Абсолютна більшість судових рішень в Україні передбачає стягнення коштів з боржника у банківських установах. Саме тому від взаємодії відповідних уповноважених осіб з банками залежить успіх виконавчого провадження та виконання вимог закону. Незважаючи на цей факт, процес арешту коштів на рахунках рідко проходить без труднощів. До такої ситуації призводять не лише законодавчі прорахунки та організаційна недосконалість державних органів, але й у багатьох випадках свідома поведінка банків.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У наш час добросовісні боржники, які одразу після рішення суду готові сплатити свій борг — рідкісне явище. Сьогодні для того щоб повернути свої кошти, стягувачу недостатньо виграти судовий процес. Потрібно ще домогтися виконання цього судового рішення. Саме тому кредитору необхідно відкрите приватним виконавцем або державним органом виконавче провадження, яке передбачає стягнення коштів з боржника. Це завершальна стадія судового процесу, яка покликана примусити особу виконувати вимоги закону. В Україні в більшості випадків виконавчі документи так і залишаються безрезультатними. Не в останню чергу причина цього явища — несприятливі дії банківських установ.
Закон України «Про виконавче провадження» передбачає, що стягнення за виконавчими документами, насамперед, звертається на кошти в національній та іноземній валюті (п. 2 ст. 48). Саме з цього починаються проблеми у виконавчому провадженні. Річ у тім, що згідно із Законом, постанову про відкриття виконавчого провадження потрібно надіслати боржнику не пізніше наступного робочого дня, а відповідь щодо наявних рахунків з Державної фіскальної служби України на практиці надходить від 3 до 7 днів. Отже, чинне законодавство залишає недобросовісному боржникові вдосталь часу, для того щоб після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження негайно зняти всі свої кошти з рахунків, не залишаючи шансу на їх арешт та примусове списання. Інколи боржникам ще й допомагає банк.