16 серпня 2024, 15:06

Соціальне страхування іноземних працівників в Україні: законодавчі гарантії

Максим Кінаш
Максим Кінаш «SYNEGOR» юрист

Захист прав працівників через впровадження страхування є важливим елементом соціальної політики держави. Людський капітал є найважливішим фактором розвитку, який безпосередньо впливає на економіку. В умовах глобалізації та міжнародної мобільності працівників все більшої актуальності набуває питання соціального страхування іноземців.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Безумовно, війна проти України спричинила відтік робочих сил з України, іноземні працівники поверталися в держави свого громадянства. Проте, станом на 2024 рік, чимало іноземців продовжують працювати в нашій державі на офіційних посадах та роблять значний вклад в державну економіку. Щодо залучення нових іноземних працівників, то, згідно з офіційною статистикою за 2023 рік, було видано 2330 дозволи працювати в Києві громадянам Туреччини, Узбекистану, Китаю, США, Великої Британії. Серед видів економічної діяльності, за якими найчастіше працевлаштовуються іноземці, переважають оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів; будівництво; інформація та телекомунікації; професійна, наукова та технічна діяльність; тимчасове розміщування й організація харчування.

Динаміка залучення іноземних працівників зростає і потребує досконалого та релевантного регулювання.

У цій статті ми розглянемо механізм надання соціального страхування іноземних працівників в Україні, труднощі, пов’язані з цим та гарантії, які надає держава.

Що таке соціальне страхування?

Соціальне страхування — система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

В Україні основними законодавчими актами, що регулюють соціальне страхування, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Кодекс законів про працю України (КЗпП) та інші нормативно-правові акти.

Особливості соціального страхування іноземців

Іноземні працівники — це особи, які не є громадянами України, але працюють на її території. Для легалізації свого статусу в Україні іноземні працівники повинні отримати дозвіл на працевлаштування.

Відповідно до Конституції України Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Тобто права іноземних працівників прирівнюються до прав громадян, відповідно на них поширюється дія профільних законів про працю.

Основні законодавчі акти, що регулюють соціальне страхування іноземців в Україні, включають:

  • Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;
  • Закон України «Про зайнятість населення»;
  • Кодекс законів про працю України (КЗпП);
  • міжнародні договори, ратифіковані Україною

Згідно з цими актами іноземні працівники мають право на соціальне страхування на рівні з громадянами України, за умови наявності трудового договору (контракту).

Однак, є певні нюанси: не підлягають соціальному страхуванню іноземні громадяни, які працюють у представництвах іноземних підприємств, розташованих на території України. Тож, у такому разі іноземні громадяни не матимуть права на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг за кошти Фонду соціального страхування України.

Види соціальних виплат

Соціальний захист іноземців в Україні включає різні види соціальних виплат та допомог, які можуть бути надані за певних умов. Зокрема:

  • пенсійне страхування;
  • страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;
  • медичне страхування;
  • страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Іноземці, які легально працювали на території України і втратили роботу, мають право на отримання допомоги по безробіттю. Іноземці, які є застрахованими особами, мають право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності у разі хвороби, травми або вагітності. Розмір допомоги залежить від стажу роботи та середньої заробітної плати.

Іноземці, які працюють на території України і сплачують внески до Пенсійного фонду, мають право на отримання пенсійних виплат.

Умови соціальних виплат для іноземних громадян

Є певні умови, дотримуючись яких, іноземні громадяни мають право отримати соціальні виплати:

1. Легальне перебування на території України (у іноземців повинен бути офіційний дозвіл на проживання або інший документ, який підтверджує легальність перебування).

2. Наявність страхового стажу (для трудової пенсії; враховується на підставі даних про сплачені страхові внески).

3. Сплата страхових внесків (для отримання пенсійного забезпечення іноземці повинні бути застрахованими особами та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду України).

4. Наявність документів, що підтверджують право на виплати.

Міжнародні договори про соціальне забезпечення

За приписами Закону України «Про міжнародне приватне право» до трудових відносин застосовується право держави, у якій виконується робота, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Проте Україна уклала низку міжнародних договорів про соціальне забезпечення з іноземними державами, які регулюють питання надання соціального захисту та пенсійного забезпечення іноземцям.

Такі договори передбачають взаємне визнання страхового стажу (страховий стаж, набутий в одній державі-учасниці враховується при призначенні пенсії в іншій). У разі зміни проживання проводиться перерахунок пенсій. Це забезпечує ефективне регулювання соціального страхування та забезпечення прав іноземців.

Наприклад, згідно з Меморандумом про взаєморозуміння між Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством праці Китайської Народної Республіки у співробітництві у сфері праці та соціального забезпечення Договірні сторони взяли на себе зобов’язання розширити співробітництво у галузі соціального страхування, включно з законодавчим регулюванням пенсій за віком, виплат по материнству; страхуванням від безробіття, страхуванням від нещасних випадків на виробництві, медичним страхуванням, встановленням моделей фінансування відповідних соціальних страхових фондів.

Україна підписала Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством праці Сполучених Штатів Америки, який визначив страхування по безробіттю та інші програми соціального захисту як сферу співробітництва.

Також варто пам’ятати про держави, які розглядають питання пенсійного забезпечення через призму пропорційності (призначає пенсію згідно зі своїм законодавством і виключно за страховий стаж, набутий на її території). До цього переліку входять Договори з такими державами: Латвія, Королівство Іспанія, Литва, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія, Польща).

Отже, іноземці, які проживають або працюють в Україні на законних підставах, користуються соціальними гарантіями, передбаченими українським законодавством. Це стосується як соціальних виплат, так і пенсійного забезпечення. Судова практика свідчить про ефективність захисту соціальних прав іноземців в Україні. Важливим є подальше вдосконалення законодавства та практики його застосування для забезпечення ефективного і справедливого соціального захисту, пенсійного забезпечення іноземців в Україні.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати