Як відомо, 2 липня 2011 року набрав чинності закон, яким уперше в Україні запроваджена система безоплатної правової допомоги. Цей документ вводить дві складові зазначеної системи – безоплатна первинна і вторинна правова допомога.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Як відомо, безоплатна вторинна правова допомога відрізняється від первинної не лише стосовно змісту та суб’єктів права, а й щодо суб’єктів надання.
Зокрема, право на безоплатну вторинну правову допомогу, що полягає в захисті від обвинувачення, складанні документів процесуального характеру, представництві інтересів у судах, має лише певна категорія осіб, насамперед малозабезпечені громадяни та інваліди, середньомісячний сукупний дохід сім’ї яких нижчий від установленого прожиткового мінімуму. На жаль, такі особи зможуть звернутися за правовими послугами лише починаючи з 2014 року, поетапно.
Про те, як усе це відбуватиметься, «Юридична газета» дізналася з перших рук: до Вашої уваги розповідь директора Київського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксани Василяки.
У чому суть та відмінність безоплатної первинної та вторинної правової допомоги?
Безоплатна первинна правова допомога полягає в наданні консультацій і роз’яснень з правових питань, складанні заяв, скарг, документів правового характеру (крім процесуальних).
Безоплатна вторинна правова допомога – це, по суті, ті послуги, які пов’язані із судовим процесом, зокрема захист від обвинувачення, складання документів процесуального характеру, здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.
Чи обмежене право осіб на безоплатну правову допомогу? Хто саме може звернутися за такими послугами і куди?
Що стосується первинної правової допомоги, то її відповідно до компетенції надають усі органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та створені ними спеціалізовані установи.
Отримати таку допомогу без обмежень може кожен: громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, тобто всі ті, хто перебуває під юрисдикцією України.
Зокрема, кожен може підготувати та направити відповідне звернення, яке має бути розглянуто протягом 30 календарних днів. Що стосується надання правової інформації, така інформація надається протягом п’ятнадцяти календарних днів. Якщо питання, порушене у зверненні, не стосується компетенції того органу, якому воно адресовано, таке звернення в семиденний термін надсилається за належністю.