23 березня 2021, 10:29

П’янка за кермом – карність повернуто і посилено

Ігор Балацький
Ігор Балацький «Яр.ВАЛ» партнер, адвокат

16 лютого 2021 року Верховною Радою України було прийнято Закон України 1231-IX щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху. 17 березня 2021 року Закон набрав чинності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Цим Законом було значно посилено відповідальність водіїв за порушення правил дорожнього руху. Умовно нововведення можна розділити на три категорії:

  • посилено відповідальність за керування транспортного засобу у стані алкогольного чи іншого сп’яніння;
  • суттєво підвищено штрафи за інші порушення ПДР;
  • надано більше прав для поліцейських та встановлено нові жорстокі обов’язки для водіїв.

П’янка за кермом:

Нарешті законодавець вирішив проблему, яку ми описували у минулій статті. Було повернуто адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння (внесено зміни до ст. 130 КУпАП). Також за п’янку за кермом було суттєво підвищено штрафи.

Що загрожує водіям, які перебували у стані алкогольного чи іншого сп’яніння за кермом (порушення п. 2.5. ПДР):

  • Якщо «задули» вперше впродовж року – 17 000 грн. з позбавленням права керування на 1 рік;
  • Повторне впродовж року аналогічне порушення – 34 000 грн. з позбавленням права керування на 3 роки. Крім того, водієві може загрожувати адміністративний арешт на 10 діб.
  • Попався втретє впродовж року – 51 000 грн. з позбавленням права керування на 10 років та конфіскацією транспортного засобу. Також може загрожувати адміністративний арешт на 15 діб.
  • Відтепер водіїв будуть притягувати до відповідальності за вживання алкогольних напоїв після дорожньо-транспортної пригоди за їх участю – 34 000 грн. з позбавленням права керування на 3 роки. Можливий адміністративний арешт на 15 діб.

Важливо:

Поліцейським дозволили проводити огляд на стан сп’яніння без свідків (понятих), а лише з фіксуванням всього на відео засоби (ст. 266 КУпАП).

Збільшено строк для притягнення до відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння до 1 року. Раніше це можна було зробити на протязі 3 місяців (ст. 38 КУпАП).

Кримінальний кодекс України було доповнено статтею 2861 – «Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння», тобто дорожньо-транспортна пригода (ДТП) у стані сп’яніння.

Санкція цієї статті передбачає відповідальність за дорожньо-транспортну пригоду (ДТП) з потерпілими, якщо водій при цьому буде у стані сп’яніння, у вигляді позбавлення волі до 12 років з позбавленням водійських прав до  від 3 до 10 років, в залежності від тяжкості наслідків.

Щодо штрафів:

Законодавцем були суттєво підвищені штрафи за порушення правил дорожнього руху. Так, були внесенні зміни до ст.ст. 121 (порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами), 122 (перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху), 1224 (залишення місця дорожньо-транспортної пригоди) Кодексу України про адміністративні правопорушення. Які штрафи водіям тепер потрібно буде заплатити, давайте розберемося разом.

Основні зміни:

Розмова по телефону за кермом, порушення правил проїзду перехрестя, проїзд на червоний сигнал світлофора, паркування на проїзній частині, не пристебнуті ремені безпеки – штраф у розмірі 510 грн. (раніше було 425 грн.).

Порушення правил стоянки, не пропуск спецтранспорту (швидка допомога, тощо) – штраф у розмірі 680 грн. (раніше було 255 грн.).

Керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим – штраф у розмірі 850 грн. (раніше було 170 грн.).

Перевищення швидкості більше ніж на 50 км/год. – штраф у розмірі 1700 грн. (раніше було 510 грн.).

Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди – штраф у розмірі 3 400 грн. з позбавленням права керування на строк від 1 до 2 років (раніше було 255 грн.).

Крім того, було збільшено штрафи за порушення правил дорожнього руху пішоходами. Відтепер порушникам потрібно буде заплатити 255 грн. (раніше було усне попередження або штраф у розмірі 51 грн.).

Працівникам поліції надано більше прав під час зупинки автомобіля, а для водіїв встановлено нові жорсткі обов’язки

Крім викладених вище нововведень, Законом також були внесенні зміни до Закону України «Про дорожній рух». Відтепер, у випадку подання сигналу про зупинку автомобіля, водій зобов’язаний:

  • зупинити транспортний засіб (абз. 3, ч. 2, ст. 16);
  • пред’явити документи на право керування (абз. 4, ч. 2, ст. 16);
  • надати можливість поліцейському прочитати та зафіксувати інформацію з цих документів (абз. 4, ч. 2, ст. 16);
  • тримати руки в полі зору поліцейського (абз. 3, ч. 2, ст. 16);
  • не виходити з транспортного засобу без дозволу поліцейського (абз. 3, ч. 2, ст. 16);
  • знаходитися на своєму водійському місці до вказівки поліцейського (абз. 6, ч. 1, ст. 18);
  • вийти з транспортного засобу за вказівкою працівника поліції (абз. 7, ч. 1, ст. 18);
  • виконувати всі законні вимоги поліцейського (абз. 3, ч. 2, ст. 16). 

У разі невиконання цих вимог, працівники поліції будуть застосовувати ст. 185 КУпАП. Саме ця норма дозволяє працівникам поліції складати протоколи про адміністративне правопорушення за злісну непокору законним вимогам працівника поліції (штраф у розмірі від 136 грн. до 255 грн. або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців, або адміністративний арешт на строк до 15 діб).

А тому, шановні автолюбителі – «ні гвоздя Вам, ні жезла»! Давайте дотримуватись правил дорожнього руху – так нам з Вами та іншим учасникам дорожнього руху буде краще.

ПРИМІТКА:

Внаслідок внесення змін Законом України 1231-IX щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, наразі в Кримінальному кодексі України є дві ст. 2861. Тобто, Законодавець ввівши нову статтю – не прибрав стару. Це є помилково і, ми впевнені, що тимчасово.

Не зважаючи на зазначені протиріччя в Законодавстві, вважаємо, що це не вплине на правозастосовну практику і суди підуть по шляху притягнення саме до адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами у стані сп’яніння, передбаченої ст. 130 КУпАП.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати