01 червня 2020, 17:40

Судовий Форум ААУ. Висновки та прогнози

Сергій Козлов
Сергій Козлов «Юридична газета» заступник головного редактора

Впродовж трьох днів – 27-29 травня 2020 р. – юристи, адвокати, судді, науковці та держслужбовці мали можливість «спробувати» на смак нову цікавинку у сфері юрбізу – ІІІ Судовий форум ААУ в режимі онлайн. З технічної позиції жодних проблем не виникло ні у спікерів, ні в учасників, –  за виступами можна було спостерігати в ZOOM, Youtube та Facebook. Якщо у спікерів була запланована презентація, то вона також відображалася на моніторах у зручному форматі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «ІІІ Судовий Форум ААУ. День 1».

Звичайно, не обійшлося без певного форс-мажору. В третій день Форуму також проводився Пленум Верховного Суду. Однак спікери, які одночасно мали бути «і там, і тут», просто зафільмували свій виступ на відео, тому трансляція відбулася в записі.

Однозначно, знахідкою форуму стала можливість проведення вебобговорення у двох нових форматах: Discussion hub та Case discussion. Це дозволило розвантажити виступи та уникнути організаційної «монотонності», враховуючи, що деяким спікерам довелося вперше виступати перед аудиторією, яку вони не бачили. В ААУ зробили не просто сміливий (адже онлайн-захід такого масштабу вперше проводився в Україні), але й напрочуд вдалий експеримент з новим форматом Судового Форуму. Наразі вже серйозно обговорюється перспектива проводити подібні онлайн-заходи в майбутньому.

Коментарі

a82d8d92b8f041b8a9ff6937b991277bЗоя Ярош, Президент ААУ, керуючий партнер АО «Marshaller Group»:

Що особисто для Вас стало ключовим моментом для прийняття рішення провести такий глобальний захід як Судовий Форум в онлайн-режимі?

- На момент, коли планувалося проведення Форуму в офлайні (нагадаю, він мав відбутися 13.03.2020 р.), ми мали вже 500 зареєстрованих учасників заходу. Тож навіть послаблення карантину і можливість проведення заходів з дозволеною кількістю 200 осіб у цій ситуації нас би не врятувало, а чекати повного завершення карантинних обмежень ми вже більше не могли.

Наскільки важко було підготуватися до проведення онлайн-форуму?

- Найважчим, як не дивно, було саме прийняти рішення проводити Судовий Форум онлайн. Такий вчинок був занадто сміливим, але водночас єдино можливим виходом у ситуації, що склалася. До того ж партнери та спікери з радістю погодилися на такий формат. Мені приємно, що ніхто не відмовився від участі у Форумі. Тому у нас навіть не було потреби переформатовувати програму, оскільки все залишилося в тих межах, як ми це бачили у березні. Таким чином, все, що нам було потрібно, – адаптувати сесії всіх днів під онлайн-формат. Це нам вдалося.

Варто зазначити, що онлайн-формат навіть відкрив нам інші можливості, які за звичайних умов було б важко реалізувати. Зокрема, в офлайн-режимі планувалося проведення основної сесії разом з бутик-конференціями, що унеможливило б їх одночасне відвідування. Онлайн вирішив цю проблему, тому кожен зміг переглянути всі виступи, які планувалися до ознайомлення. Ми ще обробляємо статистичні дані з усіх майданчиків, на яких транслювався Форум, але вже можна стверджувати, що кількість учасників є значно більшою, ніж наші прогнозовані показники, на які ми очікували у березні.

Читайте також: «ІІІ Судовий Форум ААУ. День 2».

Обговорюючи результати Форуму з колегами, ми дійшли висновку, що якби не онлайн-формат, ймовірно, навіть не всіх спікерів вдалося б зібрати разом в один день. Чи так це?

- Насправді, ми за будь-яких умов очікували, що всі спікери нас підтримають і зголосяться на участь у новому форматі. Так воно і вийшло. Єдине, що ми аж ніяк не могли передбачити, що одночасно з нами 29 травня проводитиметься Пленум Верховного Суду. Однак цей форс-мажор вдалося легко обійти. Зокрема, той же виступ Всеволода Князєва, секретаря Великої Палати Верховного Суду, був оприлюднений в записі.

Чи має ААУ проводити онлайн-заходи в майбутньому, навіть після завершення карантину?

- На 26 червня у нас запланований Щорічний форум з кримінального права «Золотий Дюк» в Одесі. Наразі ми плануємо його провести у подвійному (міксованому) форматі – офлайн та онлайн. Тобто учасники матимуть можливість спілкуватися як у відеоформаті, так і очно. Це також відбуватиметься вперше в Україні.

МаліневськийОлег Маліневський, віце-президент ААУ, партнер EQUITY

- З якими проблемами ви зіткнулися під час проведення і підготовки до форуму?

- По суті ми були першими в Україні, хто зважився провести такий масштабний юридичний захід у режимі онлайн, тому певні перестороги звісно були.

Так, при проведенні онлайн заходів величезне значення має технічна складова. Томунаша задача була у підсиленні класною командою айті-професіоналів, які б змоглизабезпечити технічне оформлення форуму на дійсно високому рівні, який би не лише відповідав рівню запланованої дискусії, а і всіляко сприяв би їй. На щастя, такі спеціалісти знайшлися, втіливши в життя всі наші ідеї щодо формату, різноманітних фішок та зовнішнього оформлення заходу. Це дозволило нам впевнено зосередитися на змістовному наповненні форуму, а він цього року планувався поки найбільшим в історії – 5 бутік-конференцій та основна програма. Загалом 3 повних дні онлайн-дискусій.

Звісно, були хвилювання, чи схочуть партнери форуму змінити формат участі на онлайн та чи ми збережемо потужний склад спікерів та учасників. Проте репутація Асоціації, наша командна робота, сильна та актуальна програма багато в чому зробили свою справу. Ми отримали достатній кредит довіри від усіх, який, як нам здається, вдалося виправдати. Можливо, за нас зіграв і фактор того, що всі скучили за якісними дискусіями та професійним спілкуванням на високому рівні. Програма ж заходу та склад учасників, які були відомі ще кілька місяців тому, лише підігрівали таку цікавість.

- Чи плануєте використовувати такий формат далі?

- Це залежить від багатьох факторів. Як онлайн, так і офлайн мають свої переваги та недоліки.

Звісно, наразі ми всі скучили за особистим спілкуванням, тому хотілося б наступний Судовий Форум організовувати наживо :) Але якщо епідеміологічна ситуація в країні не налагодиться, найближчим часом нас очікують заходи саме такого формату. В будь-якому випадку переваги WEBFORUM – оперативність та зручність – можна використати для проведення флагманських заходів в інших галузях практики перед їх виходом у масштабніший офлайн-формат. 

- Чи сподобався такий формат вам особисто і слухачам?

- Хоча я надаю перевагу живому спілкуванню, WEBFORUM мені сподобався. Це зручно, і в окремих випадках спікери були навіть розкутіші, бо знаходилися на своїй території, без хвилювання великої сцени та аудиторії. Та й схвальні відгуки слухачів та учасників тому підтвердження, а це, на мою думку, головне мірило успіху будь-якого заходу.

2297_e49f26ea0d2ba15c1b9317f028594331Володимир Ващенко, партнер VB PARTNERS 

«Сьогодні представників сторін, що з'являються в суді, суддів та прокурорів не можна назвати колегами, вони є опонентами, розділеними бар'єрами. Щоб змінилася ситуація, необхідна зміна світогляду. Я маю на увазі як зміну ментальності суддів та прокурорів, які іноді сприймають світ із так званої «державницької» позиції (іншими словами, з позиції чиновника), так і зміну поглядів адвокатської спільноти, адже більшість адвокатів звикли входити не до зали суду, а до кабінету державної установи. Прокурори мають змінити ставлення до суду як до установи із захисту державних інтересів, адвокати – подолати комплекс меншовартості, судді – стати дійсно незалежними арбітрами в судовому процесі, де панує змагальність сторін.

По-перше, необхідно, щоб юристи судової спеціалізації утворювали одну корпорацію, долаючи один і той же вступний бар'єр, а вже після його закінчення могли б претендувати на будь-які публічні посади. По-друге, публічні юридичні посади (судді, прокурори) мають бути терміновими, на певний строк, а також, можливо, виборними. По-третє, прокурори повинні остаточно позбавитися від функцій загального нагляду та слідства, які визначали обвинувальну спрямованість усієї їхньої діяльності. По-четверте, виправданим є існування адвокатської монополії.

Читайте також: «Потрійний форсаж: судовий дрифт. Огляд ІІІ Судового Форуму ААУ. День 3».

Відхід від суддівської або прокурорської посади не має розглядатися як життєвий крах, вигнання з якоїсь неформальної привілейованої корпорації. Вільний рух та багаторазова зміна ролей в результаті підвищать якість судочинства. Можливо, для перетворення міфу на реальність знадобиться не тільки зміна Конституції та законодавства, але й взагалі зміна поколінь правників».

101435714_3020459891402324_1576997856630276096_nВіталій Бурдак, керуючий партнер Pavlenko Legal Group

«Щодня ми зустрічаємося з новими викликами – наш світ динамічний і швидкий. Вміння бути гнучким полягає у здатності оперативно реагувати на зміни, а також своєчасно адаптуватися до них. ІІІ Судовий форум ААУ вперше за історію свого існування пройшов у форматі онлайн-конференції у Zoom, і я не можу не відмітити професіоналізм колег в організації заходу. Звісно, все нове викликає спершу сумніви та навіть скептицизм. Головне питання, яке ставили перед собою організатори та партнери форуму: «Чи вдасться у повному обсязі відтворити захід та зберегти комунікацію з аудиторією?». Вважаю, що команда організаторів впоралася із цією задачею на відмінно – від технічних моментів до виступів спікерів та онлайн-трансляції.

За допомогою нового формату отримано чимало переваг. Перш за все, це можливість збільшити тривалість форуму від одного дня до трьох, із розподілом контенту на зручні тематичні блоки. За таких умов учасники мали більше часу для сприйняття великого обсягу інформації. По-друге, значно розширилася географія заходу – в якості слухачів Форуму реєструвалися правники з різних куточків України, оскільки отримати знання та поспілкуватися з колегами можна було, не виходячи з власного дому. По-третє, долучитися до сесії могли всі охочі – без будь-яких обмежень місць та простору. До суттєвих переваг також слід віднести економію часу на транспорт та реєстрацію – слухач із легкістю міг підключитися до бажаної сесії у зручний час. Такі переваги оцінили спікери та модератори, адже «включитися» у сесію можна було за лічені хвилини у кабінеті власного офісу чи у своєму будинку. Єдина умова – це якісне обладнання та інтернет-підключення.

Завдяки відмінній роботі організаторів виступати онлайн перед аудиторією не було проблемою. Звісно, жива дискусія та миттєва реакція аудиторії відрізняють онлайн- та офлайн-заходи. Та нині віртуальні конференції не поступаються звичайним, оскільки кожен охочий може поставити запитання у чаті під час виступу і не боятися «лишитися за бортом» обговорення. У свою чергу спікер має можливість детальніше розкрити обрану тему і миттєво надіслати додаткову інформацію усім слухачам. Певним чином це нівелює і стресові умови, коли потрібно виступати на сцені перед великою аудиторією. Якщо людині складно одразу подолати страх публічних виступів, то вона може розпочати саме з онлайн-конференцій, де отримає необхідний досвід.

Вважаю, що онлайн-заходи – це один із форматів взаємодії між колегами, що значно урізноманітнює юридичний світ та має численні переваги. Правники, не зважаючи на час та відстані, мають шанс поділитися власним досвідом та отримати необхідні знання. Однозначно слід випробовувати нові формати і підходи, але при цьому дуже важливо тримати зв’язок з аудиторією та аналізувати фідбек».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати