08 February 2022, 16:35

Адаптивний рік. Як жилося юрбізнесу в 2021 р.

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Заперечення, злість, торг, депресія, прийняття... Ці відомі та вже мемні 5 стадій реакції людини на травмуючу ситуацію можна по-філософськи приміряти на ринок юридичних послуг, якщо як травму розглядати пандемію (так, це слово всім набридло, але куди без нього?) та принесені нею обмеження та зміни в роботі з клієнтами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, 2021 р., на відміну від 2020-го, коли пандемія дебютувала, не був таким травмуючим для «психіки» юридичних компаній. Але цей період показав, кого обмеження не змогли взяти мором, хто заперечував реальність, а хто почав виправдовувати свої проколи в роботі цією кризою. Зокрема, в одному з інтерв’ю для «Юридичної Газети» радник юридичних партнерств Ірина Нікітіна зауважила, що деякі юридичні фірми намагаються списати на пандемію еволюційні процеси ринку. За її словами, ринок розшаровується, і пандемія підсвітила наявні проблеми, але аж ніяк не стала їх причиною.

Стосовно тренду «А у нас все чудово! А що сталося?» розмірковував в інтерв’ю для нас Олександр Хвощинський, співзасновник та партнер Legal Stratagency. На його думку, всі сентенції про кризу як нове вікно можливостей схожі на заперечення існуючих проблем, які множаться з кожним днем. Не завжди вимушену «встряску» та ентузіазм від здолання перших труднощів варто розглядати, як нові можливості. За його словами, очевидно, більшості юридичних компаній доведеться й далі витрачати сили, щоб здолати наслідки цієї особливої кризи.

В цілому весь юрбіз прийняв та змирився з думкою, що прийшла нова реальність, і деякі речі вже ніколи не стануть такими, як були раніше. «Хедлайнером» таких речей стала дистанційна робота.

У межах дослідження «Вибір клієнта-2021» ми запитали юридичні компанії про те, в якому форматі вони наразі (серпень — вересень 2021 р.) працюють. 46% зазначили, що у них всі співробітники працюють в офісах. На другому місці (27%) опинився варіант «Більшість працюють в офісі, менша частина — онлайн). 12% опитаних мають дистанційку/офісний формат в пропорції 50/50. 8% сказали, що більша частина співробітників працюють дистанційно, а менша ходять в офіси. І найменшу кількість голосів (7%) набрав варіант «Всі працюють дистанційно». Як бачимо, багато юридичних компаній не оцінили переваги дистанційного формату і при першій можливості повернулися в старі-добрі офіси.

Та попри це, вони побачили плюси використання діджитал-рішень у роботі. За словами керуючого партнера EVERLEGAL Євгенія Дейнеко, люди вже навчилися працювати онлайн. Ба, більше — не тільки працювати, а й проводити транскордонні транзакції. «Для тих юридичних фірм, які змогли вчасно пристосуватись до гібридного формату роботи та налагодили взаємодію зі всіма учасниками процесів, рік був справді вдалим», — констатував юрист.

Щодо ринку юридичних послуг в цілому, то за словами керуючого партнера Dentons Олега Батюка, великих структурних перетворень у 2021 р. не відбулося. Зниження зацікавленості інвесторів завжди негативно впливає на юридичних бізнес: «На мою думку, ситуація і в політичній, і в економічній сфері в Україні була та поки залишається складною. Здебільшого саме ці обставини перешкоджають реалізації великих проєктів, включно з інфраструктурою, приватизацією та «зеленою» енергетикою».

Керуюча партнерка LCF Law Group Анна Огренчук зазначила, що 2021 р. був складним, але цікавим, результативним та прибутковим як для ринку юридичних послуг, так і для її компанії. Юристка звернула увагу на мегаактивний розвиток практик судової, банкрутства, кримінальної та захисту бізнесу, підкресливши зростаючий попит на транзакційні практики.

Вектор успіху для юридичних компаній окреслюють клієнти. Взаємовідносини з ними продемонструємо за допомогою ще одного опитування юрфірм у межах нашого дослідження. На запитання «Чи відчуваєте ви, що утримувати старих клієнтів та шукати нових стало складніше?» 54% опитаних відповіли «Ні», 31% — «Так» і 15% зазначили, що їм складно сказати.

Кілька років поспіль учасники ринку говорять про тенденцію, коли клієнт вимагає більшого за менші гроші. Ми запитали про це у юрфірм, і ствердно відповіли 58% компаній. Тобто справді, для задоволення потреб клієнтів зараз треба напружуватись більше та креативити активніше. Натомість 27% компаній зазначили, що такої тенденції не спостерігають, а 15% опитаних — «Складно сказати».

На питання про кількість нових клієнтів, що прийшли у 2021 р., 67% юрфірм повідомили, що отримали від 10 до 30% клієнтського портфеля, 20% — від 30 до 50% нових клієнтів, а в 3% респондентів нових клієнтів більше 50%.

Незважаючи на всю безпрецедентність продовження кризи, у 2021 р. юридичним компаніям вдалося адаптуватись до нового формату життя та навіть здобути з нього користь для себе, адже конкуренцію як стимул для розвитку ніхто не відміняв. Прогнози на 2022 р.: буде складно, але активно в аспекті роботи. Анна Огренчук зазначила, що завдань юристам вистачатиме з огляду на велику кількість законодавчих змін, що набувають чинності. Олег Батюк каже, що 2022 р., скоріш за все, буде складним, адже чим глибше падіння, тим довший підйом.

Партнерка AGA Partners Ірина Мороз вважає, що компанії, які системно підходять до побудови та планування бізнесу, дбають про своїх юристів та клієнтів, розширять горизонти роботи та підвищать прибутковість. Євгеній Дейнеко зазначає про поглиблення діджиталізації в більшу кількість процесів. А в цілому, на його переконання, якщо не станеться глобальних потрясінь, які вплинуть на економічну ситуацію в Україні, 2022 р. обіцяє бути для юридичного ринку досить успішним.

Корпоративні рухи та кадрові зміни

2021 р. був активним не лише в плані різноманіття роботи для юридичних компаній, а й на події та кадрові зміни всередині ринку. Найпомітнішою та найгучнішою з них був вихід з українського ринку юрпослуг міжнародної фірми DLA Piper (червень 2021 р.). Команду українського офісу DLA придбала міжнародна юридична фірма Kinstellar. Керівництво українським офісом Kinstellar здійснює правління об’єднаної фірми, до складу якого увійшли старший радник Даніель Білак та співкеруючі партнери Маргарита Карпенко, колишній керуючий партнер київського офісу DLA Piper, та Олена Кучинська, керуючий партнер колишнього київського офісу Kinstellar. В інтерв’ю для нашого видання Маргарита Карпенко зазначила, що рішення про сепарацію йшло від DLA Piper. «Я його не коментую, лише скажу, що компанія вирішила, що її присутність в Україні більше не потрібна», — зазначила пані Карпенко.

У березні після 16 років партнерства в компанії ILF Сергій Сільченко оголосив про створення власної ЮК Roland. А у червні минулого року наш ринок поповнився гравцем родом з Білорусі — найбільша юридична компанія Білорусі REVERA відкрила свій офіс у Києві. В інтерв’ю «ЮГ» голова київського офісу Олександр Штрикуль відзначив, що фірма бачить себе у ролі своєрідного містка між нашими країнами, підтримуючи білоруський бізнес в Україні, а український — у Білорусі.

У листопаді Moris Group оголосила про об’єднання з АБ «Титикало та партнери» на чолі з його керівником Романом Титикалом. Юрист обійняв посаду партнера в ЮК MORIS та розвиває практику нерухомості та будівництва. А вже у січні 2022 р. на ринку з’явився новий бренд — компанія у сфері GR Pragma Consulting Group. Це команда практики стратегічних комунікацій на чолі з Олександром Ільковим та Альоною Шулімою, які раніше працювали у складі юридичної фірми Hillmont Partners.

Минулий 2021 р. виявився також багатим на повернення юристів з державної служби до корпоративного сектору. Так, в AEQUO старшим партнером прийшов Олексій Філатов (заступник глави Адміністрації Президента України з 2014 по 2019 рр.). Тетяна Сліпачук повернулася в Sayenko Kharenko на посаду спеціального радника (з жовтня 2018 по вересень 2019 р. вона була головою Центральної виборчої комісії).

У квітні 2021 р. до ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» приєднався Остап Семерак, який з 2016 до 2019 рр. працював міністром екології та природних ресурсів. Він розвиватиме напрям публічної адвокації. Повернувся на ринок юридичних послуг іІван Ліщина, який 5 років працював заступником міністра юстиції України — уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.

Тепер про підвищення та кадрові міграції в юрфірмах.

Січень 2021 р.

• Крістіна Шаповалова та Богдана Хименко отримали Counsel Track в ETERNA LAW.

• Володимир Єніч став партнером AVER LEX, Катерина Сташків підвищена по посади радника AVER LEX.

Лютий

• Ігор Кітела став радником Kinstellar (практика корпоративного права/M&A).

• Олександр Пашинін підвищений до радника EVERLEGAL, Євгеній Гречківський —до старшого юриста EVERLEGAL.

• Андрій Гвоздецький став партнером ADER HABER.

• Ігор Лавриненко призначений радником TOTUM.

• Олексій Ремесло став партнером Interlegal.

• Наталія Мірошниченко (партнер Interlegal) пішла з посади партнера, ставши Retired partner. За словами прес-служби компанії, Наталія залишається членом команди і продовжить роботу в якості ментора для молодих співробітників.

Березень

• Марія Орлик, партнерка юридичної компанії CMS Reich-Rohrwig Hainz у Києві, стала керуючим партнером офісу, замінивши Йоганнеса Тренквальдера.

• Олег Чайка приєднався до складу партнерів ARZINGER та очолив практику «Податки/трансакційне та міжнародне оподаткування»

• Redcliffe Partners оголосила про приєднання нового партнера — Сергія Ігнатовського (практики реструктуризацій та вирішення спорів).

• Василь Андрусяк став партнером MORIS.

• Елеонору Салову підвищено до посади радниці ADER HABER.

• Сергій Шепеляк приєднався до Pavlenko Legal Group у якості радника та керівника практики корпоративного права/M&A.

• До команди бізнес-партнерів Juscutum приєднався Юрій Сухов.

• В Interlegal відкрили China Desk, керівником якого стала старший юрист Катерина Горова.

• Василя Міщенка призначено радником AEQUO.

Квітень — червень

• Ксенія Проконова приєдналась до Conflict Lawyers у якості партнера.

• Джек Чен приєднався до команди Arzinger на позиції радника та керівника China & EU Desk.

• Arzinger оголосила про підвищення Євгенії Очеретько, Олексія Прудкого, Олексія Задоєнка та Олександра Максименка до посад радників.

• Сергій Уваров став партнером Integrites, Кристина Хріпкова — радником.

• Асоційований партнер «Правового Альянсу» Тарас Безпалий став керівником кримінальної практики компанії.

• Богдан Ярмоленко призначений керуючим партнером компанії EY в Україні (замінив на посаді Олексія Кредісова).

• Андрій Тростін став партнером ETERNA LAW.

• Олена Хитрова вийшла з партнерства ILF.

• Марія Коваль перейшла з Redcliffe Partners до PwC Legal в Україні на посаду керівника практики інтелектуальної власності.

Липень — вересень

• CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang підвищила Марину Ільчук до посади радника, а Миколу Гелетія та Луіса Чакара — до старших юристів.

• Юрій Сухов став партнером Arzinger та очолив практику кримінального права та захисту бізнесу.

• Крістіна Кольчинська призначена радником практики кримінального права GOLAW.

• Анатолій Пашинський підвищений до радника ЮФ «Василь Кісіль і Партнери».

• Олександр Алєксєєнко перейшов з Marchenko Partners у NOBLES на позицію партнера.

Вересень — жовтень

• Sayenko Kharenko повідомили про приєднання Любові Бартащук як позаштатної радниці.

• Леонід Петров призначений радником у CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

• Тетяна Свентозельська приєдналася до EUCON як партнерка.

• Крістіна Шаповалова стала радником, а Юлія Зарічнюк — старшим юристом Eterna Law.

• Крістоф Бутрі приєднався до команди Arzinger на посаду B&F Special Advisor.

• LCF призначила Дениса Спєрова на посаду радника і керівника практики виконання судових рішень та розшуку активів.

• KPMG в Україні призначила трьох партнерів: Олену Макаренко, Олександра Бобошка та Юрія Федоріва.

• Микола Потоцький приєднався до ЮК «Дубинський і Ошарова» на позицію радника.

• Наталія Дрюк, Тетяна Кудрицька, Євген Левіцький, Михайло Лукашенко, Олена Перцова обрані партнерами Aequo.

• Вадим Романюк очолив практику банківських та фінансових послуг PwC Legal.

• Артем Крикун-Труша приєднався до практики White-Collar Crime PwC Legal.

Листопад — грудень

• Moris відкрила практику медичного права та фармацевтики з приєднанням ексзаступника міністра охорони здоров’я України Дмитра Луфера.

• Аріо Дехгані перейшов з Sayenko Kharenko до Baker McKenzie на посаду радника та керівника практики комплаєнсу та розслідувань.

• До GOLAW приєднався Павло Логінов у якості партнера фірми.

• Ярослав Медведєв приєднався як радник до Integrites.

Сергій Шершун, партнер Integrites, вийшов зі складу фірми. У лютому 2022 року юриста призначили державним уповноваженим АМКУ

Коментарі:

 

Oleg Batyuk 3 Олег Батюк,
керуючий партнер
київського офісу Dentons

— Яким був 2021 р. для ринку юридичних послуг?

— Згадуючи минулий рік, можу сказати, що великих структурних перетворень на юридичному ринку не відбулося. Зниження зацікавленості інвесторів завжди негативно впливає на юридичний бізнес. На мою думку, ситуація і в політичній, і в економічній сфері в Україні була та поки залишається складною. Здебільшого саме ці обставини перешкоджають реалізації великих проєктів включно з інфраструктурою, приватизацією та «зеленою» енергетикою.

— А яким він був для вашої компанії?

— Для окремих практик, таких як корпоративне право, М&А чи фармацевтика, 2021 р. був і залишається досить вдалим. Важливо згадати, що декілька знакових проєктів було згенеровано в Україні на інші офіси. Це не можна залишати без уваги, тим більше в такі часи.

Здебільшого наші прогнози виправдалися — ми очікували, що рік буде складним. Звичайно, ми як велика юридична фірма готувалися до наслідків пандемії і загалом пройшли цей рік краще, ніж очікувалося.

— Що найбільше потішило/засмутило/здивувало/надихнуло?

— Головним джерелом натхнення для нас є наші клієнти, нові знакові проєкти та, звичайно, визнання, яке ми отримуємо від юридичної спільноти.

— До чого юрбізнесу готуватись у 2022 р.?

— Хочеться відповісти новою глобальною стратегією нашої фірми — grow, protect, operate, finance. На мою думку, такий підхід буде актуальний для всіх сфер бізнесу, включаючи юридичний, у т.ч. український.

2022 р. буде складним. Усі ми знаємо, що чим глибше падіння, тим вищий підйом. Хто опиниться на гребені хвилі — зовсім інше питання. Безперечно, ми сподіваємося на покращення політичного та економічного клімату, вихід на український ринок великих іноземних інвесторів і, звичайно, більш активну підтримку з боку держави, в першу чергу, що стосується мотивації та залучення таких інвесторів. Можливо, не в 2022 р., але у найближчі роки.

Огренчук Анна Огренчук,
керуючий партнер
LCF Law Group

— Яким був 2021 р. для ринку юридичних послуг?

— Рік був складним, але цікавим, результативним та прибутковим. Традиційно найкращими з точки зору фінансової ефективності були судова практика, банкрутство, захист бізнесу та кримінальна практика. Тільки юристи судової практики LCF цього року взяли участь у більш ніж 700 судових засіданнях. Водночас ми спостерігаємо зростаючий порівняно з 2020 р. попит на трансакційні практики, що пов’язано, в першу чергу, зі зміною нормативного регулювання бізнесу. Мова йде про відкриття ринку землі, легалізацію грального бізнесу. Звичайно, ми не можемо говорити про такі ж обсяги юридичного ринку, як, наприклад, у США, де, до речі, 2021 р. виявився рекордним з точки зору доходу, але тенденція до значного зростання є.

— Яким він був для Вашої компанії? Чи досягли всіх цілей?

— Як для ринку, так і нашої компанії рік був успішним. Поставлені цілі досягнуті. Ми запустили цього року дві нові практики: конституційного та конкурентного права. До нашої команди приєдналися відомі юристи Ніна Сидоренко та Костянтин Красовський. Ми також посилили позиції у практиках енергетики і арбітражу. А найголовніше, що LCF об’єднує класну команду професіоналів не тільки у праві, а й в індустріях.

— Чого чекати бізнесу від 2022 р.?

— Ще більше роботи. З нового року набувають чинності велика кількість законодавчих змін, зокрема, у сфері оподаткування. Крім того, сподіваємось, що держава зможе вирішити проблему регулювання «зеленого» сектору енергетики. Якщо ні, то 2022 р. може стати роком великих інвестиційних спорів «зелених» проти України.

Стосовно розвитку юридичного ринку, як від його учасників, так і від представників усіх юридичних професій є запит на розробку та впровадження Кодексу етики правника. Робоча група Асоціації правників України активно займається цим питанням, і в 2022 р. ми презентуємо правила та стандарти етики для членів АПУ.

Deyneko_1 (2) Євгеній Дейнеко,
керуючий партнер
EVERLEGAL

— Яким був 2021 р. для ринку юридичних послуг?

— 2020 р. залишив помітний відбиток на юридичному ринку, а 2021 став його логічною консеквенцією. Дійсно були побоювання, що рік не буде активним та сприятливим через карантинні обмеження, але люди вже навчились працювати онлайн. Ба, більше — не тільки працювати, а й проводити транскордонні транзакції. Для тих юридичних фірм, які змогли вчасно пристосуватись до гібридного формату роботи та налагодили взаємодію з усіма учасниками процесів, рік був справді вдалий.

Щодо попиту на окремі юридичні практики, то можна відзначити значний ріст обсягу роботи по корпоративних, транзакційних та M&A питаннях. Однозначно побільшало роботи в частині супроводу дуже складних судових та кримінальних розглядів.

— Яким він був для вашої компанії? Чи досягли всіх цілей?

— Для нас в EVERLEGAL цей рік був непростим, адже системно пропрацювавши напрями розвитку бізнесу та маркетингу, можемо впевнено сказати, що кількість роботи зросла. І ми постали перед двома новими викликами: підтримка належної якості надання послуг та пошук нових талантів.

Загалом головними результатами роботи у 2021 р. є, по-перше, істотне покращення позицій у національному юридичному рейтингу, де ми посіли 10 місце, а по-друге, ми задоволені тим, як почала функціонувати наша корпоративна культура. Горизонтально-ієрархічна та спрямована на інновації — саме такий тип корпоративної культури показав свою стійкість та життєздатність у цьому році.

— Чого чекати бізнесу від 2022 р.?

— Серед основних тенденцій можна виділити зростання попиту на вузькоспеціалізовану експертизу, спеціалісти якої будуть досить добре оплачуватись. Однозначно більшість юридичних фірм почнуть роботу з технологічними змінами: вкладатимуть кошти в технічне переоснащення, почнуть запроваджувати нові системи документообігу та будуть максимально діджиталізуватися.

Будуть змінюватися стратегії просування юридичних послуг, деякі фірми почнуть ще більше вкладати коштів у маркетинг, тим самим збільшуючи свою «невидиму» присутність. З іншого боку, досить прогнозованим є те, що все більше фірм почнуть підтримувати сталий розвиток та запроваджувати власні ініціативи у цій сфері. Досить активною стане податкова практика, адже вже з січня змінюються правила оподаткування, контролю та ведення діяльності для платників податків, відповідно, збільшиться кількість запитів на податкові консультації.

Загалом, якщо не станеться глобальних потрясінь, які вплинуть на економічну ситуацію в Україні, 2022 р. обіцяє бути для юридичного ринку України досить успішним.

Грамацький[1] Ернест Грамацький,
президент АФ «Грамацький
і Партнери»

— 2021 став роком відкриття нових можливостей, напрямів та практик. Перш за все, у цьому році почала повноцінну роботу комісія з регулювання азартних ігор та лотерей, було видано перші ліцензії, тому адвокатська фірма «Грамацький і Партнери» у відповідь на численні запити клієнтів започаткувала та активно розвиває практику Gambling.

Крім того, наша юридична компанія активно розширювалася в ключових компетенціях — нерухомості, будівництві та IT. Протягом року адвокатським об'єднанням було надано комплексні юридичні послуги щодо супроводу низки масштабних будівельних проєктів у Києві та околицях, купівлі-продажу офісної та житлової нерухомості, а також закладено фундамент для довгострокових ділових відносин з низкою великих IT-компаній. На додаток досить помірно, але запрацював ринок земель сільськогосподарського призначення. Як наслідок, багато агропромислових груп прийшли до нас із запитом, як оптимально реструктурувати власні земельні банки та захистити їх від розмивання.

За результатами 2021 р. АФ «Грамацький і Партнери» досягла поставлених цілей, а саме закріпилася в якості лідера з надання юридичних послуг у сферах нерухомості та ІТ, а також започаткувала нові напрями розвитку на наступні роки.

У 2022 р. ми очікуємо на подальше стрімке зростання попиту на юридичні послуги у сфері IT. Однією зі знакових подій вважаємо запуск «Дія Сіті». З огляду на нові можливості, які відкривають проголосовані законопроєкти, значна частина ІТ-компаній вирішать провести реструктуризацію бізнесу та стати резидентами «Дія Сіті». Безперечно, юридичні консультанти будуть супроводжувати їх на цьому шляху.

Крім того, у 2022 р. планується продовження програми великої приватизації. Низка великих державних підприємств «підуть з молотка» Фонду державного майна України, однак цьому передуватиме великий обсяг копіткої юридичної праці.

Також 1 вересня 2022 р. закінчується строк одноразового добровільного декларування активів фізичними особами. Вважаю, що останній квартал 2022 р. може стати досить цікавим на резонансні події в галузі кримінального права. Думаю, юристи відіграють у цих процесах не останню роль.

Мороз Ірина Мороз,
партнер AGA Partners

— Яким був 2021 р. для ринку юридичних послуг?

— Минулий рік був для юридичного бізнесу надзвичайно активним та позитивним. Практика попередніх років демонструє, що кількість юридичної роботи зростає в умовах будь-якої економічної нестабільності. Враховуючи політичну та економічну ситуації в Україні та світі, юридичні фірми відчули протягом останнього року значне збільшення обсягів роботи. Юридичний бізнес швидко адаптувався до пандемічних обмежень, економічних та політичних змін. Робота в умовах пандемії та карантинних обмежень вже стала звичною, і юристи навчились отримувати від цього значний бенефіт. Зменшуються бюджети на маркетинг та бізнес-девеломпент, оскільки зустрічатись з потенційними клієнтами чи партнерами онлайн вже стало звичним. Натомість з’являються нові практики, технології та формати роботи, з якими раніше ніхто не працював.

Загалом ринок юридичних послуг переживає суттєві зміни та технологічне реформування, які, безумовно, виведуть його на новий рівень більш якісних та конкурентних послуг.

— Яким він був для вашої компанії?

— Для AGA Partners 2021 став роком суттєвого кількісного та якісного росту. Кількість арбітражних справ, які наразі супроводжує наша компанія, зросла в рази. При цьому варто відзначити зростання складності справ, їх різноплановості та індустріальної належності. У 2021 р. до нашої команди приєднались четверо надзвичайно талановитих, досвідчених та амбіційних юристів, які зробили суттєвий внесок у розвиток практик міжнародної торгівлі, арбітражу та сімейного права. Ми значно розширили коло клієнтів, географію та обсяги роботи.

— Що найбільше потішило/засмутило/здивувало/надихнуло?

— Безумовно, у 2021 р. нас надихали відгуки клієнтів та результати нашої роботи, які знайшли відображення у національних та міжнародних рейтингах компанії. Ми стали найкращою юридичною фірмою у сфері арбітражу за результатами щорічної Юридичної премії, що, безумовно, надихає нас рухатись ще активніше у просуванні арбітражної практики.

— До чого юрбізнесу готуватись у 2022 р.?

— Вірю, що цей рік буде для юридичного бізнесу не менш активним та позитивним. Компанії, які системно підходять до побудови та планування бізнесу, дбають про своїх юристів та клієнтів, розширять горизонти роботи та підвищать прибутковість. Сподіваюсь, 2022 р. буде не менш щедрим на події, нові досягнення та перемоги!

Pozhidayev_2019 Андрій Пожидаєв,
партнер судової практики
Asters

— Яким був 2021 р. для ринку юридичних послуг?

— Нещодавно пройшов форум, на якому колеги по ринку ділились фантастичними результатами, тож попри песимістичні прогнози, бачимо, що ринок росте. Практика вирішення спорів одна з найбільш затребуваних в Україні, а у нестабільні часи, часи кризи роботи стає вдвічі, а то і втричі більше. Останні декілька років (і 2021 не став виключенням) ми на собі відчуваємо збільшення роботи у сфері вирішення спорів, зокрема в адміністративній юрисдикції. Не думаю, що ця тенденція зміниться у наступному році.

Вже багаторічний «тренд», який і цього року наробив галасу та продовжує впливати на юридичний бізнес, — судова реформа. Згідно з опитуваннями, які проводять бізнес-асоціації, з року в рік однією з найкритичніших проблем для ведення бізнесу в Україні є система судочинства. Сильний та незалежний суд — запорука інвестиційної привабливості, що, у свою чергу, змінить парадигму з постійного «гасіння пожеж» у суді до цивілізованого вирішення спорів, а також стане додатковим чинником для збільшення трансакційної та регуляторної роботи.

— Яким він був для вашої компанії?

— Якщо говорити про практику вирішення спорів Asters, то 2021 р. був, як кажуть, «ти їдеш на велосипеді, що горить, і ти гориш, і все навкруги теж горить». Було гаряче в плані кількості роботи, її інтенсивності, калібру клієнтів та складності проєктів. Ми значно збільшили клієнтський портфель, розширили команду і не плануємо на цьому зупинятись. До речі, зараз шукаємо юриста до себе в практику. Наші колеги по вирішенню спорів з арбітражної та кримінальної практик також відзначають надзвичайно високу завантаженість, а також якість справ, їх комплексність.

— Що найбільше потішило/засмутило/здивувало/надихнуло?

— Мене як співкерівника профільної практики не може не засмучувати стан та якість правосуддя. У своїй практиці ми постійно стикаємось з перевантаженістю суддів, що впливає на якість правосуддя, відсутністю будь-якої реакції на процесуальні диверсії, а також обходом системи розподілу судових справ. Незважаючи на позитивні тенденції у сфері судочинства, працювати ще є над чим, і активну роль у цьому відіграють міжнародні партнери України.

Можливо, закон про медіацію, який набув чинності 15 грудня 2021 р., трохи розвантажить судову систему, але це станеться не так швидко, як нам би хотілося. Скоріше за все, українському бізнесу знадобиться час, щоб пристосуватися до альтернативного вирішення спорів та протестувати його на практиці. Але те, що цей закон прийняли, — ще один крок до цивілізованого вирішення спорів.

— До чого юрбізнесу готуватись у 2022 р.?

— У 2022 р. будемо слідкувати, як розгортатимуться події навколо судової реформи, зокрема призначення нових членів етичної ради, а далі — перезавантаження Вищої ради правосуддя. Звичайно, це тривалий процес, тому судовим командам і надалі потрібно буде представляти інтереси клієнтів в умовах «процесуальної невизначеності», а бізнесу — шукати зовнішніх юридичних радників з суттєвим досвідом вирішення спорів та успішними кейсами для його підтвердження.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати