На сьогодні правовий статус голови виконавчого органу господарського товариства є одним з дискусійних питань, яке надзвичайно важливе саме в період динамічного розвитку законодавства України, як для господарських товариства, їх учасників, так і для посадових осіб органів управління цих господарських організацій. Актуальності аналізу цього питання додає той факт, що голові виконавчого органу відводиться дуже серйозна роль, оскільки саме через нього господарське товариство набуває більшість прав та обов’язків, за допомогою вчинюваних ним дій виникають, змінюються та припиняються правовідносини, учасником яких є саме господарське товариство.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На практиці доволі часто виникають питання щодо призначення (обрання) голови виконавчого органу, необхідності його оформлення як працівника, звільнення (відкликання) його з займаної посади, можливості безоплатного виконання повноважень голови виконавчого органу, колізії норм корпоративного та трудового законодавства та ін. При вирішення більшості із зазначених питань насамперед необхідно з’ясовувати, суб’єктом корпоративних чи трудових відносин є голова виконавчого органу в тій чи іншій ситуації.
Аналіз норм чинного законодавства дає підстави зробити висновок, що голова виконавчого органу господарського товариства може бути учасником як корпоративних відносин, так і трудових відносин.
Особливості статусу голови виконавчого органу господарського товариства як учасника корпоративних відносин визначаються нормами Господарського кодексу України (далі – ГКУ), Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), Закону України «Про господарські товариства» (далі – Закон про ГТ), Закону України «Про акціонерні товариства» (далі – Закон про АТ).
Відповідно до зазначених нормативноправових актів виконавчий орган утворюється не у всіх видах господарських товариств. Утворення такого органу управління передбачено тільки в акціонерному товаристві (ст. 58 Закону про АТ), товаристві з обмеженою відповідальністю (ст. 62 Закону про ГТ, ст. 145 ЦКУ), товаристві з додатковою відповідальністю (ст. 62, ст. 65 Закону про ГТ). При цьому законодавцем передбачена можливість створення як колегіального виконавчого органу (дирекція, правління), так і одноособового (директор, генеральний директор).