Якщо особу притягнули до кримінальної відповідальності, але згодом провадження закрили, у зв’язку з відсутністю у діях складу кримінального правопорушення (складу злочину), така особа має право на відшкодування майнової та моральної шкоди. Як правильно це зробити? Куди звертатись за відшкодуванням? Який повний перелік підстав для відшкодування, читайте у моїй статті.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Всім добре відома приказка: «Від тюрми та від суми не зарікайся». Десятиліттями радянська тоталітарна система слідства та суду доводила правдивість цієї мудрості та піддавала кримінальному переслідуванню мільйони громадян без будь-яких на те законних підстав. Нажаль, і зараз досить часто виникають випадки, коли каральна сила правоохоронної системи застосовується до особи незаконно, тобто без обґрунтованих на це підстав, з порушенням процесуальних норм, що завжди є наслідком порушення прав та свобод людини та громадянина.
У зв’язку з цим, ще в далекому 1994 році законодавець встановив запобіжники, шляхом прийняття Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» (далі — Закон), яким передбачене право особи, яку незаконно засуджено чи притягнуто до кримінальної відповідальності на відшкодування завданої шкоди.
Хто та у яких випадках має право на відшкодування шкоди?
Закон передбачає, що у всіх випадках право на відшкодування має фізична особа — громадянин.
Відшкодуванню підлягає шкода, що завдана внаслідок незаконного:
- засудження;
- повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;
- взяття і тримання під вартою;
- проведення обшуку;
- накладення арешту на майно;
- відсторонення від роботи (посади);
- інших процесуальних дій, що обмежують права громадянина;
- проведення оперативно-розшукових заходів;
- застосування адміністративного арешту чи виправних робіт;
- конфіскації майна;
- накладення штрафу.
Ключовим у питанні стягнення шкоди, є встановлений та належним чином доведений факт незаконності застосування до особи вказаних вище заходів та стягнень. У зв’язку з цим, очевидно, що сам лише факт повідомлення про підозру чи тримання під вартою не може бути підставою для виникнення права на відшкодування шкоди. Закон чітко встановлює, коли виникає право на відшкодування шкоди внаслідок незаконного засудження чи притягнення до кримінальної відповідальності.
Коли виникає право на відшкодування шкоди?
Такими випадками є:
- постановлення виправдувального вироку суду;
- встановлення в іншому вироку чи рішенні суду (в тому числі обвинувальному) факту незаконності;
- закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діях особи складу кримінального правопорушення (складу злочину) або невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати;
- закриття справи про адміністративне правопорушення.
Яка шкода та в якому розмірі підлягає відшкодуванню?
Якщо особу було незаконно притягнуто до кримінальної відповідальності чи засуджено, їй відшкодовується (повертається):
- заробіток та інші грошові доходи, які особа втратила внаслідок незаконних дій;
- майно (в тому числі гроші, грошові вклади і відсотки по них, цінні папери та відсотки по них, частка у статутному фонді господарського товариства, учасником якого був громадянин, та прибуток, який він не отримав відповідно до цієї частки, інші цінності), конфісковане або звернене в доход держави судом, вилучене органами досудового розслідування, органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а також майно, на яке накладено арешт;
- штрафи, стягнуті на виконання вироку суду, судові витрати та інші витрати, сплачені громадянином;
- суми, сплачені громадянином у зв'язку з поданням йому юридичної допомоги;
- моральна шкода.
Розмір відшкодування, визначається з урахуванням заробітку, не одержаного громадянином за час відсторонення від роботи (посади) за весь час відбування покарання . Майно повертається в натурі, а в разі неможливості відшкодовується його вартість за ринковими цінами на момент звернення.
Розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин справи, однак не може бути меншим одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.
Куди звертатись для відшкодування шкоди внаслідок незаконного засудження?
Для відшкодування шкоди, громадянин має звернутись до органу, що проводив розслідування чи суду, що розглядав справу. Цей орган у місячний термін з дня звернення громадянина повинен:
- визначити розмір шкоди;
- прийняти рішення про виплату.
Якщо цього не відбулося або сума відшкодування не влаштовує, громадянин має право оскаржити таке рішення чи бездіяльність до суду. Це загальний та основний порядок отримання відшкодування шкоди.
Однак, нещодавно Великою Палатою Верховного Суду прийнято постанову, якою судом серед іншого відзначено, що внаслідок закриття кримінального провадження за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення особа має право на відшкодування шкоди, у тому числі заробітку та інших грошових доходів, які громадянин втратив внаслідок незаконних дій; моральної шкоди, і право на таке відшкодування виникає в силу прямої вказівки закону.
Обов`язок роз`яснити особі порядок поновлення її порушених прав чи свобод та відшкодування завданої шкоди у разі закриття провадження у справі покладається на орган, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратуру, який повинен здійснити це шляхом направлення громадянинові повідомлення одночасно з постановою про закриття кримінального провадження. При цьому в повідомленні має бути зазначено, куди і протягом якого терміну можна звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав.
Відсутність такого роз`яснення (повідомлення) не позбавляє особу права на відшкодування, встановленого законом.
У зв’язку з цим, особа має право звернутись безпосередньо до суду з позовом про відшкодування шкоди.
Підведемо підсумки.
- Особа, має гарантоване законом право на відшкодування шкоди, якщо її було незаконно притягнуто до кримінальної відповідальності, засуджено, чи вчинено щодо неї інші примусові дії в порядку кримінального чи адміністративного провадження.
- Незаконність дій слідчих органів чи суду має бути належним чином підтверджена.
- Особа має право на відшкодування втраченого заробітку, вартості майна та коштів, а також на відшкодування моральної шкоди та витрат на юридичні послуги.
- За загальним правилом — слідчий, прокурор чи суд, повинні встановити розмір шкоди та прийняти рішення про відшкодування шкоди. Якщо цього зроблено не було, або розмір шкоди не влаштовує особу, потрібно звертатись безпосередньо до суду з позовом. Це підтверджено практикою Верховного Суду.