10 березня 2020, 16:35

Як далі працювати?

Види трудових договорів за проектом закону «Про працю»

Опубліковано в №5 (711)

Андрій Цвєтков
Андрій Цвєтков «Гесторс, АО» керуючий партнер, к.ю.н., адвокат
Віталій Короленко
Віталій Короленко «Гесторс, АО» радник, к.ю.н.

Дискусія щодо урядового законопроекту «Про працю» триває вже кілька місяців і наразі поступається своєю гостротою, напевно, лише дискусії про відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Значна частина тих новел, які нам хоче запропонувати Кабінет Міністрів України в царині регулювання найманої праці, вже обговорювалася у фаховій спільноті, дістала багато критики від професійних спілок, породила страхи серед найманих працівників та сподівання серед роботодавців. Окружний адміністративний суд Києва відкрив провадження у справі за позовом Федерації профспілок України. Одна з вимог — зобов'язати Кабінет Міністрів України відкликати законопроект. Водночас всі зацікавлені сторони вбачають у проекті потенціал до революційних змін у регулюванні відносин трудового найму.

Основним правовим засобом, який опосередковує трудові відносини, є трудовий договір. Вже зараз його значення можна назвати достатньо суттєвим. Проект передбачає лише посилення його регулятивної ролі як через запровадження обов'язкової письмової форми, так і через превалювання диспозитивності в регулюванні трудових відносин.

Диспозитивність у трудових відносинах може спричинити появу дуже багатьох видів трудових договорів. Водночас у ст. 17 законопроекту передбачаються такі види договорів: безстроковий, строковий, короткостроковий, сезонний, з нефіксованим робочим часом, з домашнім працівником.

Такий набір (а класифікацією цей перелік важко назвати) певною мірою відтворює види договорів, передбачені КЗпП України, але при цьому називає нові. Отже, для окреслення тенденцій, що складаються в законодавчій регламентації видів трудових договорів, доречно здійснити порівняння чинного законодавства з урядовим проектом закону про працю.

Безстроковий трудовий договір і трудовий договір, що укладається на визначений строк, зараз передбачається ст. 23 КЗпП України. Також цією статтею передбачено укладення трудового договору на час виконання певної роботи. Окрім того, у ст. 7 КЗпП України зазначено, що особливості регулювання праці тимчасових і сезонних працівників встановлюються законодавством.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати