04 вересня 2018, 13:47

Справи сімейні

Як вічні цінності призводять до нових практик

Опубліковано в №36 (638)

Ще 10 років тому практика приватних клієнтів і сімейного права була прерогативою невеликих, можна навіть сказати, бутикових компаній. Однак зараз тенденції змінюються. Сьогодні вже майже кожна юридична фірма починає працювати в цих напрямках, розширюючи свої офіси та залучаючи спеціалістів. Що саме стало поштовхом для таких змін, а також яким чином відбувається розвиток зазначених практик, ми вирішили з’ясувати в експертів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юркомпанії запроваджують нові практики або посилюють наявні, коли на них є попит. Практика сімейного права і практика приватних клієнтів не є винятком. Попит на послуги висококваліфікованих юристів у сфері сімейного права набуває популярності, зокрема, через зміну в суспільстві ставлення до традиційних сімейних цінностей. Люди починають одружуватися у більш зрілому віці, маючи позаду не лише освіту та кар’єру, але й матеріальні активи. Тому не дивно, що окрім бажання створити сім’ю, є бажання уберегти себе і своє майно від потенційних проблем. Таким чином, збільшується попит на укладення шлюбних договорів. Ця тенденція стосується не лише українців, вона є глобальною. Інша причина розвитку цієї практики полягає у збільшенні шлюбів з громадянами інших країн.

Ірина Мороз, партнер AVELLUM, голова практики міжнародної торгівлі та практики сімейного права, відзначила, що з покращенням економічного клімату багато українців обирають собі чоловіка/дружину з іноземних країн, внаслідок чого виникає багато між’юрисдикційних спорів стосовно виїзду за кордон, зміни місця проживання та опіки над дітьми.

Натомість для практики приватних клієнтів до отримання Україною незалежності не було можливостей для становлення, адже до цього періоду наші співвітчизники не мали такого нагромадження капіталу, структурування якого потребувало б залучення низки спеціалістів. Однак з накопиченням достатнього капіталу і появою заможного прошарку населення з’явилися клієнти з питаннями не лише щодо ведення бізнесу, але й стосовно збереження статків у руках однієї сім’ї.

«Основний чинник зростання практики – це остаточне формування першого і початок формування другого покоління капіталу в країні. Люди дорослішають, починають перейматися питаннями, не пов’язаними з їхнім бізнесом. Навчання дітей, придбання іноземної нерухомості, створення власної колекції об’єктів мистецтва і навіть придбання футбольного клубу... Сьогодні запити клієнтів не мають меж», – зазначила Аліна Плющ, партнер Sayenko Kharenko.

Окрім того, на вітчизняну практику приватних клієнтів здійснюють вплив західні тенденції щодо відкритості та прозорості ведення бізнесу. Ведення бізнесу в кількох юрисдикціях, а не лише в Україні, наявність рахунків в іноземних банках та співпраця з іноземними бізнес-партнерами тощо вимагає дотримуватися правил іноземних юрисдикцій. Ці правила щороку стають жорсткішими.

«В цьому році масове закриття рахунків, що належали українцям, банками країн Прибалтики, Кіпру та інших країн призвело до того, що власники коштів на цих рахунках змушені оформлювати все більше і більше документів в Україні, щоб довести банкірам інших країн «чистоту» походження своїх коштів», – наголошує Олександр Онуфрієнко, партнер практики приватних клієнтів ЮФ Asters.

Цю думку підтверджує Галина Хоменко, директор, керівник напрямку послуг приватним клієнтам компанії EY в Україні. За її словами, основними зовнішніми чинниками, які вплинули на формування такого напрямку послуг для приватних клієнтів, стали глобальні вимоги щодо відкритості та прозорості.

«До основних заходів у межах цих вимог можна віднести ініціативи Організації з економічного співробітництва і розвитку щодо міжнародного стандарту з автоматичного обміну інформацією, плану боротьби з розмиванням оподатковуваної бази та переміщенням прибутку, глобальні вимоги щодо запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення», – зазначила пані Хоменко.

Не правом єдиним

Важливою характеристикою, що вирізняє практику приватних клієнтів та сімейного права з-поміж інших, є наявність двох обов’язкових компонентів: комплексні знання та емоційна складова. «Як на мене, сфера консультаційних послуг для приватних клієнтів є однією з тих, де кожен спеціаліст повинен мати як сильні hard skills, так і добре розвинені soft skills. Лише комбінація знань національного та міжнародного законодавства, розуміння глобальних тенденцій в економіці, праві й технологіях, клієнтоорієнтованість, постійне бажання навчатися, відповідальність та спрямованість на результат можуть бути запорукою високого рівня послуг», – коментує Галина Хоменко.

Однак навіть бездоганні знання національного та міжнародного законодавства не приведуть до успіху в практиці приватних клієнтів без емоційного компонента. З цього приводу Тетяна Іванович, радник ADER HABER, зазначає: «Емоційний інтелект у цій практиці навіть більш важливий, ніж академічний інтелект чи hard skills. Він рівнозначний таким здібностям як високий рівень самомотивації завжди та в усьому, вміння керувати своїми емоціями та емоціями клієнтів для досягнення, насамперед, їхніх цілей, вміння співчувати та вибудовувати довірчі відносини».

Найголовнішим аспектом цих практик є беззаперечна довіра клієнтів. Звісно, довірчі відносини між юристом і його клієнтом є важливим елементом також в інших практиках. Проте тут посилюються морально-етичні вимоги до адвоката та забезпечуються додаткові умови щодо конфіденційності. Успішні кейси завжди хочеться продемонструвати у своєму портфоліо, але тут пріоритет надається інтересам клієнта. «Публічні коментарі стосовно конкретних кейсів – це табу. Адже назва практики – практика приватних клієнтів – зобов'язує», – наголошує пан Онуфрієнко.

Досвід інших країн, де в практикці приватних клієнтів юристи супроводжують вже декілька поколінь заможних сімей, демонструє, що дійсно є потенціал. Водночас західні юристи зауважують, що саме ця практика є дуже стійкою до рецесій, адже з огляду на свою спрямованість вона стосується двох невідворотних речей: смерті та податків. Отримавши такого клієнта одного разу і завоювавши його довіру, вже будуть набагато більші шанси, що цей клієнт звернеться до цієї ж компанії з інших питань, а тому всі у виграші.

Коментар:

Галина Хоменко Галина Хоменко,
директор, керівник напрямку послуг приватним клієнтам компанії EY в Україні

Безперечно, попит на послуги для приватних клієнтів значно збільшився за останні роки. Зокрема, «піком» став минулий рік, коли чимало провідних європейських банків посилили свої вимоги до процедури KYC («знай свого клієнта») та навіть до пролонгації співпраці з клієнтами, які обслуговуються в таких банках вже понад 5-10 років. Банки вимагали значний перелік документів, які могли підтверджуватися лише певними компаніями, серед яких була компанія ЕY в Україні.

Останнім часом клієнти найчастіше звертаються із запитами щодо підтвердження їхнього податкового, валютного резидентського статусу, підтвердження виконання ними вимог українського податкового та валютного законодавства щодо активів, які зберігаються в банку, а також джерел походження таких активів. Окрім цього, достатньо часто клієнти звертаються до нас із запитами про підтвердження їхнього рівня доходів (як у традиційних фіатних валютах, так і в криптовалютах), підтвердження достатності активів для здійснення тих чи інших транзакцій, підтвердження факту сплати зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в Україні тощо. Такі підтвердження можуть використовуватися для подальшої подачі в банківські установи, отримання ліцензій, структурування особистих активів фізичної особи, уникнення подвійного оподаткування доходів та ін.

Звичайно, основними зовнішніми чинниками, які вплинули на формування такого напрямку послуг для приватних клієнтів, стали глобальні вимоги щодо відкритості та прозорості. До основних заходів у межах цих вимог можна віднести ініціативи Організації з економічного співробітництва і розвитку щодо міжнародного стандарту з автоматичного обміну інформацією, плану боротьби з розмиванням оподатковуваної бази та переміщенням прибутку, глобальні вимоги щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму й фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Ірина Мороз Ірина Мороз,
партнер AVELLUM, голова практики міжнародної торгівлі та практики сімейного права

Безперечно, практика сімейного права зростає та набуває популярності. Сьогодні значно зросла тенденція договірного врегулювання майнових питань у сімейних відносинах. Наприклад, якщо раніше подружжя з певною пересторогою ставилися до шлюбного договору, то зараз бачать в ньому реальну можливість вирішення багатьох проблем, які можуть виникнути в майбутньому. В період прогресивного технологічного розвитку ментальність населення докорінно змінюється, тому зростає правова освіченість.

Окрім цього, останнім часом особливої актуальності набуває корпоративна безпека, яка насправді тісно пов’язана з сімейними відносинами. Враховуючи тенденцію до покращення інвестиційного та економічного клімату, корпоративні права дедалі частіше стають предметом спору між подружжям. Саме тому компанії приділяють особливу увагу питанням щодо управління майном та корпоративними правами.

Найчастіше клієнти звертаються до юристів у пошуках шляхів уникнення довготривалих сімейних спорів, тому розглядають, передусім, варіанти мінімізації потенційних спорів та мирного врегулювання ситуації. Часто предметом консультації стають договори про участь у вихованні дитини, стягнення аліментів, шлюбні договори.

З покращенням економічного клімату багато іноземців приїжджають в Україну, одружуються, народжують дітей. Водночас українці дедалі частіше шукають долю за кордоном та одружуються з іноземними громадянами. У зв’язку з цим виникає багато між’юрисдикційних спорів стосовно виїзду за кордон, зміни місця проживання, опіки над дітьми.

Україна є однією з найпопулярніших країн, в яких дозволене застосування програм сурогатного материнства. Однак через відсутність належного правового регулювання на законодавчому рівні у клієнтів виникає багато неоднозначних моментів. Нещодавній скандал навколо однієї з провідних українських клінік викликав певне занепокоєння з боку потенційних пацієнтів, що часто стає предметом юридичних консультацій.

Що стосується того, якими навичками повинен володіти юрист цієї практики, то найважливішим є дотримання морально-етичних цінностей, враховуючи безумовний пріоритет інтересів дітей та сім’ї. Інколи набагато важливіше бути хорошою людиною та надійним співбесідником, який може заспокоїти, розрадити, переконати й психологічно підтримати. Зазначені якості є життєво необхідними для вирішення сімейних спорів у процесі перемовин. Досвідчені юристи повинні вміло використовувати навички медіації для вдалої комунікації зі сторонами спору. Комплексні знання та вміння вказують на справжній професіоналізм юриста, особливо сімейного.

Катерина Власюк Катерина Власюк,
керуючий партнер юридичної компанії «AVG»

Щороку в Україні збільшується попит на практику сімейного права. Для вирішення таких спорів подружжя звертаються за правовою допомогою до професійних адвокатів, які вузько спеціалізуються в цій галузі та мають неабиякий досвід у сфері сімейного права. На жаль, на сьогодні ми маємо невтішну статистику – понад 70% розлучень.

Зараз набирає обертів укладання шлюбного договору. На мою думку, це не є «проявом недовіри до коханої людини». Насамперед, це певна домовленість між подружжям, в якій обговорюються всі можливі варіанти вирішення тієї чи іншої проблеми. Можна сказати, що це гарантія для одружених, яка у разі розлучення забезпечить їм мирне вирішення питань, без образ та непорозумінь.

Тому переважна більшість справ пов’язана з аліментами та поділом майна подружжя. Рідше ми супроводжуємо виїзд дітей за кордон і позбавлення батьківських прав. Це складні процедури, які впливають не лише на батьків, але й на психологічний стан дітей. У своїй книзі «Розлучення. Сповідь адвоката» я писала: «Маленький дитячий світ кардинально зміниться. На жаль, розлучення накладе свій відбиток на їхнє життя. Проте яким він буде – негативним чи м’яким – залежить від батьків та процесу розлучення, наскільки дорослі зможуть абстрагуватися від власних проблем і потреб та будуть спроможні знайти компроміс, керуючись інтересами дитини як найбільш незахищеного і вразливого члена сім’ї» (с. 58).

Що стосується рис, якими має володіти family-юрист, як на мене, важливо не давати надію довірителю, оскільки ми не можемо бути впевнені, що суд дійсно буде на нашій стороні. Ми повинні враховувати всі плюси та мінуси кожної справи.

Також важливо ніколи не використовувати вразливий психологічний стан клієнта для отримання більшого гонорару. Кожна людина по-своєму переживає розлучення. Хтось одразу впадає у глибоку депресію, а хтось намагається побороти такий стан і бачить світлі промінчики у цій справі. Адвокат повинен розуміти, що несе певну відповідальність, працюючи з довірителем. Він повинен надати йому як правову, так і психологічну допомогу. Для цього ми співпрацюємо з кращими психологами, які за декілька сеансів допоможуть людині тверезо оцінити ситуацію.

Окрім цього, важливим аспектом є вміння зберігати адвокатську таємницю. Стосунки адвоката і його довірителя будуються на принципі конфіденційності. Між ними неодмінно виникають довірчі відносини, без існування яких не може надаватися правова допомога, результативність якої залежить від належної інформованості адвоката, що досягається (зокрема, відкритістю особи, якій ця допомога надається). Водночас клієнт має бути впевнений в тому, що адвокат не розголосить довірені йому відомості.

Звичайно, захисник повинен мати високі комунікативні навички, знання психології та медіації, досвід ведення переговорів, проявляти емпатію і правильно будувати відносини з клієнтом, тобто не бути другом. Довіритель повинен розуміти, що адвокат – це не психолог і не товариш, а особа, яка надає правову допомогу та діє в інтересах клієнта, щоб досягти бажаного результату. Адвокат – це законний провідник у менш проблемне майбутнє!

Світлана Трофимчук Світлана Трофимчук,
партнер адвокатського об’єднання «С.Т. Партнерс», адвокат

З огляду на багаторічний досвід, можу відзначити, що саме останній рік став передовим за кількістю справ у сімейній практиці. Попит на послуги з вирішення сімейних спорів призвів до того, що багато топових компаній на ринку відкрили практику з питань сімейного права. Якщо раніше цією практикою займалися переважно невеликі, бутикові компанії, то зараз – одні з провідних юридичних фірм. Також зростання попиту на послуги декларують сімейні психологи, з якими ми тісно співпрацюємо у цих справах.

Спори, за якими найчастіше звертаються – це розірвання шлюбу. Оскільки якщо є неповнолітні діти, вирішення питання можливе лише через суд. Для того щоб правильно скласти позовну заяву, правильно її оформити та подати в суд, необхідна допомога фахівця. Дуже багато спорів про розділ майна і спорів щодо дітей, тобто визначення місця проживання дітей, порядок їх виховання та утримання. З лютого цього року набрав чинності закон, який посилив відповідальність за несплату аліментів. У зв'язку з цим значно збільшився попит на аліментні питання.

Сімейна практика – це дуже інтимна категорія справ. Клієнт довіряє адвокату найпотаємніше, що є у нього. У цій справі дуже важливо мати витримку, зберігати конфіденційність та отримати повну довіру клієнта. Адже коли ми отримуємо не всю інформацію, це може зіграти проти клієнта.

Всі адвокати з сімейного права рано чи пізно стають психологами. Моя особиста рекомендація адвокатам, які спеціалізуються на сімейних спорах, пройти базові навички сімейної медіації. Ми ділимо не заводи, ми є правниками людських душ. Тут необхідний індивідуальний та виважений підхід. Найчастіше клієнти приходять на емоціях і вимагають радикальних заходів. Цей момент необхідно відчути, об'єктивно роз’яснити клієнтові всі за і проти, дати йому час подумати, «випустити пар». В результаті дуже багато таких клієнтів, витримавши паузу, приходили до мирного врегулювання конфлікту і були вдячні за такий результат.

Мій головний лозунг: «Поганий мир – це завжди краще, ніж яскрава тривала війна». Про це я завжди кажу своїм клієнтам. До того ж якщо є неповнолітні діти, будь-який конфлікт позначається на них, вони все це дуже тонко відчувають.

Чималу роль відіграє порядність і чесність адвоката. Для мене запорука успіху в сімейних спорах – це максимально уберегти сторони від довгого судового процесу. Адвокати можуть трішечки поступитися своїми амбіціями, переконати в цьому сторони, сісти за стіл переговорів. Завжди є вибір: йти на роки в суд або зафіксувати суперечку (наприклад, у вигляді нотаріально посвідченого договору про розподіл майна, порядок утримання та виховання дітей) і закінчити все протягом місяця. Тоді клієнт залишається задоволений, а твоя совість, насамперед, перед собою залишається чистою.

Індивідуальний підхід і чесність у спілкуванні з клієнтом є важливими складовими в цій практиці. Я дуже не люблю поняття «шаблонний договір». Немає шаблонних договорів. Кожна історія індивідуальна, кожен договір у сімейних справах є авторським. Нарешті, адвокат повинен розуміти, наскільки важлива клієнту його підтримка. У сімейних спорах на якомусь етапі адвокат стає найближчою людиною для клієнта. Це особливо відрізняє сімейну практику від інших галузей права.

Тетяна Іванович Тетяна Іванович,
радник ADER HABER

Попит на практику приватних клієнтів на ринку України значно збільшився за останні роки. На це одразу зреагував юридичний ринок. З легкістю можна помітити, що впродовж останнього року в кожній з Топ-5 провідних юридичних фірм України відкрилась практика приватних клієнтів, яку очолює спеціаліст у галузі корпоративного та M&A права або у галузі сімейного права. Проте варто зазначити, що на міжнародному юридичному ринку цільовими сегментами практики приватних клієнтів (Private Client) є одразу всі чотири сегменти в сукупності:

  • структурування та управління приватними активами, в тому числі тими, що знаходяться в різних юрисдикціях (Private Structuring);
  • оподаткування фізичних осіб в Україні та іноземних державах (Private Tax);
  • врегулювання сімейних та спадкових відносин, пов’язаних зі стосунками між подружжям, батьками й дітьми, іншими членами сім’ї з питань сімейного та спадкового права, а також врегулювання спорів із зазначених питань (Matrimonial and Succession Issues);
  • питання імміграційного законодавства.

Український ринок юридичних послуг розуміє практику приватних клієнтів, насамперед, як обслуговування фізичних осіб з питань сімейного та спадкового права, що не відповідає міжнародній практиці. На мою думку, таке розуміння не повною мірою задовольняє потреби цільових клієнтів.

Оскільки Україна належить до країн «New money», тобто перед українськими бізнесменами постає питання передачі майбутнім поколінням накопиченого капіталу вперше, то найчастіше вони звертаються із запитами щодо захисту їхнього бізнесу, в тому числі у площині майнових і немайнових прав у сімейних правовідносинах. Зазвичай звертаються з такими запитами: комплексний супровід створення та/або реструктуризації персональних холдингових структур; створення трастів і фондів з метою захисту активів та передачі майбутнім поколінням; питання валютного регулювання; відкриття рахунків в іноземних банках та проходження процедур Know-your-client; юридичний супровід угод з придбання рухомого і нерухомого майна в Україні та за її за межами; послуги медіації з питань сімейних правовідносин та спадкування сімейного бізнесу.

Аліна Плющ Аліна Плющ,
партнер Sayenko Kharenko

– Чи збільшився попит на практику приватних клієнтів за останні роки?

– Якби я відповідала на це запитання 2-3 роки тому, це було б стримане «так». Сьогодні я з впевненістю скажу, що практика приватних клієнтів є однією з потенційних точок зростання українського юридичного бізнесу в Україні загалом.

Я пов’язую це з двома чинниками. Вочевидь, поштовхом для попиту на послуги для приватних клієнтів став глобальний рух за «прозорість» фінансів, боротьба з ухиленням від сплати податків та деофшоризація після кризи 2008 р. Також здійснили певний вплив події 2014 р. та стрімка зміна економічної ситуації в країні. Мотив попиту – захист сімейного добробуту від стихії невпевненості та непередбачуваних подій.

Однак, як на мене, основною причиною зростання практики є остаточне формування першого і початок формування другого покоління капіталу в країні. Люди дорослішають, починають перейматися питаннями, не пов’язаними з їхнім бізнесом. Навчання дітей, придбання іноземної нерухомості, створення власної колекції об’єктів мистецтва і навіть придбання футбольного клубу... Сьогодні запити клієнтів не мають меж.

– З якими запитами найчастіше звертаються клієнти?

  • Структурування персональних активів, створення трастів і сімейних фондів;
  • Робота з інформацією про бенефіціарного власника в Україні та за кордоном;
  • Отримання статусу іноземного податкового резидента та громадянства за інвестиції;
  • Розробка плану спадкування активів;
  • Придбання іноземних активів та консультування щодо персональних і сімейних інвестиційних проектів;
  • Захист власності клієнта чи його довірених/близьких осіб від третіх сторін;
  • Організація навчання нащадків у престижних школах та університетах, а також безмежна кількість інших запитів.

– Одним з найважливіших аспектів роботи в цьому напрямку є надання повної конфіденційності для клієнтів. Яким чином це забезпечується у Вашій компанії?

– Дійсно, клієнти цієї практики неабияке значення надають таємниці їхніх персональних даних. Наше ставлення до цього питання полягає у дотриманні двох простих принципів. По-перше, клієнт ніколи не повинен думати про ризик розкриття інформації про нього. По-друге, клієнт завжди має можливість дізнатися, як зберігаються його персональні дані, а також яких зусиль докладає фірма, щоб конфіденційність не була порушена.

Вочевидь, значна частина наших заходів зі збереження інформації – це також конфіденційна інформація. У фірмі існує спеціальна система кодування проектів та похідних відомостей. Переважна більшість співробітників не може отримати доступ до даних поза межами чітких процедур і лише в необхідному обсязі. Велике значення надається підтримці культури турботи про клієнтську таємницю.

– Які навички (hard skills/soft skills) необхідні спеціалісту в цій сфері? Чи могли б Ви надати практичні поради молодим юристам, які хочуть побудувати свою кар'єру в практиці приватних клієнтів?

– Вміння слухати та щира турбота про інтереси клієнта. Робота з приватними клієнтами – це робота з людьми та їхніми цінностями, а не з представниками компанії-замовника та її корпоративною культурою. Це те особливе, що відрізняє юриста практики приватних клієнтів від юриста інших «класичних» практик великої юридичної фірми, як-то банківське, фінансове та корпоративне право. Як на мене, юрист у практиці приватних клієнтів виконує роль «сімейного лікаря» у правовому житті клієнта. Тому ми не ставимо собі за мету вибудувати партнерські відносини з нашими клієнтами. Ні, цього не достатньо!

Як і з лікарем, наш ідеал – досягти справжньої щирості та високого рівня довіри у спілкуванні з нашими клієнтами. Довіру не вибудуєш без вміння слухати людину, без здатності щиро перейнятися її особистими проблемами. Саме це дозволяє зрозуміти й передбачити потреби людини та вибудувати відносини, що житимуть десятиліттями.

Олександр Онуфрієнко Олександр Онуфрієнко,
партнер практики приватних клієнтів ЮФ Asters

За останні роки попит на послуги, що надаються в межах практики приватних клієнтів, зріс у декілька разів. Таке явище є цілком закономірним. По-перше, це часовий чинник. З роками бізнесмени не молодшають, їхні діти підростають, закінчують освіту… Рано чи пізно засновники бізнесу самі собі ставлять запитання: «Як забезпечити поступовий перехід контролю над бізнес-активами до нащадків?».

По-друге, це чинник обізнаності. Починаючи контактувати з іноземними партнерами та фінансовими установами, бізнесмени бачать, що започатковуючи серйозні проекти, західні бізнесмени та банки досить ретельно цікавляться ризиками, пов'язаними з особистим життям українського бізнесмена (чи є у нього заповіт та шлюбний контракт). Це робиться для того, щоб спільний проект та спільні кошти не стали заручниками боротьби між спадкоємцями або подружжям у разі виникнення особистих проблем в одного з партнерів. Західна культура ведення бізнесу передбачає необхідність обумовити ще до початку реалізації бізнес-проекту всі можливі ризики, а також детально прописати «на березі» дії сторін відповідно до ситуації.

Зовнішні чинники також посприяли збільшенню звернень клієнтів практики за правовою допомогою. Наприклад, лише в цьому році масове закриття рахунків, що належали українцям, банками країн Прибалтики, Кіпру та інших країн призвело до того, що власники коштів на цих рахунках змушені оформлювати все більше і більше документів в Україні, щоб довести банкірам інших країн «чистоту» походження своїх коштів. Ця тенденція буде посилюватися.

Найчастіше клієнти звертаються з питаннями, пов'язаними зі структуруванням бізнес-активів, щоб інтереси клієнта та членів його родини були надійно захищені. Адже нагромадження бізнесактивів у нашій країні відбувалося хаотично, дуже часто такі активи не просто недостатньо оформлені на кінцевого бенефіціара, а взагалі не оформлені. Вже під час такого структурування оформлюються заповіти, шлюбні контракти тощо.

Окремо слід виділити напрямок щодо внесення змін до статутів господарських товариств, які спрямовані на врегулювання питань щодо спадкоємства часток у цих товариствах та дії менеджменту під час такої передачі. Як вже зазначалося вище, трендом сезону є оформлення документів, адресованих іноземним фінансовим структурам, стосовно доказової бази, яка свідчить про легальність походження грошових коштів наших бізнесменів та відсутність до них претензій з боку національних фіскальних органів. Варто зазначити, що сьогодні зросла кількість запитів від українських бізнесменів на оформлення шлюбних контрактів їхніх дітей, оформлення розділу майна та бізнес-активів у процесі розлучення.

Звичайно, діяльність практики приватних клієнтів ґрунтується на довірі та конфіденційності, адже ми займаємося особистими аспектами життя і бізнесу наших клієнтів. Що стосується довіри, то це алхімія. Клієнт або довіриться тобі, або ні. Причини такого рішення не піддаються аналізу.

Конфіденційність досягається особливими заходами. Окрім стандартних засобів конфіденційності, якими користуються (принаймні повинні) всі адвокати (зберігання документів та ін.), ми здійснюємо низку додаткових. Імена клієнтів відомі досить обмеженому колу осіб. Повна інформація про їхні активи взагалі відома мені та максимум одному юристу, який разом зі мною працює над проектом. Займаючись оформленням особистих активів, як правило, ми уникаємо розгляду питань, пов'язаних з бізнес-партнерами або опонентами клієнта (лише якщо клієнт нам це доручить). Звичайно, ми ретельно відслідковуємо навіть найменший натяк на можливий конфлікт інтересів. Нерідко доводиться відмовлятися від цікавих справ, щоб запобігти обвинуваченням у наявності чи можливості конфлікту інтересів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати