Пандемія загострила проблему нестачі медпрацівників. Агентства працевлаштування можуть залучити тисячі спеціалістів зі Сходу, якщо зникнуть перепони для їх працевлаштування. Епідемічна ситуація в Польщі стає все загрозливішою. «Міністерство охорони здоров’я 22 жовтня оголосило про 12 107 нових випадків заражень та смерть 168 людей. Більше 10 тис. людей — пацієнти з Covid-19. У країні зростає стурбованість з приводу того, хто буде їх лікувати. Ще до початку пандемії нестача медпрацівників у Польщі оцінювалася у 70 тис.», — пише газета Rzeczpospolita. Іноземний медичний персонал може стати шансом швидко вирішити проблему дефіциту лікарського персоналу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Міністр охорони здоров’я Польщі Адам Недзельський вважає, що приїзд іноземних лікарів допоможе боротися з пандемією, але не виправить трагічний стан польської системи охорони здоров’я. Їй потрібні люди, які можуть допомогти справитись з пандемією. Звісно, лікарі України та Білорусі чекають такої можливості.
У плані побудови дієвої та справедливої системи для всіх громадян це положення є визнанням прорахунків. Європейський ринок праці — це система пов’язаних посудин. Співробітники, особливо освічені й молоді, які вирішили створити сім’ю і продовжити свій життєвий шлях, розтягнувши протягом десятиліть, мігрують по Європі в пошуках більш високооплачуваної роботи. Багато років Польща була регіоном професіоналів, які знайшли найкращі умови для роботи та життя на західному кордоні, у Великобританії та в країнах Бенілюксу. І на це ніхто не відреагував. Необхідні лікарі з-за кордону, і добре, що закон вирішив відкрити цей ринок праці. Якщо хто-небудь думає, що через більш низьку заробітну плату у своїх країнах вони готові врятувати нашу систему за безцінь, вони помиляються. Нам необхідні термінове поліпшення статусу медиків, захист цієї професії, визнання та навчання. Після того, як країни, у яких вони побували досі, також матимуть проблеми з пандемією, їм також потрібні нові люди, які рятують життя: лікарі, медсестри, лаборанти та парамедики.
Пандемія виявляє всі проблеми і упущення. Цей розрив був відомий і раніше, а тепер перетворився на величезну прірву. Закон про боротьбу з коронавірусом включає положення, які повинні зробити боротьбу з Covid-19 більш цінною і водночас допомогти владі спрямувати рух медиків туди, де їх більше всього не вистачає. Якщо ця система не спрацює, лікарі з-за кордону нас не врятують. Ми несемо відповідальність за цю систему.
«Ми можемо набрати першу групу з кількох десятків лікарів з України протягом двох тижнів, — говорить президент кадрового агентства, що спеціалізується на підтримці співробітників, у т. ч. професіоналів та фахівців з України, Кшиштоф Інглот. За короткий час його компанія може набрати кілька тисяч представників медичного персоналу. — За нашою оцінкою, на сьогодні близько 1,5–2 тис. лікарів і навіть 2–3 тис. медсестер потенційно зацікавлені у роботі в Польщі. Деякі з них вже працювали або працюють не за своєю професією, оскільки гальмують нормативні бар’єри. Тепер з’явились шанси трохи знизили ці бар’єри, полегшуючи доступ медпрацівників до польського ринку праці, де нестача персоналу зросла.
Відповідно до статистики ОЕСР, організації, що об’єднує найрозвиненіші країни, Польща знаходиться наприкінці з точки зору доступності лікарів (тобто їх кількості на тисячу жителів). У Польщі цей показник був меншим за 2,4 у минулому році, що означає нижче середнього показника по ОЕСР (3,5). У торішньому опитуванні агентства з працевлаштування Manpower, яке охопило 71 лікарню по всій Польщі, 70% з них скаржилися на брак медсестер і лікарів. Пандемія ще більше посилила дефіцит медичних кадрів. «Надходить все більше запитів, у т.ч. з лікарень, які борються з нестачею персоналу і звертаються за допомогою до лікарів і медичного персоналу, в т.ч. з України», — стверджує віце-президент Grupa Progres Цезарій Маціолек. Він заявляє, що його компанія готова набирати лікарів зі Сходу.
Генеральний директор агентства Gremi Personal з працевлаштування Томаш Богдевіч зафіксував помітне збільшення числа звернень білоруських лікарів, які хочуть переїхати до Польщі через політичні події в їх країні, відзначає зростаючий інтерес медиків з України та Білорусі до роботи в Польщі. «Терміново необхідні законодавчі рішення, котрі полегшили б працевлаштування лікарів і медсестер з Білорусій України, бо без швидкого збільшення числа медичного персоналу на нас чекає катастрофа», — сказав експерт з питань медичної галузі та директор Incision, платформи електронної освіти для лікарів, Яцек Копач. І додав, що хоча сьогодні лікарів зі Сходу запрошують всі країни Європи на чолі з Німеччиною, польською перевагою є культурна на мовна близькість.
«Тимчасом лікарі з-поза ЄС мусять пройти у Польщі тривалий і складний процес нострифікації дипломів. Процедури можуть затягнутися на півроку та коштувати кільканадцять тисяч злотих. На додаток лікарі з-за меж ЄС мають позитивно пройти етап надання імміграційного статусу та здати мовний іспит», — нагадує Яцек Копач, зазначаючи, що для досвідчених спеціалістів незручним може також бути проходження 13-місячного стажування. Великі витрати і низькооплачуване стажування відлякують багатьох лікарів зі Сходу від праці у Польщі. За даними Міністерства родини, праці і суспільної політики, у І півріччі 2020 р. дозвіл на працю в Польщі отримали 353 представники медичних професій, у т. ч. 28 лікарів та 9 медсестер з-поза ЄС. За весь минулий рік дозволи отримали 45 лікарів, тоді як нестача спеціалістів оцінюється Головною лікарською палатою на рівні 68 тис. За даними польської Ради медсестер і акушерок, на початку 2018 р. у країні працювали всього 82 медсестри і 8 акушерок з України.
Підтримка системи охорони здоров’я в Україні для забезпечення відповідного рівня здоров’я своїх громадян зазвичай є пріоритетним завданням держави. Це передбачає необхідність належного розвитку цієї сфери, особливо кадрового потенціалу як основної її складової. Медики України традиційно посідали почесне і гідно оплачуване місце в суспільстві. Проте за останні десятиріччя дефіцит фінансування галузі призвів до значного зменшення їх доходів. Фактично медперсонал став самотужки рятувати свої робочі місця — єдине джерело своїх доходів. За умов хронічної невиплати або несвоєчасної виплати зарплати, а також низької зарплати відносно інших професійних і соціальних груп тіньові платежі є своєрідною компенсацією матеріальних і моральних втрат. В Україні у сфері охорони здоров’я жінки становлять 82% від загальної кількості працівників. Більшість з них працюють терапевтками, сімейними лікарками, у т.ч. в інфекційних лікарнях.
Зазначимо, що конкурс у медичні вищі навчальні заклади хоча й зменшується, але залишається одним з найвищих. Та якщо ситуація не зміниться на краще, посилиться відтік медичних кадрів за кордон, що негативно позначиться не лише на функціонуванні цієї сфери діяльності, а й на рівні обслуговування населення. Згідно з дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародної організації праці (МОП), найбільша для цілого світу проблема, пов’язана з лікарями, полягає в тому, що вони емігрують з бідних країн до багатших, будучи частиною потоку «відпливу мізків», через що бідні країни залишаються без спеціалістів, витративши кошти на їх підготовку. Підготовка лікарів є особливо дорогою справою.
Водночас неспростовним залишається факт, що українські лікарі більше почали їздити працювати за кордон. Найбільше таких — в областях, які межують з країнами Євросоюзу. Українські медики їдуть переважно у Східну Європу. Причина загальновідома: фахівці Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини тощо виїздять у Західну Європу у пошуку кращих заробітків, через що зростає кількість вакансій у цих країнах. Платня, що її пропонують українським медикам, у 10–20 разів вища, ніж в Україні. Лікар-невропатолог вищої категорії в Угорщині отримує на місяць 650–850 тис. форинтів, тобто 2–2,5 тис. євро на руки залежно від кількості чергувань. В Італії лікарі заробляють 40–80 євро за годину, медсестри — 2–3 тис. євро на місяць. Це достатня мотивація, і там відповідно працюють за ці гроші.
Як показала практика, лікарі, що працюють на передовій боротьби з коронавірусною інфекцією, на жаль, дуже часто самі стають її жертвами. За даними НСЗУ, від початку пандемії інфікувалися та захворіли 16 387 медиків. Одужали понад 11 тис., 131 — померли. Це дуже високий показник, особливо якщо порівнювати смертність медичних працівників через COVID-19 з іншими країнами.
З початку збільшення кількості хворих на коронавірус уряд пообіцяв медикам, які працюють з зхворими на COVID-19, нарахувати надбавки до заробітної плати у розмірі 300%. Гроші взяли з Фонду боротьби з COVID-19. На надбавки медпрацівникам, які борються з COVID-19, виділили 15,8 млрд грн з держбюджету, але гроші до лікарів так і не дійшли, що викликало хвилю обурення.
Роботу за межами України зараз допомагають знаходити навіть українські сайти з пошуку роботи. Також інформацію, знаючи іноземну мову, можна знайти на рекрутингових сайтах міст країн Європи. Найбільше медичних працівників виїздять із Західної України. Не всі працюють лікарями чи медсестрами, оскільки далеко не всі у змозі одержати дозвіл на роботу за професією. Багато хто працює не у медицині, а, наприклад, доглядальниками хворих чи немічних, одержуючи у середньому 1,5 тис. євро на місяць.
Вважливо не витрачати переважну більшість коштів з фонду для боротьби з COVID-19 на будування доріг та потреби поліції, а спрямувати їх на реальні потреби системи охорони здоров’я України.
Джерела:
Zuzanna Dąbrowska: Lekarz z Ukrainy na całe zło
Anita Błaszczak Agencje gotowe ściągnąć tysiące lekarzy ze Wschodu do Polski