21 вересня 2020, 16:59

Юрій Петренко: «І неможливе для клієнта можна робити відкрито і законно»

Юрій Петренко
Юрій Петренко «ADER HABER» керуючий партнер

Чи можна прожити без закону про лобізм? Можна. Але як визначити, де закінчується цивілізована і починається нецивілізована діяльність юристів у відносинах з органами влади? В юридичній компанії ADER HABER вже багато років діє окрема практика GR. Її керуючий партнер Юрій Петренко як ніхто інший знає, що таке професійний лобізм і як зберегти бездоганну репутацію юридичній компанії, яка займається GR‑менеджментом


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Юрій Петренко

— Юрію, що обумовило трансформацію послуг у сфері взаємодії з державними органами в окрему практику?

— Вже понад 10 років команда ADER HABER бере активну участь у впровадженні законодавчих реформ та працює над удосконаленням існуючого законодавства України. Наші юристи регулярно входять до складу робочих груп з підготовки нормативно-правових актів та проєктів законів. Наприклад, наразі наші спеціалісти задіяні у розробці нового Трудового кодексу, а також разом із законодавцями працюють над законопроектами щодо удосконалення примусового виконання судових рішень і рішень інших органів.

Розробка проєктів нормативно-правових актів та їх подальше просування в органах законодавчої та виконавчої влади вимагають якісної та всебічної правової експертизи, що включає як досвід у сфері прийняття державних і політичних рішень, так і глибокий аналіз законодавства. Сьогодні у державних органах не вистачає компетентних юристів, а наша команда вже зарекомендувала себе як професійний партнер держави, тому ми й вирішили створити окрему практику з GR‑послуг.

Члени нашої команди GR мають значний досвід роботи як у приватній практиці, так і на державній службі. А професіоналізм та відкритість комунікацій наших спеціалістів дозволяють ефективно вирішувати задачі клієнтів.

Закріплення GR як окремої практики було стратегічним рішенням партнерів компанії.

— Юрію, чи збільшився попит на GR‑послуги за останні кілька років?

— Так, звичайно. Суттєво. На мою думку, це сталося з декількох причин. Поясню. Завдання бізнесу — налагоджувати виробництво, створювати робочі місця, отримувати дохід. Бізнес не може цілими днями сидіти біля парламенту або кабінетів чиновників, але ініціативи Верховної Ради і профільних міністерств на нього дуже впливають, тому необхідність у зрозумілій і законній процедурі комунікацій виникла сама собою.

GR‑менеджмент у нашій країні з кожним днем набуває обрисів цивілізованої взаємодії між бізнесом, суспільством і державою. Утворюються нові фірми та об'єднання, які прагнуть професійно займатися лобіюванням. Люди вже не бояться звертатися за допомогою до GR‑фахівців і розуміють, що це легальна, прозора та законна послуга.

Для України GR — це океан можливостей і затребуваний бізнесом виклик на найближчі 10 років. Ми маємо вже сьогодні навчати цим технологіям молодих спеціалістів, щоб завтра мати результат.

— Чи змінилося ставлення суспільства до GR? Чи його все ще ототожнюють з лобізмом?

— Як я вже говорив, Україна пройшла той рубікон, коли GR‑послуги вважали лобізмом або чимось за межами правового поля. Сьогодні очевидно, що бізнес гостро потребує оперативного інформування про зміни, які відбуваються у законодавстві, причому вкрай бажано, щоб така інформація надходила до нього ще до того, як ці зміни відбудуться. І наші клієнти активно звертаються по допомогу, коли стикаються з проблемами у комунікації з державними органами.

Сучасний GR не має нічого спільного з лобізмом, який традиційно вважається корупційним: купівлею-продажем політичного впливу та вирішенням проблем за гроші. Завдання GR полягає у встановленні прозорого і чесного діалогу між бізнесом і державою. Це більше про менеджмент та налагодження комунікацій.

Упевнений, що з часом питання розмежування GR і лобізму буде врегульовано у законодавстві. Законопроект, який вже багато років знаходиться в парламенті, рано чи пізно буде прийнятий, ми поставимо крапку в дискусіях, що таке GR, а що таке лобізм, і тоді більш явним стане, що таке корупція.

Юрій Петренко

— Як державні органи реагують на бажання компаній просувати свої інтереси таким чином? Чи відчувається супротив?

— Дійсно, не всі державні структури сьогодні готові до відкритого прийняття того, що юридичні компанії зараз займаються GR‑послугами. Те, що ще вчора піддавалося сумніву, сьогодні фіксується в договорах між юристами та бізнесом для представництва інтересів у державних органах.

Хочу повернутися до того, що мова йде про нормальну, природну еволюцію і прийняття того, що в усьому світі вже працює багато років. Для нас буде корисним звернутися до позитивного досвіду інших країн, у яких такі послуги законодавчо врегульовані вже давно. Тому і державу ми розглядаємо як контрагента, як провідного стейкхолдера політичного та економічного розвитку країни, у якого також є свої інтереси. Юридичні, аналітичні, комунікаційні, експертні та інші ресурси нашої компанії можуть бути об'єднані в різні конфігурації для роботи по проєктах, замовником яких виступає держава.

— З якого моменту компанії варто задуматися над тим, щоб звернутися до GR‑фахівця?

— Напевне, в той момент, коли проблема виходить за рамки одиничного бізнесу і ви бачите, що рішення необхідне не тільки для вашої компанії, але допоможе вирішити й стратегічні завдання групи компаній чи навіть цілої галузі. Це точна ознака того, що час звертатися за GR‑послугами до сильної юридичної фірми.

Ще зазначу такі важливі випадки, коли компанії може знадобитися допомога GR‑фахівця:

  • діяльність компанії постійно залежить від рішень контролюючих органів;
  • компанія використовує в своїй роботі ресурси, які належать державі: воду, надра, землю тощо;
  • підприємство бере участь у тендерах та є постачальником продукції або послуг для державних установ;
  • специфіка роботи компанії пов'язана з квотами, які контролюють державні органи.

— GR — це одна з можливостей захисту і просування своїх інтересів чи вже необхідність в українських реаліях?

— Потреба у GR є завжди, оскільки, максимум: парламентарії можуть заборонити ваш вид діяльності, мінімум: головний біль у міського голови поставить хрест на автопробігу під вашою торговою маркою. Між цими крайнощами є багато ситуацій, у яких бізнесу знадобляться офіційне схвалення або невтручання влади. Це стосується як великих корпорацій, так і маленьких кав'ярень біля будинку. Тому сьогодні GR — це необхідність. Це законна можливість вирішувати завдання бізнесу, його розвитку та захисту. І наша команда знає, як правильно побудувати комунікацію між владою і бізнесом, щоб мінімізувати ризики негативного втручання держави в сферу приватного сектора.

— З чого складається правова підтримка у GR?

— Правова підтримка, перш за все, залежить від грамотної стратегії GR‑команди. З досвіду роботи наших фахівців ми виявили для себе найбільш успішну формулу реалізації завдань у сфері відносин з органами влади. У загальних рисах — це інтеграція прагнень клієнта і профільних стейкхолдерів у владі. Просування інтересів клієнтів у нашому розумінні не зводиться до прямого і наполегливого лобізму. Дуже часто мова йде про те, що необхідно схилити на свій бік людей різних точок зору або згенерувати нову думку, яка, врешті-решт, приведе до необхідних змін у правовому полі. Тож спираючись на синтез державних і клієнтських інтересів, ми демонструємо важливість того чи іншого проєкту для суспільства, влади і бізнесу і показуємо, які проблеми при реалізації цього проєкту будуть вирішені.

Для прикладу, наш GR‑фахівець може звернутися в органи влади з ідеєю зменшити податок на виробництво якогось продукту, тому що він є стратегічно важливим для країни, або для того, щоб збільшити його виробництво і споживання і, як наслідок, поліпшити економіку в цілому.

Хочу зазначити, що ми діємо виключно в рамках правового поля. Від класичних юридичних фірм нашу GR‑практику відрізняє широкий вибір інструментарію для вирішення правових проблем, що включає і Public Relations, і репутаційний менеджмент.

— Можете поділитися цікавими кейсами?

— Враховуючи специфіку послуги, навряд чи зможу в деталях розповісти про всі наші справи. Але можу сказати, що нам подобається знаходити нестандартні рішення. І коли в результаті звернення клієнта парламент приймає закон, який регулює відносини всієї галузі, для нас це великий успіх. Бо це не тільки результат нашої роботи — це наш внесок у розвиток економіки країни, певний захист не тільки для наших клієнтів, але й інших компаній галузі.

Нещодавно відбулися суттєві зміни в законодавстві у сфері оподаткування, внаслідок яких один з наших клієнтів міг зазнати великої шкоди для свого бізнесу. Нам вдалося переконати законодавців у тому, що частина цих змін не відповідають інтересам українського товаровиробника. Драконівські поправки були відхилені, і завдяки цьому ми зберегли значну кількість робочих місць.

— Від ідеї до реалізації — скільки часу та ресурсів потрібно для успішної реалізації GR‑проєкту?

— Все залежить від того, про який саме проєкт йде мова. Щоб отримати необхідну відповідь від одного з компетентних органів державної влади, треба від тижня до місяця залежно від того, як швидко буде прийнята клієнтом стратегія, розроблена нами для досягнення необхідного результату. Якщо мова йде про зміни цілої галузі, досягнення результату може зайняти і кілька місяців. Як правило, вже у стратегії, яку ми розробляємо для вирішення питання, ми вказуємо строк, який у більшості випадків виконуємо.

— Яку роль у GR відіграє політика?

— Звичайно, політика в нашій країні впливає на все. Тому ми завжди прагнемо спочатку надати клієнту аналітику політичної ситуації в країні, пояснити, які політичні процеси будуть впливати на досягнення результату і вирішення проблеми. Також дуже важливо, наскільки якісно ви зможете донести політикам інформацію про користь підтримки вашого питання. Дуже часто політичний популізм руйнує проєкти, в яких може бути явна вигода для економіки країни та створення робочих місць.

Ще один важливий момент. Поки що в Україні методи роботи влади є закритими і непрозорими, «достукатися» до чиновників людині «з вулиці» практично неможливо, тому важлива умова успішної GR‑активності для юридичної компанії полягає у наполегливості й компетентності спеціалістів. Загалом GR — це робота в умовах постійних суспільно-політичних змін.

— GR в Україні: які інструменти працюють, а які ні?

— Серйозний ринок GR‑послуг тільки формується, і поки що у всіх компаній різний підхід до вирішення завдань, які ставить перед ними клієнт. Думаю, основні інструменти, які сьогодні працюють у наданні GR‑послуг — це знання галузей, розуміння потреб і проблем бізнесу, тісна комунікація з державними органами, налагодження постійних контактів, аналіз ситуації та прогнозування.

У довгостроковій перспективі ті фахівці, які роблять ставку на вирішення питань за межами правового поля, програють, тому GR‑послуги мають бути максимально чесними та прозорими для того, щоб не було сумнівів у порядності GR‑фахівця. Дуже важливо, щоб ті, хто займається цією практикою, відчували межу між улюбленим у нашій країні «вирішенням питання» і GR‑послугами, адже саме темна сторона призводить до репутаційних втрат.

— Практика GR на юридичному ринку: головні тренди 2020 р.

— GR‑послуги стали популярними, і це дуже хороша тенденція. Бізнес все частіше вирішує проблеми за допомогою професійних спеціалістів у законний спосіб, тим самим очищуючи країну від корупції. Адже GR — це можливість показати, що бізнес може захищати свої інтереси в законному полі, не приховуючи цього. І немає необхідності в підкупі чиновників і незаконних діях, коли є легальний спосіб працювати, спираючись на юридичні компанії з багаторічною бездоганною репутацією.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати