25 червня 2013, 15:32

Небезпеки оподаткування активів пайових інвестиційних фондів

Маніпуляції податківців з нормами права та судова практика

Опубліковано в №26 (368)

Особливим інструментом залучення інвестицій є інститути спільного інвестування. Особливою конструкцією у сфері спільного інвестування згідно з українським законодавством є пайові інвестиційні фонди (далі – ПІФ). Згідно ст. 22 Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» (далі – ЗУ «Про ІСІ»), пайовий інвестиційний фонд – це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окремо від результатів її господарської діяльності. Отже, ПІФ – це незвична у цивільному праві конструкція, яка передбачає відокремлену власність без чітко зафіксованого власника. Абстрактне формулювання «належать інвесторам на праві спільної часткової власності» дозволюять різноманітним контролюючим органам взагалі ігнорувати такого власника і, коли їм вигідно, свавільно приписувати ці активи безпосередньо компанії з управління активами (далі – КУА).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Податківці мають звичку так робити, щоб маніпулятивно використовуючи певні «дірки» у законі, вивести обороти, які насправді належать ПІФ, з­під дії пільг. Так, згідно пп. 4.2.8 п. 4.2 ст. 4 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», не включаються до складу валового доходу: кошти спільного інвестування, а саме кошти, залучені від інвесторів інститутів спільного інвестування (далі – IСI), доходи від здійснення операцій з активами IСI та доходи, нараховані за активами IСI, а також кошти, залучені від власників сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, доходи від здійснення операцій з активами фондів операцій з нерухомістю та доходи, нараховані за активами фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону. Але кошти, які належать самій КУА, не підпадають під дію пільг. Отже, достатньо податківцям приписати обороти ПІФ безпосередньо КУА, як тут же «з’являється» об’єкт оподаткування у вигляді КУА. За таких умов потрібні чіткі критерії відмежування активів (майна) ПІФ від активів (майна) КУА.

Згідно з п. 7 ст. 3 ЗУ «Про ІСІ», інститут спільного інвестування – корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд. Справедливе і зворотне твердження: пайовий інвестиційний фонд – це інститут спільного інвестування. З цього можливо зробити такий правомірний висновок – усі активи, що потрапляють у пайовий інвестиційний фонд, є активами інституту спільного інвестування, і на них поширюються відповідні пільги.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про ІСІ», пайовий інвестиційний фонд  – це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окремо від результатів її господарської діяльності.

Тобто майно власне КУА і майно (активи) пайових фондів належать різним власникам. Тому майно (активи) пайових фондів не знаходяться у власності компанії з управління активами і не можуть перестрибувати з фондів до компанії за бажанням податківців.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати