20 серпня 2018, 14:33

Заплати аліменти та спи спокійно

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок
Леся Салмон
Леся Салмон «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» адвокат

Кінець 2017 р. та 2018 р. став проривом у вітчизняному законодавстві. №7277, №8294, №8295, №8296 – це не магічні цифри, а номери законів, якими встановлено відповідальність за несплату аліментів. Депутати Верховної Ради України прийняли низку законів, якими запровадили механізми для якнайкращого захисту прав дітей і значно ускладнили життя безвідповідальним батькам – неплатникам аліментів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Такі зміни в законодавстві можуть сприйматись по-різному, залежно від того, з якого боку боротьби ви знаходитеся: підтримка батьків-зозуль чи батьків-імператорських пінгвінів. Спробуємо розібратися, які саме зміни відбулися і як вони втілюються в життя.

Починаючи з лютого 2018 р. Міністерство юстиції України зробило відкритим Публічний реєстр боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів. Окрім того, злісні неплатники аліментів здобудуть популярність не лише в реєстрі боржників, але й на так званій «Дошці Ганьби» кожного регіону, куди потрапляють особи, які мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці. Сформовано окремі групи виконавців, які сфокусовані виключно на виконанні судових рішень зі стягнення аліментів.

На перший погляд, нічого особливого, але це лише початок та «перше китайське попередження», що приховати свою ганебну поведінку вже не вийде.

Відповідно до ЗУ №8294 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми» (набуває чинності з 01.01.2019 р.), посилено соціальні гарантії для осіб, які доглядають за хворими дітьми.

На дітей, яким ще не встановлено інвалідність, проте такі діти є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, мають рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа або потребує паліативної допомоги, держава надає щомісячну допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

До стажу роботи також зараховується строк, протягом якого батьки здійснюють догляд за дитиною, якій не встановлено інвалідність та яка хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня.

Тому, хто фактично доглядає за дитиною, якій не встановлено інвалідність, але вона отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, надається відпустка.

Зміни, передбачені ЗУ №8295 «Про внесення змін до ст. 165 та 166 Податкового кодексу України» сприятимуть недопущенню будь-яких проявів податкової дискримінації, державній підтримці сімей з дітьми та здобуттю відповідної освіти.

Скасовано оподаткування аліментів від батьків-нерезидентів. Раніше аліменти від батьків-нерезидентів підлягали оподаткуванню (18% ПДФО +1,5% військовий збір), тоді як аліменти від батьків-резидентів не обкладалися податком.

Передбачена податкова знижка, зокрема, на суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.

ЗУ №8296 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» суттєво посилено відповідальність за несплату аліментів (набуває чинності 29.08.2018 р.):

• 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку – мінімально гарантований розмір аліментів;

• 100% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку – мінімально рекомендований розмір аліментів.

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років – 1559 грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 1944 грн.

При визначенні розміру аліментів суд буде враховувати всі грошові кошти, доходи, майно, а також фактичні витрати неплатника аліментів. Окрім того, передбачена щомісячна індексація аліментів.

Додаткові санкції, що застосовуються до боржника за несплату аліментів:

• 20% від суми заборгованості за наявності боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік;

• 30% від суми заборгованості за наявності боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки;

• 50% від суми заборгованості за наявності боргу зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки;

• недопущення відчуження/продажу майна (квартири, транспортного засобу, частки статутного капіталу), заборона керування транспортним засобом, зброєю, заборона виїзду за кордон за наявності боргу зі сплати аліментів понад 3 місяці;

• система автоматизованого арешту коштів боржника, який має заборгованість зі сплати аліментів;

• адміністративна відповідальність у вигляді суспільно корисних робіт за наявності боргу за 6 місяців – 120-240 годин суспільно корисних робіт; подальша несплата аліментів тягне за собою 240-360 годин суспільно корисних робіт; за ухилення від суспільно корисних робіт – адміністративний арешт до 10 діб;

• кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до 2-х років у разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, заробіток від яких йде на користь дитини;

• за ухилення від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей накладається штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ті самі дії, вчинені повторно, караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);

• той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує 1-го місяця, з метою лікування, оздоровлення та відпочинку, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях та інших заходах;

• той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до 1-го місяця та більше з метою лікування, оздоровлення та відпочинку, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях та інших заходах у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів за 4 місяці.

Тепер спробуємо підбити проміжні підсумки, наскільки ефективними є ці зміни, який вплив цих новацій на життя дітей та на тих, хто свідомо уникав батьківського обов’язку щодо їх утримання.

Станом на кінець липня 2018 р. на виконанні перебувало 487,5 тис. виконавчих документів. За півроку їх кількість зменшилася на 44,2 тис. Станом на 10.08.2018 р. на користь дітей стягнуто аліменти в сумі 2,5 млрд грн, з яких половина цих коштів була стягнута завдяки застосуванню нововведених обмежень. Близько 1 тис. виконавчих документів відкликано у зв’язку із самостійним погашенням заборгованості боржниками. Більше ніж 10 тис. боржників оголошено у розшук. Щодо 120 тис. виконавчих проваджень винесено постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, у праві керувати транспортним засобом, зброєю та у праві на полювання. Складено більше ніж 20 тис. протоколів про вчинення адміністративного правопорушення, що полягає у несплаті аліментів понад 6 місяців, з яких більше ніж 15 тис. направлено до суду. Отже, цифри говорять самі за себе.

Якщо роками накопичені борги, які сягають сотні тисяч гривень, не сплачувалися не через те, що у боржника відсутні кошти, а тому, що був відсутній механізм впливу на останнього, то я переконана, що такі зміни в законодавстві є вагомим досягненням.

Адвокати ЮК «А ВІ ДЖІ» брали активну участь у розробці та аналізі зазначених законопроектів разом з Міністерством юстиції України, оскільки ми соціально відповідальна компанія, яка намагається захищати права дітей, в тому числі через зміни в законодавстві. Нові зміни наберуть чинності 29.08.2018 р. До цього часу Катерина Власюк разом із представниками Міністерства юстиції України проводять роз’яснювальну роботу на радіо Київ-98FM, щовівторка з 19:00 до 20:00.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати