12 лютого 2019, 14:26

Розгляд доменних спорів у домені .UA за процедурою UDRP

Опубліковано в №7 (661)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

На конференції доменної індустрії UADOM, що відбулась 07.12.2018 р. у Києві, одразу було зроблено кілька важливих анонсів. Зокрема, у 2019 р. в домені .UA розглядається можливість відкриття реєстрації кириличних імен (IDN) другого рівня, очікується початок промислової експлуатації технології захисту доменної системи DNSSEC. Окрім того, вже у першому півріччі 2019 р. реєстранти отримають можливість вирішувати доменні спори в досудовому порядку на основі UDRP (Єдиної політики розв'язання доменних спорів).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«У цьому році ми підготували одразу кілька новацій. Нас радує, що ініціаторами роботи над впровадженням UDRP стали реєстратори доменних імен», — зазначив у своєму вітальному слові директор компанії «Хостмайстер» Олег Левченко. За його словами, «Хостмайстер» разом з реєстраторами працює над тим, щоб досудове вирішення спорів відбувалося за участю Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO).

Реєстр домену верхнього рівня .UA компанія «Хостмайстер» та Всесвітня організація інтелектуальної власності (WIPO) уклали договір, на підставі якого в домені .UA з'явиться можливість для вирішення доменних спорів з використанням позасудової процедури на основі UDRP (Єдиної політики розв'язання доменних спорів). Процедура UDRP відрізняється від традиційного судового процесу швидкістю та зручністю для сторін. Розгляд доменних спорів у цьому випадку здійснюватимуть арбітри WIPO (серед них є громадяни України) в Центрі арбітражу та посередництва (WIPO Arbitration and Mediation Center).

Процедура розгляду спорів у домені .UA має деякі відмінності від стандартної UDRP. Основною мовою розгляду суперечок є українська мова, але за згодою сторін можливе використання інших мов. Позасудова процедура не перешкоджає переведенню розгляду суперечки в український суд. У цьому випадку розгляд справи в Центрі арбітражу припиняється до рішення національного суду. Окрім того, арбітри WIPO враховуватимуть, що у разі реєстрації доменних імен другого рівня потрібна наявність торгової марки.

Такі відмінності були узгоджені експертною групою, в якій у тісному контакті з WIPO працювали українські реєстратори доменних імен, фахівці Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та компанії «Хостмайстер», а також провідні юридичні компанії та профільні експерти.

Відповідно до рішення експертної групи, впровадження процедури позасудового розгляду спорів здійснюватиметься поетапно. На першому етапі «Хостмайстер» і реєстратори доменних імен внесуть зміни у свої договори, після чого стане можливим використання UDRP у процесі вирішення суперечок, пов'язаних з доменними іменами другого рівня. Через півроку після цього учасники групи на підставі накопиченого досвіду вирішення спорів у домені .UA ухвалять рішення про використання UDRP у доменних іменах третього рівня.

Варто зазначити, що стандартна процедура UDRP була розроблена WIPO у 1999 р. для вирішення доменних спорів, а також була схвалена міжнародною Інтернет-корпорацією з присвоєння імен і номерів (ICANN). Процедура є обов'язковою для багатьох доменів верхнього рівня, у тому числі для всіх загальних доменів (.com, .org, .net). За даними WIPO, за останні 10 років українські громадяни та підприємства 248 разів були учасниками розгляду справ у Центрі арбітражу в межах процедури UDRP.

Розв'язання доменних спорів від WIPO

Процедура UDRP стала центральною темою юридичної секції конференції. Про процедуру розповіла представник Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) Шарлотта Спенсер. Вона поінформувала, що в домені .UA розгляд суперечок за цією процедурою може початися вже у першому півріччі 2019 р.

«WIPO надає послуги, пов'язані з розв'язанням доменних спорів, 76 доменам верхнього рівня. Щороку ми починаємо роботу в нових країнах. У 2018 р. ми почали працювати в Грузії та Парагваї. У 2019 р. ми почнемо працювати в домені .UA», — зазначила пані Спенсер.

За словами представника ВОІВ, відповідний договір з реєстром домену .UA компанією «Хостмайстер» буде підписаний спочатку для доменних імен другого рівня .UA. Пізніше вирішуватиметься питання про можливість застосування цієї процедури до імен третього рівня.

«Процедура UDRP є швидшою, ніж розгляд справи в суді: два місяці замість одного року. Як правило, ця процедура є дешевшою, ніж розгляд у суді», — підкреслила Шарлотта Спенсер. Вартість варіюється від 1 315 євро (1 500 доларів США) до 4 385 євро (5 000 доларів США). Зазвичай цей процес триває 60‑75 днів.

Щоб скарга була успішною, необхідно довести, що товарний знак заявника ідентичний або подібний до ступеня змішання з доменним ім'ям, реєстрант доменного імені не має прав або законних інтересів з приводу цього доменного імені; а також що доменне ім'я зареєстроване або використовується недобросовісно.

Засобами правового захисту, доступними заявнику, є анулювання імені домену або його передача заявнику. Заявник повинен відповідати критеріям прийнятності ccTLD, щоб доменне ім'я було йому передане.

Представник сербського реєстру RNIDS Дежан Дукіч поділився досвідом вирішення доменних спорів у Сербії. Український арбітр ВОІВ Тарас Кислий розповів про те, як виглядає процедура UDRP «зсередини», а також про особливості та переваги цього методу врегулювання суперечок на прикладах з власної практики. Юрист холдингу «Інтернет Інвест» Олена Сказко присвятила свій виступ проблемам, з якими зіштовхуються українські реєстратори у процесі розгляду позовів у вітчизняних судах.

Ще одна доповідь в юридичній секції була присвячена іншому важливому юридичному питанню — захисту персональних даних. Представник Smartsolutions Law Group Галина Дмитриченко-Кулеба у своїй презентації порівняла вимоги українського та європейського законодавств у сфері захисту персональних даних щодо послуг з делегування доменних імен.

Прогнозні оцінки

Інтернет-корпорація з присвоєння імен та номерів (ICANN) прогнозує, що в поточному фінансовому році (закінчується 30.06.2019 р.) вона отримає 5,2 млн доларів за транзакції реєстрів нових загальних доменів верхнього рівня (раніше очікувана сума становила 5,1 млн доларів). При цьому прогноз кількості очікуваних транзакцій поліпшений з 23,9 млн до 24 млн доларів.

На наступний фінансовий рік (FY20) прогноз корпорації щодо надходжень від транзакцій в нових доменах складає 5,5 млн доларів. Комісія за транзакції становить 0,25 долара і сплачується реєстрами, під керуванням яких знаходиться більше ніж 50 тис. імен, при новій реєстрації, продовженні або передачі домену. ICANN також прогнозує зростання кількості акредитованих реєстраторів у 2020 фінансовому році на 15 у квартал, що призведе до збільшення прогнозу зі сплати за акредитацію з 9,9 млн до 10,7 млн доларів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати