24 вересня 2013, 10:45

Виплата процентів іноземним кредиторам

Що варто знати суддям при застосуванні конвенцій про уникнення подвійного оподаткування

Опубліковано в №39 (381)

Олег Чайка
Олег Чайка «KPMG Law Ukraine» директор Відділу податкового та юридичного консультування
Андрій Реун
Андрій Реун «LCF Law Group» партнер, керівник податкової практики, заступник голови комітету АПУ з податкового права

Закінчення. Початок статті читайте у № 38 (380)


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

При виборі питання міжнародного оподаткування для дослідження в цій статті було прийнято рішення зупинитися на процентах, які українські компанії сплачують на користь іноземних кредиторів. Вибір теми зумовила як кількість податкових питань, що виникають при сплаті процентів на користь іноземних кредиторів, так і прискіпливе ставлення податкових органів саме до боргового механізму фінансування українських компаній.

При сплаті процентів на користь іноземних кредиторів виникають такі основні питання оподаткування:

1. Оподаткування доходів із джерелом їх походження з України та ставки такого податку;

2. Наявність у іноземного отримувача процентів статусу бенефіціарного власника процентів;

3. Умови та обмеження щодо включення процентів до складу витрат українського підприємства;

4. Відповідність розміру сплачених процентів рівню звичайних цін;

5. Правомірність застосування «grossup» механізму в кредитних угодах;

6. Курсові різниці, що виникають при нарахуванні та сплаті процентів, а також при отриманні та поверненні основної суми кредиту.

Податкові наслідки перших чотирьох питань у тій чи іншій мірі залежать від правильного застосування положень конвенцій про уникнення подвійного оподаткування. У рамках цієї статті ми розглянемо вплив положень конвенцій про уникнення подвійного оподаткування на вирішення першого та другого питання. Це пов’язано з тим, що саме з цих питань існує досить непослідовна судова практика. Це свідчить про труднощі, з якими стикаються українські судді при застосуванні конвенцій про уникнення подвійного оподаткування до процентів, що сплачуються на користь іноземних кредиторів.

 

Податок на репатріацію

Проценти, що сплачуються компанією-резидентом України на користь кредитора-нерезидента України (далі – Іноземний Кредитор), є доходом з джерелом його походження з України та підлягають оподаткуванню українським податком (далі – податок на репатріацію) за ставкою 15%1. Цей податок утримується за рахунок такої виплати нерезиденту України. Однак ставка податку на репатріацію може бути нижчою або виплата процентів може взагалі не підлягати оподаткуванню цим податком в Україні, якщо це передбачено положеннями чинних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування, які Україна уклала з іншими державами.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати