30 квітня 2013, 14:35

Поділ майна у цивільному шлюбі

Судова практика

Опубліковано в №18 (360)

Сергій Дусановський
Сергій Дусановський «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери Україна, ЮБ» адвокат, юрист судової практики
Таліна Кравцова
Таліна Кравцова «Asters, ЮФ» партнер

Останніми роками в Україні дедалі більше набуває поширення та популярності таке явище, як «цивільний (громадянський) шлюб», як його заведено називати у суспільстві. Проте необхідно відразу зазначити, що такий термін ми будемо використовувати лише для полегшення сприйняття викладеного тексту, оскільки юристами застосовується термін «фактичний шлюб» або «фактичні шлюбні відносини». Відповідно до статистики, кожен десятий шлюб у нашій державі є цивільним. Особливою популярністю такий вид відносин користується серед молодих людей віком 25–35 років, оскільки, як вважається, надає більшу свободу партнерам та не обтяжує «сімейні» відносини будь-якими обов’язками, зокрема матеріальними. Однак життя є життя, і подекуди такі, на перший погляд, «вільні» стосунки також не витримують випробування часом. Згодом починається болісний процес «розлучення», під час якого зазвичай постає питання поділу майна.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Правовий статус майна осіб, які перебувають у цивільному шлюбі

Відповідно до норм Сімейного кодексу України (далі – СК) законодавцем не встановлено визначення «цивільного шлюбу», «фактичного шлюбу» тощо. Проте норми чинного СК дають змогу виділити деякі ознаки, наявність яких дає підстави стверджувати про існування, хоч і в лексиконі громадян, такого інституту як цивільний шлюб.

Відповідно до ст. 21 СК шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проте більш цікавою є частина друга вказаної статті, відповідно до якої «проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя». Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Отже, законодавцем встановлено, що «сім’єю» на відміну від «шлюбу» є проживання осіб, пов’язаних спільним побутом і в яких є взаємні права та обов’язки одне до одного. При цьому необхідно звернути увагу, що для існування сім’ї не існує спеціального порядку реєстрації. Таким чином, «проживання однією сім’єю» без реєстрації в органах РАГСу і є нічим іншим, ніж так званий цивільний шлюб.

Відповідно до ст. 74 СК, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати