придбаний онлайн. Інтернет та соціальні мережі призначені тільки для просування продукції з логотипом Rolex. До недавнього часу багато провідних виробників годинника Швейцарії дотримувалися аналогічної політики, але пандемія багато змінила — компанії почали пропонувати новий годинник онлайн. Рішення французької влади може бути оскаржене в Апеляційному суді. Представники Rolex поки що не коментують це питання. Французьке агентство боротьби з корупцією відкинуло пояснення Rolex про те, чому воно здійснило цю недобросовісну практику понад десять років тому. Представники швейцарського бренду виправдовували свої дії, зокрема, необхідністю захисту свого іміджу. За даними Bloomberg, швейцарська компанія також хотіла протидіяти продажу контрафактного годинника, а також феномену так званої паралельної торгівлі. Проте Autorite de la Concurrence не переконали ці аргументи. Представники французького відомства охарактеризували дії Rolex як невідповідні мотивам, що стоять за ними, і зазначили, що бренд міг би подбати про свої інтереси, використовуючи менш радикальні методи. В офіційній заяві вони також підкреслили, що інші гравці на ринку годинників класу люкс і водночас основні конкуренти Rolex дозволяють онлайн-продаж своєї продукції за певних умов. Крім того, відомство заявило, що, окрім французької філії Rolex, солідарну відповідальність несуть Rolex Holding SA, Rolex SA та Фонд Ханса Вільсдорфа. Отже, всі ці організації повинні будуть заплатити штраф.

Зазначимо, що Rolex — виробник з великими традиціями, один із найвідоміших швейцарських годинникових брендів. Історія компанії бере свій початок у 1905 році, коли німець Ганс Вільсдорф та його швагер заснували в Лондоні торгову компанію, яка незабаром отримала назву Rolex SA. Сьогодні це величезна компанія, що випускає понад мільйон годинників на рік. Rolex залишається приватною власністю — компанія належить фонду, започаткованому Хансом Вільсдорфом.

Ролекс — бренд класу люкс. Його годинник не зовсім дешевий, але ретельний дизайн швейцарського виробника, здається, завжди виправдовував ціну. До якого моменту? З цими продуктами завжди важко визначитися. Доти, поки Франція не вирішила оштрафувати Rolex за антиконкурентну практику і запобігти посиленню конкуренції, щоб вони могли знизити ціни на свій годинник. Французький антимонопольний орган вважає, що положення договору про вибіркове поширення, що пов'язує Rolex France з її дистриб'юторами, характеризують вертикальну угоду, яка обмежує конкуренцію. Рішення французького органу з нагляду за конкуренцією ґрунтується на «серйозних» практиках, які «рівносильні закриттю маркетингового каналу на шкоду споживачам та дистриб'юторам, тоді як онлайн-дистрибуція розкішних товарів, включаючи годинники, за останні п'ятнадцять років процвітала.

Кількість підробок годинників системно зростає, причому близько половини підробок — це копії Rolex. Тому компанія посилює перевірку та запровадила програму сертифікації вживаних годинників. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) підрахувала, що у 2021 році швейцарські виробники годинників та ювелірних виробів втратили мільярди через підробки. У 2018 році вони втратили 1,7 млрд євро. За оцінками ЄС, на контрафактну продукцію — тобто, також одяг, інструменти чи ліки — припадає майже 7% його імпорту. Вони є значним джерелом доходу для злочинних організацій.

Ця новина здивувала багатьох, оскільки політика Rolex (та інших брендів, зокрема модних, таких як Chanel) не продавати продукцію через Інтернет є чимось зрозумілим і стосується маркетингових стратегій окремих компаній. Не уточнюється, як Rolex домігся дотримання цієї заборони, і суть проблеми може полягати в тому, як бренд наклав цю заборону на ритейлерів. На думку деяких експертів, покупка нового Rolex в Інтернеті здається неправильною, схожою на пошуки сумки Hermès зі знижкою — це суперечить природному порядку речей.

Використані джерела

Rolex Fined €91.6 Million EUR for Banning Online Sales. https://hypebeast.com/2023/12/rolex-fine-91-million-euros-banning-online-sales-france

Rolexes are supposed to be expensive, but not that expensive. So France has fined the firm 91 million euros. https://samagame.com/en/latest/rolexes-are-supposed-to-be-expensive-but-not-that-expensive-so-france-has-fined-the-firm-91-million-euros/

Rekordowa kara dla Roleksa. To efekt 10 lat nieuczciwych praktyk. Rolex: rekordowa kara, a do tego „czynny żal”. To efekt 10 lat nieuczciwych praktyk - rp.pl

ROLEX FRANCE FINED 91.6 MILLION EUROS. HTTPS://LUXUS-PLUS.COM/EN/ROLEX-FRANCE-FINED-91-6-MILLION-EUROS/

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати