Рік тому в Україні запустився новий незвичайний проект –Taxlink. За задумом батьків-засновників, він покликаний вирішити дуже амбітне завдання – скласти унікальну базу знань, яка повністю розкриє багатогранність такого явища як податки та оподаткування. Іншими словами, мета проекту –реалізувати його лозунг:«Все про податки». Про проект нам розповів один з його ідеологів, визнаний авторитет у сфері оподаткування в Україні та в Європі, професор Данило Гетманцев.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Даниле Олександровичу, скажіть, чи вдалося Вам за цей рік досягти тих цілей, які ставили перед собою ідеологи Taxlink?
- Якщо бути точним, то проекту вже 3 роки, адже рік тому ми лише вивели на суд громадськості продукт, над яким працювали близько 2-х років. За рік нам вдалося зробити дуже багато, хоча, звичайно, в наших планах ще набагато більше. Сьогодні ми з упевненістю можемо сказати, що в Taxlink повністю реалізовано ядро податкового права, Податковий кодекс, податкові закони, підзаконні акти та судова практика. Всі матеріали пов’язані взаємними посиланнями. З будь-якої статті Податкового кодексу одним кліком можна перейти на пов’язану знею судову практику, інші нормативні акти та роз’яснення, а також встановити для себе практично всі незрозумілі моменти, ознайомившись з нашими аналітичними матеріалами.
Всі документи взаємопов’язані між собою. До того ж ці зв’язки не формальні (за збігом слів), а інтелектуальні, вони розкривають зміст норм. Таким чином, ми реалізували мінімальний функціонал, що дозволяє користувачеві максимально глибоко зануритися у податкове право.
- А хіба те, що Ви описали, цеще не «все про податки»?
- Звичайно, ні! І справа тут не в базі, справа у всеосяжному та багатогранному явищі, яким є податки. Вони наскрізь пронизують все наше життя, торкаючись найменших деталей. Саме тому база знань про податки не може обмежуватися лише податковими нормами.
- Що ви маєте на увазі?
- Taxlink повністю розкриває особливості оподаткування доходів фізособи ПДФО. Наприклад, візьмемо зарплату. Її структура (залежно відвидів), порядок нарахування, компенсаційні виплати, виплати в натуральній формі та багато іншого – все це має безпосередній вплив на оподаткування виплат, але не може регулюватися податковими нормами.Скажімо, якщо в її структуру включається надбавка за виїзний характер роботи, то порядок оподаткування змінюється. Постає питання: чи повинні ми розкривати лише податкові відносини, чи необхідно заглибитися далі настільки, наскільки це необхідно, коментуючи норми трудового законодавства. Відповідь для нас була очевидною: звичайно, ми повинні максимально глибоко розкрити законодавство і судову практику, задля розуміння податкових наслідків будь-яких дій платника податків. Таким чином, у базі з’явився блок роз’яснень з понад 200 аналітичних матеріалів про порядок нарахування зарплати та інших виплат працівникові.
- І таких напрямків ще багато?
- Звичайно, адже податки – це тасфера, де насправді немає меж досконалості. До кінця року ми плануємо вивести 5 нових блоків, не беручи до уваги те, що платформа щодня поповнюється новою аналітикою в межах вже наявної структури.
- А як молодий проект відчуває себе в такому жорсткому конкурентному середовищі різних електронних баз і ресурсів у сфері оподаткування?
- Ви знаєте, у це складно повірити, але робота над проектом протягом першого року показала, що він не є конкурентом жодному з ресурсів, що існують у нас і навіть за кордоном. І не тому, що він гірший або кращий. Він просто інший. Це абсолютно новий формат, якого не було раніше. Наприклад, у Вас є питання у сфері оподаткування і Ви зайшли в текст ПК у Taxlink. Ви не знайшли відповідь і перейшли за посиланням на пов’язану з нормою аналітику та судову практику. Там також не знайшли відповідь. Тоді Ви ставите питання Taxlink та отримуєте на нього відповідь і допомогу від наших аналітиків. З іншого боку, якщо Ви хочете привернути увагу до проблеми, то залишаєте коментар навпроти статті закону. Тоді його бачать та обговорюють більше 2-х тис. унікальних користувачів бази, які заходять сюди щодня. Якщо проблема дійсно має загальний характер та вимагає дозволу в законотворчій площині або на рівні судової практики, то експерти Taxlinзвертаються до комітету з податкової політики ВР, ДФСУ або ВСУ для прийняття відповідних рішень. Ми вдячні за підтримку багатьом депутатам та чиновникам, які прислухаються до наших пропозицій, намагаючись поліпшити як законодавство, так і правозастосовчу практику.
-Таким чином, всі користувачі Taxlink отримають відповіді насвої питання в тій чи іншій формі?
- Так. Taxlink сам зацікавлений у наданні відповідей, адже чим більше буде питань і дискусій в рамках Taxlink, тим повнішою та універсальнішою буде база. Система взаємовідносин, яку запропонував Taxlink користувачам, розкрила саму платформу в абсолютно новій якості. Вже зараз ми (експерти, аналітики Taxlink і багато користувачів, з якими я спілкуюся), сприймаємо його не як бізнес-проект або аналітичну базу знань, а як своєрідний клуб однодумців, об’єднаних однією ідеєю. Taxlink – це свого роду«way of life» для багатьох із нас.
- Що ж лежить в основі Вашого«клубу»?
- Ідея та мета – зрозуміти податки, розібратися в них, засвоїти принципи оподаткування, що лежать надзаконом, у сфері принципів права, вивчити практику правового регулювання та правозастосування в іноземних країнах, отримати освіту в галузі податків та, звичайно, зробити наше законодавство кращим, логічнішим, стрункішим, справедливішим. Ми вдячні широкому колу користувачів, які за цей рік приєдналися доTaxlink (як експертам, так і користувачам). Наші двері відкриті для всіх!Достатньо просто бажання розібратися у податках та заглибитися в цю сферу.
- Скільки людей працюють надпроектом?
- Сьогодні у штаті Taxlink більше ніж 30 експертів та аналітиків, не враховуючи наших технічних помічників. Це податкові юристи та аудитори. Унікальна команда високопрофесійних фахівців. Також резидентами Taxlink є експерти, які працюють віддалено. Звичайно, ми постійно залучаємо нових фахівців.
- Поза сумнівом, це недешеве задоволення. Хто є інвестором проекту?
- Інвестором проекту з першого дня є юридична компанія Jurimex. Ми вдячні партнерам компанії за те, що вони вкладають чималі гроші не в яхти або маєтки на Лазурному узбережжі, а в розвиток такого ризикованого, але дуже корисного для українського суспільства проекту.
- Ви згадали про податкове законодавство іноземних країн. Наякій стадії робота над ним?
- Сьогодні в базі вже є закони про ПДВ практично всіх країн Європи. Крім того, у нас найповніша бібліотека рішень ЄСПЛ щодо податкових спорів. Але наша особлива гордість – це те, що ми введемо в базу найближчим часом, а саме: план BEPS з коментарями всіх дій, а також законодавство тих країн Європи, які запровадили у себе окремі елементи плану. Актуальність цього блоку інформації для нас складно переоцінити, тимпаче, що сьогодні відсутні переклади оригінальних текстів на російську або українську мову. У зв’язку з цим особливо хочеться подякувати за допомогу колегам з Європейської асоціації податкових професорів, яких нам вдалося залучити до роботи над проектом.
- З новин ми дізналися, що Taxlink отримав замовлення від Міністра фінансів України на розробку законопроекту про податкову відповідальність.
- Так, дійсно, на прохання Олександра Данилюка, ми працюємо над законопроектом, яким пропонуємо реформувати гл. 11 і 12 Податкового кодексу України. Річ у тім, що податкова відповідальність – це той інститут, який вимагає фундаментальних системних змін. Після податку намайно – це найслабше місце чинного ПКУ. Архаїзм радянського фінансового права у вигляді усіченого складу податкового правопорушення, разом з відсутністю відповідальності держави за порушення прав платника податків, абсолютно не відповідає вимогам сьогодення, породжуючи колосальний дисбаланс у відносинах держави та платника податків. Це неперший проект, який розробляєтьсяTaxlink. Ми давно займаємося підготовкою законопроектів, багато з яких прийняті Верховною Радою.
- Taxlink також відомий як ін-формаційне агентство. Як з’явив-ся цей напрямок?
- Після того як ми представили Taxlink широкому загалу, він зажив своїм життям, кожного разу відкриваючи нові грані. Дуже велику популярність здобули наші огляди податкового законодавства, які ми ввели одночасно з проектом. І вже через невеликий проміжок часу ми зрозуміли,що цього недостатньо треба робити своє інформаційне агентство на базі Taxlink. Агентство, яке інформуватиме про всі податкові новини в Україні та у світі, братиме цікаві інтерв’ю, проводитиме журналістські розслідування. Так з’явилося ІА Taxlink.
- Ви є співавтором серії видань з податкового права. Чи плануєте продовжувати серію?
- Звичайно, до того ж з появою Taxlink питання про те, продовжувати чи ні, більше не стоїть. Ми вже близькі до завершення серії. Наразі у нас вийшло 5 видань. Ми плануємо видати ще 3 книги. Дуже важливо, що від видання до видання кількість авторів книг зростає, ми залучаємо нових цікавих фахівців і допомагаємо їм розкритися. Для багатьох наші книги є дебютом у творчості, і мені здається, дуже вдалим.
- Даниле Олександровичу, Ви завжди приділяли особливу увагу підтримці молоді?
- Так, я вважаю це основним обов’язком кожного успішного юриста. Тим паче тих юристів, які розвивалися самі й розуміють, наскільки складно не зламатися, коли немає на кого покластися. Я радий, що вже зараз ми з упевненістю можемо сказати, що Taxlink дав путівку в життя багатьом талановитим молодим юристам. Наші щотижневі податкові студії збирають багато активної, небайдужої молоді, яка щиро цікавиться податковим правом. І в цій роботі ми не збираємося зупинятися.
З повною версією рейтингового дослідження "Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016" знайомтесь за посиланням.