25 червня 2013, 14:49

Спричинення моральної шкоди, або Скільки коштують страждання

Практичний підхід до визначення вартості моральної шкоди

Опубліковано в №26 (368)

Наталя Черкес «MGC Partners, ЮФ» Партнер
Юлія Махортова «MGC Partners, ЮФ» Адвокат, партнер

Не всі зобов’язання, що виникають у правовому суспільстві, є бажаними та прогнозованими для сторін. Досить часто обов’язки щодо вчинення певних дій або право вимоги такого вчинення виникають неочікувано. Прикладом таких зобов’язань є зобов’язання щодо відшкодування моральної шкоди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Можливість отримання відшкодування за завдані душевні та фізичні страждання реалізована чинним законодавством з 1993 року у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін і доповнень до положень законодавчих актів України, що стосуються захисту честі, гідності та ділової репутації громадян і організацій» від 06.05.1993 року № 3188­ХІІ. Тобто відтоді учасники навіть незначного правопорушення із завданням фізичних чи душевних страждань хоча б одній особі стають сторонами правовідносин з відшкодування моральної шкоди.

Мова щодо наявності моральної шкоди може йти у випадку, якщо:

1.      Існує фізичний біль та страждання, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом чи/або іншим ушкодженням здоров’я;

2.      Існують душевні страждання, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

3.      Існують душевні страждання, яких фізична особа зазнала у зв’язку зі знищенням чи фізичним пошкодженням майна;

4.      Існує приниження честі та гідності, а також ділової репутації фізичної чи юридичної особи.

Отже, моральна шкода може бути завдана як фізичній, так і юридичній особі. Проте практика стягнення моральної шкоди відносно юридичної особи досить незначна, у зв’язку з чим більшу зацікавленість викликає розгляд практики стягнення моральної шкоди за участі фізичних осіб.

Основним питанням, що виникає в даній категорії правовідносин, є питання визначення грошового еквіваленту душевних страждань.

 

Яким чином оцінити біль, страждання, втрату?

У цьому випадку більшість юридичних консультантів застосовують принцип: «Просіть вдвічі більше – отримаєте бажане». Загалом, використання цього принципу є можливим, проте все­таки бажано обґрунтувати розмір відшкодування моральної шкоди, чим надати постраждалій особі реальну перспективу її отримання.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати