25 березня 2014, 9:58

Договір на управління готелем

Ключові зони торгу

Опубліковано в №13 (407)

Сторінка 4 із 4
Лада Шелковнікова
Лада Шелковнікова «Arzinger» Старший юрист, керівник практики готельного бізнесу

Віднесення маркетингових та рекламних послуг до окремо оплачуваних послуг оператора є загальноприйнятою світовою практикою готельних мереж. Платіж визначається як % від валового доходу готелю або як % від доходу з номерів. Для визначення оптимальної бази розрахунку цього платежу власнику варто проаналізувати запропоновані оператором ставки з прив’язкою до кожного з базисів розрахунку та спрогнозувати майбутню структуру дохідності готелю, а саме – відсоткове співвідношення доходу від номерного фонду та доходу від інших сервісів готелю (конференц-сервіс, ресторани, СПА тощо).

  1. Підтримка необхідного рівня оборотного робочого капіталу.

Так, якщо прибуток, що генерує готель, недостатній для покриття необхідних видатків, власник зобов’язаний внести відповідні кошти на розрахунковий рахунок для підтримання обумовленого в договорі рівня оборотного капіталу.

  1. Платіж до фонду заміни меблів, обладнання та інвентарю.

Для підтримання належного матеріально-технічного оснащення власник щороку відраховує визначений % від валового доходу готелю до фонду заміни меблів, обладнання та інвентарю, що, як правило, структурується за шкалою в стабілізаційний період роботи готелю.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Бюджетування та щорічне планування

Чи на єдиним та найважливішим правом власника за договором на управління є право вето відносно запропонованого оператором бюджету на наступний рік. При цьому якщо оператор не погоджується на висловлені власником заперечення щодо бюджету, спір може передаватися на розгляд незалежному експерту, визначеному в договорі. Під час та на період розгляду спору таким незалежним експертом зазвичай застосовується бюджет, що діяв у попередньому році, з індексацією відповідно до індексу інфляції.

Поряд зі щорічним операційним планом готелю на затвердження власнику надається:

-                   маркетинговий план та план продажів з відображенням, у тому числі, прогнозованих оператором цін і тарифів на готельні послуги (основні та додаткові);

-                   бюджет поповнення та використання фонду заміни меблів, обладнання та інвентарю;

-                   бюджет інвестицій на модернізацію готелю;

Ретельний аналіз власником таких бюджетів та планів матиме вирішальну роль у випадку майбутнього запуску процедури перевірки оператора тестом на ефективність. Саме тому погоджувати ці стратегічно важливі документи варто з повним усвідомленням наслідків такого погодження з перспективою декількох років наперед.

Сторінка 4 із 4
3
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати