02 серпня 2013, 12:30

Право на захист у кримінальному провадженні

Проблеми залишаються

Опубліковано в №31-32 (373-374)

Сергій Гребенюк
Сергій Гребенюк керівник практики кримінального права, партнер ЄПАП Україна
Володимир Ткаченко «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери Україна, ЮБ» Юрист кримінальної практики

Усім, хто так чи інакше мав стосунок до провадження у кримінальних справах згідно з Кримінально­процесуальним кодексом України 1960 року, добре відома проблема забезпечення права на захист потенційно причетних до злочину осіб, які протягом майже усього строку розслідування справи перебували у статусі свідка, а обвинувачення таким особам нерідко пред’являлося за декілька днів до закінчення досудового слідства або й у день оголошення слідчим про його закінчення. Тим самим особа фактично позбавлялася можливості користуватися правовою допомогою захисника, не могла своєчасно ознайомлюватися з матеріалами проведених у справі експертиз та іншими документами, заявляти клопотання тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Новий Кримінальний процесуальний кодекс України (далі – КПК України або Кодекс), який набрав чинності з 20 листопада 2012 року, без сумніву, містить цілу низку позитивних моментів, покликаних сприяти максимально повному забезпеченню права особи на захист від кримінального переслідування.

Разом із тим цілковито вирішити цю проблему з прийняттям нового Кодексу, на жаль, не вдалося, оскільки деякі його норми потребують істотного удосконалення.

Так, частина 1 статті 20 КПК України встановлює, що «підозрюваний, обвинувачений, виправданий, засуджений має право на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення, право збирати і подавати докази, брати особисту участь у кримінальному провадженні, користуватися правовою допомогою захисника, а також реалізовувати інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом».

Згідно з частиною 1 статті 45 Кодексу захисником є адвокат, який здійснює захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, особи, відносно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, а також особи, стосовно якої передбачається розгляд питання про видачу іноземній державі (екстрадицію).

Детальніше розглянемо питання про те, з якого моменту і в якому статусі особа, яка може бути потенційно причетною до вчинення кримінального правопорушення, отримує за новим Кодексом право на захист під час досудового розслідування справи.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати