30 квітня 2013, 14:35

Поділ майна у цивільному шлюбі

Судова практика

Опубліковано в №18 (360)

Максим Шевердін

Вбачається потреба у фіксуванні подружжям права власності на майно

Максим Шевердін «Кібенко, Оніка і партнери, ЮФ» К. ю. н., адвокат, партнер
Світлана Бабич
Світлана Бабич «Кібенко, Оніка і партнери, ЮФ» Старший юрист

«Цивільні» шлюбні відносини за своєю суттю – це шлюбні відносини, які не мають державного визнання та реєстрації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Сімейному кодексі України зазначено, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Згідно з чинним законодавством України власність у сім’ї існує у двох правових режимах: спільна сумісна та особиста приватна власність. Підставою придбання права спільної сумісної власності є юридично визнаний факт шлюбних відносин або проживання чоловіка та жінки однією сім’єю, а особиста приватна власність кожного з подружжя (у т. ч. фактичного, цивільного) – розподіл, визначення належної частки за законом чи за заповітом.

Проблемою у визначенні правового статусу майна осіб, які перебувають між собою у цивільному шлюбі, вбачається те, що цей «шлюб» ніде не засвідчено – він «цивільний», а отже, спільне проживання фактичного подружжя ніяк не фіксується. Це може викликати певні проблеми в осіб, що перебувають у цивільному шлюбі, стосовно спільно нажитого майна. У зв’язку з цим вбачається потреба у фіксуванні подружжям права власності на майно (письмово), бажано з укладанням певних договорів між таким подружжям або безпосередньо на майно з визначенням їхніх часток. В іншому випадку в осіб, які перебувають у цивільному шлюбі, може виникнути потреба встановлювати в судовому порядку факт проживання однією сім’єю та визнання права спільної сумісної власності на майно.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0