18 вересня 2019, 18:38

Трудова книжка: архаїзм чи необхідність

В’ячеслав Коломійчук
В’ячеслав Коломійчук «Штокалов та Партнери, АБ» юрист

Україна рішучими кроками йде у цифровий світ. Про це свідчить запуск Президентом України В. Зеленським експертних обговорень проекту «Держава в смартфоні» або заява прем'єр-міністра О. Гончарука про майбутню заборону використання паперового документообігу між державними органами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тож, паперове діловодство стоїть на порозі реформаторських змін.

Вважаю, що в ході таких реформ актуальності набере також питання скасування трудових книжок. Ба більше, останнім намір відмінити трудові книжки висловив Міністр Кабінету Міністрів України Д. Дубілет за твердженням якого «трудові книжки повинні нарешті відійти в історію».

Вперше дане питання було підняте Мінекономрозвитку в серпні 2015 р. Проект тодішнього міністра А. Абрамовічуса щодо відміни введення трудових книжок жваво обговорювався, але так і не отримав законодавчого схвалення та був відкликаний.

У подальшому глава Пенсійного фонду О. Зарудний презентував наміри всім працюючим видати електронні посвідчення, які замінять паперові трудові книжки. Але цього поки що так і не сталося.

Пропозиція щодо електронних посвідчень замість трудових книжок передбачала наступне. На підставі кількості років сплати страхових внесків розраховуватиметься трудовий стаж, що дає право на пенсію, який внесуть в e-книжку. Після цього кадровики будуть зобов'язані вносити і до реєстру, і в e-книжку всі необхідні дані про працівника.

Які плюси і мінуси ведення трудових книжок:

+ економія часу кадровим службам (не потрібно буде витрачати час на заповнення / зберігання трудових книжок);

+ економія часу працівникам (зменшення кількості документів, необхідних для надання в різні держструктури при оформленні виплат);

+ економія ресурсів (неурядова організація EasyBusiness наводить дані, що скасування трудових книжок дасть змогу заощадити близько 500 млн грн щороку);

+ відсутність проблеми втраченої трудової книжки (всі відомості зберігатимуться в електронній формі);

+ репутаційний захист працівника в контексті відсутності запису про незаконне звільнення (наприклад, у разі незаконного звільнення з роботи працівник може звернутися до суду і оскаржити цей запис. Суд приймає, наприклад, рішення на користь працівника, запис у трудовій виправлять. У електронному реєстрі буде зберігатися тільки останній запис, а незаконний запис про звільнення за статтею, відмінений судом, буде вилучено);

- підтвердження трудового стажу (якщо стаж починається з 2000 р., то вся інформація вже міститься в базі, а якщо до 2000 р., то, щоб підтвердити свій трудовий стаж, потрібно надати трудову книжку. Тому їх відміна абсолютно для всіх буде порушувати права таких працівників);

- вартість створення та адміністрування Єдиного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - Єдиний реєстр).

На мою думку, кількість переваг відміни трудової книжки, очевидно, переконують у доцільності такої реформи. А проблему з підтвердженням трудового стажу осіб, у яких він почався до 2000 р., можна вирішити шляхом впровадження перехідного періоду для оцифровування трудових книжок або створення винятку для таких осіб.

Також варто торкнутися питання підтвердження спеціального трудового стажу. Наразі, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Було б доцільно в Єдиному реєстрі створити окрему графу з метою заміни механізму отримання довідки. Крім цього, відомості про заборону особі займати певні посади також повинна бути відображена в Єдиному реєстрі. По суті кожен працівник повинен мати свій профайл в Єдиному реєстрі, в якому відображатиметься уся його трудова історія - стаж (у т.ч. спеціальний, дисциплінарні стягнення, заохочення, переведення, заборони, відсторонення тощо).

Отже, варто брати успішний приклад країн, які вже давно відмовилися від трудових книжок і перейшли до комп’ютеризованої електронної системи. Зокрема, США, де діє пенсійна електронна система, чи країни ЄС, в яких працює система страхових полісів. Як показує практика, жодна з цих країн не повернулася знову до трудових книжок.

Навіть у країнах із радянським минулим (наприклад, в Болгарії) трудові книжки на паперовому носії також замінили обліком в електронному форматі. Роботодавець вносить дані нового працівника у Реєстр страхового стажу. Витяг з реєстру є основним документом для призначення пенсії.

Система трудових книжок, безумовно, перевірена часом та добре відома і роботодавцям, і працівникам, і головне - кадровикам. Проте вона давно застаріла і йде в розріз із намірами успішної інтеграції України до європейської спільноти.

І наостанок: після спаду шоку при відміні трудових книжок одним із актуальних питань також буде заміна письмових трудових договорів на договори, підписані електронним цифровим підписом, який впродовж не такого далекого часу стане необхідністю для кожного українця.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати