Для збільшення порозуміння з бізнес-спільнотою Антимонопольний комітет України (далі - АМКУ) розглядає вдосконалення Рекомендаційних роз’яснень щодо визначення розмірів штрафів. З цього приводу 8 червня 2018 р. Комітетом з конкуренційного права АПУ було проведено засідання для вироблення пропозицій щодо цього документу, які будуть передані на розгляд АМКУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На сьогоднішній день підходи АМКУ до визначення штрафів викладені в Рекомендаційних роз’ясненнях АМКУ №39-рр від 09.08.2016 р. «Щодо застосування положень частин 2, 5 та 6 ст. 52 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», частин 1 та 2 ст. 21 ЗУ «Про захист від недобросовісної конкуренції». Своїми пропозиціями на заході до цих рекомендацій поділилися Олександр Вознюк, партнер ЮФ «Астерс», та Дмитро Відсота, юрист ЮФ «Астерс».
Експертами було встановлено, що існуючий механізм призначення штрафів на сьогодні є певною мірою незрозумілим, тому було запропоновано зміни стосовно таких положень:
- введення принципу прозорості - як саме буде застосовуватися ця методика; зазначення в поданні відомостей про те, яким комітетом була розкрита справа і які підходи були в ході цього застосовані;
- більш чітке визначення коефіцієнтів, оскільки наразі існує дуже широкий діапазон дискреції коефіцієнтів, який є незрозумілим. Тому було запропоновано прописати під кожну позицію чіткі конкретні величини щодо кожної обставини, а також визначати наявність соціальної значущості;
- не розривати ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» про антиконкурентні узгоджені дії і картелі. На думку експертів, це є одним і тим самим, але з різних сторін і розмежування лише ускладнює ситуацію, а не полегшує її.
- передбачити чіткі критерії визначення початкового розміру штрафу за вказаний вид порушення.
Не зважаючи на пропозиції щодо прозорості та чіткості, експерти наголошують, що правила мають залишати певний люфт для органу влади. По-перше, не всі дрібні ситуації можна передбачити наперед; по-друге, якщо все можна буде просто визначити, цим можуть скористатися зловмисники для оптимізації своєї діяльності в ситуаціях, коли штраф буде значно вигіднішим за збереження добросовісної конкуренції. В таких випадках також пропонується посилювати відповідальність.
Отже, за результатами засідання і певного доопрацювання Комітетом з конкуренційного права АПУ своїх пропозицій, вони будуть направлені до АМКУ до кінця цього тижня. Розгляд змін очікується в кінці червня, а після цього правники висловлять свої очікування щодо винесення рішення та попереднього проміжного тексту документу на обговореннях, де також можна буде вплинути на долю підходів до визначення штрафів.