27 травня 2021, 13:03

Як удосконалити законодавство щодо надання безоплатної правової допомоги

Координаційний центр з надання правової допомоги

Цій темі був присвячений круглий стіл з обговорення аналізу відповідності проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» (№ 5107) стандартам Ради Європи у сфері забезпечення права на безоплатну правову допомогу. Захід провів Комітет Верховної Ради України з питань правової політики у співпраці з проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1 «Саме через систему безоплатної правової допомоги держава реалізує дотримання прав людини на доступ до правосуддя. Зараз ми зосереджені на удосконаленні надання безоплатної правової допомоги, подальшій цифровізації цього процесу. Зокрема, наступного тижня ми презентуємо Кабінет клієнта, що спростить доступ до правової допомоги ще більшій кількості людей. Також ми розпочали роботу над технічним завданням для системи автоматичного розподілу доручень між адвокатами, які надають БВПД. Будь-які реформи можливі лише у випадку якісного удосконалення законодавства, внесення до нього змін, які б відповідали сучасним реаліям та полегшували доступ громадян до безоплатної правової допомоги», – зазначила заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

Саме для спрощення механізму організації надання безоплатної правової допомоги клієнтам та розширення суб’єктів отримання БПД, врегулювання питання обов’язкової участі адвоката при розгляді судом певних категорій справ розроблений законопроєкт № 5107.

Під час круглого столу його учасники ознайомилися з висновками та рекомендаціями міжнародного експерта Ради Європи, адвоката Олександра Овчинникова до цього законопроєкту. Також експертка Ради Європи Веліслава Делчева презентувала досвід надання послуг з безоплатної правової допомоги соціально вразливим категоріям осіб, зокрема дітям, у державах-членах Ради Європи.

Одна зі змін, запропонованих у законопроєкті, стосується зняття обмежень на отримання безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які досягли 14 років.

2 «Ми намагаємося наблизити доступ дітей до безоплатної правової допомоги, як первинної, так і вторинної. Так, на сьогодні діти можуть отримати правові  консультації онлайн, адже дистанційно ми не можемо визначити вік клієнта. Але коли дитина приходить до центру з надання БВПД, то відповідно до чинного законодавства вона не може отримати навіть первинну правову допомогу і самостійно звернутися за вторинною. Законопроєкт передбачає, зокрема, право дітей на звернення за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою особисто з питань, звернення з якими до суду дозволяється таким особам. Ми працюємо всі разом задля однієї мети – покращення доступу до правосуддя мешканців України, надання правової допомоги тим, хто опинився у скрутних обставинах», – зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Серед інших важливих питань, які пропонується врегулювати законопроєктом № 5107 – залучення перекладачів для надання безоплатної правової допомоги клієнтам, які не володіють українською (біженцям, особам без громадянства тощо). Оскільки це питання не врегульовано наразі Законом «Про безоплатну правову допомогу», то на практиці через відсутність такої процедури виникає багато проблем.

Також під час круглого столу експерти обговорили питання гарантій адвокатської професії в контексті законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання».

3

Під час обговорення учасники надали коментарі та запропонували ідеї щодо вдосконалення законодавства у сфері надання безоплатної правової допомоги.

«Ми маємо ухвалити саме той закон, який буде відповідати потребам українського суспільства, який буде підтримуватися українським урядом, українською адвокатурою та який буде відповідати найкращим стандартам Ради Європи», – зазначив голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати