04 серпня 2020, 16:36

Dunhill vs Danhouli: недобросовісна конкуренція

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Альфред Данхілл (Alfred Dunhill) - всесвітньо відома англійська люксова торгова марка, зобов'язана своїм успіхом захопленням свого засновника ремісничою майстерністю. Девізом Альфреда Данхілла була фраза: "Це має бути практичним, це має бути надійним, це має бути красивим, це має бути довговічним, це має бути кращим в своєму роді".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ось уже понад 100 років ця філософія лежить в основі діяльності компанії Alfred Dunhill, яка все ще займає офіс на найпрестижнішій вулиці Лондона - Дюк Стріт, Сейнтджеймсіс і є всесвітньо відомою своєю лінією люксової продукції, яку можна придбати більш ніж в 130 торгових точках в 40 країнах світу. Сьогодні лінія Alfred Dunhill охоплює колекції чоловічого одягу, виробів зі шкіри, ювелірних виробів, парфумерії для чоловіків. Попри те, що за останні 100 років смаки кардинально змінилися, компанія Alfred Dunhill продовжує створювати продукцію-квінтесенцію англійського стилю і якості, яка легко впізнається в усьому світі. Як часто говорив сам Альфред Данхілл - "Якість пам'ятають ще довго після того, як забута ціна".

На початку жовтня 2018 року британський бренд предметів розкоші Alfred Dunhill оголосив, що домігся значної перемоги в тривалій битві в китайських судах проти місцевої компанії чоловічого одягу. Альфред Данхілл рішенням Фошаньского Проміжного Народного суду провінції Гуандун отримав компенсацію 10 млн юанів ($ 1,47 млн ​​доларів США) від китайського виробника чоловічого одягу компанії Danhouli за те, що вона порушила права на знаменитий логотип «довгого хвоста» Альфреда Данхілла, який використовується у всьому світі. Поряд з порушенням прав на торгову марку, китайський суд також встановив, що Danhouli була винна у недобросовісній конкуренції і зазначив, що особа, відповідальна за Danhouli, несе особисту відповідальність за порушення.

1 Андрощук

Відповідно до прес-релізу, випущеному глобальною консалтинговою фірмою Rouse, компанія Danhouli зареєструвала торгову марку в Китаї для використання свого фірмового найменування у вигляді звичайного шрифту. Проте Danhouli використовувала варіації свого зареєстрованого позначення впродовж декількох років, яке мала разючу подібність з подовженим написом, використовуваним в знаку Альфреда Данхілла. Обидва логотипи використовують подовжені хвости на малих буквах «d», «h» і «l». Danhouli також подовжує останнє «i» у спосіб, який відображає подовжене подвійне «ll» в кінці Dunhill. (див. порівняння нижче)

2 Андрощук

Поряд з використанням знака порушник - Danhouli також створила тіньову компанію зі штаб-квартирою в Гонконгу під назвою «Dunhill Group», яка управляла корпоративною діловою діяльністю для торгової марки Danhouli. Хоча Альфред Данхілл раніше вже успішно закривав компанію в Гонконзі, порушник продовжував займатися торгівлею через материк Китаю. В цілому, Danhouli управляє більш ніж 200 магазинами франчайзингу в 61 китайському місті і генерує річний дохід в 100 млн юанів (14,7 млн ​​доларів США).

3 Андрощук

У прес-релізі, присвяченому перемозі торгової марки Альфреда Данхілла, відзначається, що компенсація за шкоду, присуджена китайським судом, була «надзвичайно великою» порівняно з іншою компенсацією за торгові марки, присудженою в Китаї, і значно більшою, ніж середній збиток, присуджений в рішеннях про торгові марки в цій країні.  Відшкодування за шкоду в цьому випадку дорівнює розміру, присудженому в серпні 2017 року американській компанії взуття та спортивного одягу New Balance. 10 млн юанів, присуджених New Balance, проти трьох домашніх шевців, які порушують похилий логотип «N» New Balance, в той час було найбільшим відшкодуванням за шкоду, виданою коли-небудь, китайськими судами. Це приблизно у тричі перевищувало максимальний встановлений законом розмір компенсації за порушення прав на торгову марку відповідно до китайського законодавства на той час.

Альфред Данхілл вітав це рішення як «ще одну ключову віху» в зростаючому придушенні Китаєм порушень прав інтелектуальної власності в останні роки. Відзначивши, що за останні десять років країна досягла значних успіхів у розвитку сильної системи прав інтелектуальної власності.  У червні 2017 року президент Китаю Сі Цзіньпін зробив публічну заяву про те, що порушники інтелектуальної власності «заплатили б великі гроші», зазначивши серйозне зрушення в риториці уряду з питань порушення в цій країні. Система інтелектуальної власності Китаю поліпшила свій рейтинг в глобальному індексі IP-мережі США в Торгово-промисловій палаті США, що відображає успіхи Китаю в розвитку системи інтелектуальної власності. Індекс IP в 2018 році відзначив, що система інтелектуальної власності в Китаї як і раніше має тенденцію надавати підтримку національним структурам над власниками іноземних прав. Однак справи Альфреда Данхілла і New Balance, в усякому разі, свідчать про те, що Китай може також усунути цей недолік.

Генеральний директор Alfred Dunhill Ендрю Мааг опублікував наступну заяву після того, як було прийнято китайську постанову про порушення Danhouli торгової марки:

«Сьогоднішня постанова демонструє беззастережну рішучість Альфреда Данхілла в боротьбі з порушенням наших прав інтелектуальної власності в Китаї і в усьому світі. Наша система управління і забезпечення дотримання інтелектуальної власності не має собі рівних. За підтримки юридичної фірми Rouse і Lusheng ми домоглися справедливого і пропорційного рішення».

Китайський судовий процес Альфреда Данхілла в цьому випадку підтримувався міжнародною консалтинговою фірмою Rouse Rouse і юридичним партнером Lusheng в Китаї. Генеральний директор Rouse's Luke Minford опублікував цю заяву відповідно до постанови:

«Ця перемога для Альфреда Данхілла - це просто винагорода за всю їх важку роботу, що захищає їх бренд в Китаї. Рішення повинно зміцнити інших власників брендів, що Китай, нарешті, серйозно ставиться до захисту іноземних брендів».

Одним з визначальних чинників успіху була рання реєстрація Данхілла торгових марок на всіх фронтах. Без цього можливо, що справа могла піти іншим шляхом. Цей фактор є важливим нагадуванням власникам торгових марок про необхідність зберігати пильність на цьому ринку - рання реєстрація вкрай важлива, оскільки Китай є режимом «насамперед».

Адже Данхулі діяв впродовж багатьох років до того часу, коли справа розглядалася в Проміжному народному суді в Фошань. Мало того, що він був операційним - він був неймовірно успішним - з річним доходом близько 15 млн доларів.

Позначення порушника було неймовірно схоже на Dunhill's, і в багатьох юрисдикціях ця справа могла би бути легкою і ранньою перемогою. Але у Китаї захист прав на торгові марки - тривалий процес. На практиці судді неохоче виявляють порушення прав на торгові марки, якщо знаки не є ідентичними.

Розмір відшкодованої суми, що присуджено (1,5 млн доларів), є скоріше винятком, ніж правилом. Рідко можна побачити рішення щодо компенсації таких збитків. І поки вони не стануть звичайним явищем, власники торгових марок не можуть розраховувати на таку нагороду.

Китай є складною юрисдикцією з точки зору інтелектуальної власності. Незважаючи на те, що ситуація змінюється, а ділові кола відчувають посилення правозастосування та стали свідками позитивних законодавчих змін, власникам інтелектуальної власності важливо зберігати пильність.

Це особливо актуально для власників торгових марок, оскільки ринок дуже переповнений. Китайське відомство з торгових марок за рік отримало рекордні 5,748 млн заявок. Мало того, що це найбільша кількість заявок з однієї країни в світі, але темпи зростання не показують жодних ознак уповільнення, оскільки ця кількість зросла на 55,7% в річному численні.

У минулому році компанія спортивного одягу США New Balance виграла більше 10 млн юанів у випадку з товарним знаком, після того, як було виявлено, що три китайські шевці порушили логотип марки N.

Джерела

Steve Brachmann Luxury Goods Brand Alfred Dunhill Wins Major Trademark Ruling in China

Alfred Dunhill emerges victorious against Danhouli over trademark infringement!

Michael Arnold. Alfred Dunhill wins trademark battle against China rival Danhouli

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати