22 червня 2018, 10:58

«З часом юридичний ринок гратиме за єдиними правилами»

Опубліковано в №24-25 (626-627)

Євгеній Дейненко
Євгеній Дейненко «Everlegal» керуючий партнер

Нещодавно Всеволод Волков (на фото зліва) поповнив команду EVERLEGAL, очоливши практику міжнародного арбітражу. Ми поговорили з ним, а також з керуючим партнером Євгенієм Дейнеко про нові плани в роботі, етичні стандарти у професії та специфіку українського юридичного ринку


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Всеволод Волков, Євгеній Дейненко

– Євгене, чому Ви вирішили збільшити команду? Чому вибір впав саме на Всеволода?

– Зважаючи на запити наших клієнтів, назріла потреба створити практику міжнародного арбітражу. Ми й раніше надавали послуги у цій практиці, але враховуючи той ресурс, який у нас був, а також кількість запитів, яка почала з’являтися, ми вирішили повноцінно розвивати цей напрямок. Чому Всеволод? По-перше, ми вже давно знайомі. По-друге, коли він вирішив розвивати далі свою кар’єру і звернувся до нас, ми знайшли спільну мову. Крім того, Всеволод займається банківською та фінансовою практикою, що нас також дуже цікавить. Можна сказати, що наші позиції збігаються в багатьох пунктах.

– Всеволоде, зустрічне питання, чому Ви пішли з INTEGRITES? Чому зробили вибір на користь EVERLEGAL?

– В житті кожної людини настає той момент, коли вона розуміє, що повинна йти далі та щось змінювати. Я вирішив, що хочу самостійно займатися саме тими проектами, які мені до душі. Щодо моєї іншої практики (банківського та фінансового права), то супроводження проектів у цій сфері вимагає прискіпливої роботи партнера саме як юриста. В деяких юридичних компаніях бізнес побудований таким чином, що партнери більше приділяють увагу залученню нових клієнтів. Це також потрібно робити, але не на шкоду якості надання юридичних послуг. Вибір нової команди був органічним. Я шукав тих людей, які будуть мені близькі ментально. Тож коли я вивчав ринок, при цьому враховуючи мій попередній досвід роботи в різних компаніях, я дійшов висновку, що команда EVERLEGAL найбільше відповідає моїм запитам і потребам, вона близька мені по духу і культурі.

– Як плануєте посилювати практику міжнародного арбітражу? Можливо, якісь клієнти готові йти за Вами?

Всеволод: Насправді, є клієнти, які готові до такого кроку. Однак я за те, щоб залучати нові проекти, тому потрібно йти до потенційних клієнтів і заявляти про себе. Ринок відкритий! Наразі я не маю конфлікту інтересів, тож маю можливість звертатися до будь-якого потенційного клієнта.

Всеволод Волков, Євгеній Дейненко

– Чи можна український юридичний бізнес вважати етичним? Чи має він якусь специфіку?

Всеволод: Вважаю, що тут потрібно говорити лише в контексті кожної фірми. Загалом, міжнародні компанії зазвичай дотримуються етичних стандартів. Якщо говорити про національні компанії, тут все залежить від конкретної компанії, її партнерів та цінностей.

Євгеній: Згоден, що не можна узагальнювати. Так, час від часу можна чути, що в Україні юристи, які ведуть бізнес, не дуже переймаються етичними питаннями. Однак всі гравці різні: хтось веде бізнес етично, хтось – ні. Потрібно дивитися на кожну конкретну компанію.

Щодо специфіки ринку, то він невеличкий, а тому є висококонкурентним. Рівень конкуренції сприяє тому, що юридичні компанії повинні постійно розвиватися та вигадувати щось нове (продукти, методи боротьби за персонал тощо). Інше питання, що кожному це вдається по-різному. Тому я не можу сказати, що з юрбізом в Україні щось негаразд. Юридичний бізнес, як і будь-який інший, розвивається разом з потребами клієнта, які залежать від загального стану економіки. Чим більшим буде масштаб економіки, яка виходить з кризи, тим більшим буде обсяг ринку. Відповідно, юридичний бізнес також розвиватиметься та зростатиме.

– Ви зазначили, що не можна узагальнювати компанії. А від чого залежить етичність чи неетичність бізнесу? Як створити умови чи єдині правила гри для юрринку, щоб порушники були поза грою?

Євгеній: Мені здається, що це залежить, насамперед, від засновників бізнесу. Від тих людей, які знаходяться за кермом, від їхньої культури й бажання транслювати певні цінності своїй команді та клієнтам. Як привести всіх до спільного знаменника? Це складне питання. Мені здається, що сьогодні здійснюються спроби змінити цю ситуацію через так звану адвокатську монополію. Ідеальний варіант – це коли більшість юридичних професій підпорядковані єдиним правилам. За цим має наглядати незалежний орган, сформований з колег. Хороший приклад – країни з англо-саксонською системою права (Англія, США). Однак наскільки у нас зараз адвокатура здатна до самоочищення – це інше питання. Тож потрібен певний час. Сподіваюся, що рано чи пізно ми до цього дійдемо.

– Чи зіштовхувалися Ви на практиці з недобросовісною конкуренцією з боку колег?

Євгеній: Ні.

Всеволод: Ні.

– Чи може бути бізнес, зокрема юридичний, успішним в Україні, якщо вести його дотримуючись високих, в тому числі етичних, стандартів?

Євгеній: Вважаю, що так. Колись давно я прочитав інтерв’ю з менеджером одного американського інвестиційного фонду, який працював у Росії. Для них це був основний виклик, оскільки всі вимагали хабарів. Однак, за його словами, жодного хабаря так і не дали. Вони витрачали на розв'язання проблем у законний спосіб набагато більше часу і коштів, ніж довелося б, якби вирішення досягалося через хабар. Однак в результаті через 5 років від них вже ніхто нічого не вимагав, вони заробили собі репутацію. Всі розуміли, що якщо фонд вирішує будь-які питання, то це відбувається прозоро. Можливо, що у сумнівний спосіб можна досягти чогось швидше, а можна витратити більше часу та ресурсів, але не йти на компроміс із сумлінням та спати спокійно. Мені здається, що це правильний шлях. З часом юридичний ринок гратиме за правилами та буде прозорим.

Всеволод: Я повністю згоден. Такий бізнес можливий, тому що насправді все залежить лише від людей. Я знаю українських колег, які дотримуються високих етичних стандартів у свої роботі. Це показово. Мені здається, що для того, щоб встановити єдині правила для всіх, потрібно поширити етичні стандарти не лише на представництво в судах, але й на всю юридичну практику. Однак лише за умови, що органи адвокатського самоврядування працюватимуть прозоро на користь всієї адвокатської спільноти, а не тільки для обраних.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати