17 вересня 2013, 10:18

Виплата процентів іноземним кредиторам

Що варто знати суддям при застосуванні конвенцій про уникнення подвійного оподаткування

Опубліковано в №38 (380)

Олег Чайка
Олег Чайка «KPMG Law Ukraine» директор Відділу податкового та юридичного консультування
Андрій Реун
Андрій Реун «LCF, ЮГ» партнер, керівник податкової практики, заступник голови комітету АПУ з податкового права

Приводом для написання цієї статті стала дещо непослідовна практика застосування українськими судами положень конвенцій про уникнення подвійного оподаткування при сплаті українськими підприємствами процентів на користь іноземних кредиторів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Варто зазначити, що проблема непослідовних рішень українських судів з податкових питань існувала завжди, однак останнім часом вона набула ще більшої актуальності. За даними податкових органів, станом на середину травня 2013 р., 85% судових рішень з питань оподаткування було винесено на користь податкових органів. І справа далеко не в тому, що податкові органи дійсно праві. Якщо ознайомитись із аргументами та висновками, якими керувалися судді при вирішенні більшості справ на користь податкових органів, то складається враження, що основною причиною таких рішень є недостатня фахова підготовка й обізнаність суддів у питаннях оподаткування. А якщо судді бракує сміливості, фахового досвіду та/або часу, щоб розібратися у незрозумілому йому та досить­таки специфічному питанні оподаткування, то найбезпечніший і логічний вихід із ситуації – це прийняти рішення на користь податкових органів, бо так завжди затишніше і безпечніше.

Певною мірою ситуацію могли б вирішити листи Вищого адміністративного суду України (далі – ВАСУ). Однак таких листів ВАСУ із роз’ясненнями практичних питань застосування українського податкового законодавства недостатньо, а про листи ВАСУ з питань застосування конвенцій про уникнення подвійного оподаткування годі й казати.

У багатьох країнах існують не тільки спеціалізовані податкові суди, а й спеціальні закони щодо тлумачення податкових законів та/чи укладених угод про уникнення подвійного оподаткування, а також розвинена судова практика тлумачення та застосування податкових законів. В Україні ж про такій підхід до тлумачення положень Податкового кодексу України (далі –  ПКУ) можна лише мріяти. А іноді ловиш себе на думці: а навіщо мріяти, адже навіть існуючі спорадичні принципи та засади тлумачення українського податкового законодавства українськими судді часто ігнорують. А при згадці про золоте правило тлумачення положень ПКУ, коли нечіткі податкові норми та протиріччя повинні трактуватися на користь платників податку, багато суддів опускають очі додолу чи, як мантру, повторюють, що на відміну від платників податків, положення ПКУ їм чіткі та зрозумілі, і що навіть Великий Кобзар не міг би сказати про податки краще і точніше, ніж це зробили українські парламентарії.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати