11 жовтня 2019, 12:42

«В нашій практиці поєднується робота юридичних і технічних спеціалістів»

Опубліковано в №41-42(695-696)

Анжеліка Лівіцька
Анжеліка Лівіцька «Asters, ЮФ» радник

01.10.2019 р. радник Астерс Анжеліка Лівіцька була призначена співкерівником практики енергетики, природних ресурсів та будівництва. У своєму першому інтерв'ю на новій позиції пані Лівіцька розповіла «Юридичній Газеті» про основні тренди розвитку практики


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Анжеліка Лівіцька

— Анжеліко, які наразі є тенденції на ринку енергетики та природних ресурсів?

— По‑перше, більш жорстке регулювання екологічних питань, що є загальносвітовою тенденцією. Україна не стоїть осторонь цих питань. Аварії та страшні наслідки на Чорнобильській АЕС та у Фукусімі змусили людство зовсім інакше поглянути на атомну енергетику і зрозуміти, що екологічні проблеми зазвичай мають світовий масштаб. Парниковий ефект, зміна клімату, опустелювання стали реальними глобальними проблемами. Не теоретичними підрахунками, викладеними на папері, а реальними проблемами, які постійно наростають. Тому різні країни (як окремо, так і разом) приймають все більш жорстке регулювання екологічних питань, у тому числі щодо виробництва енергетики та використання природних ресурсів.

По‑друге, продаж прав на корисні копалини на конкурентних засадах — це політично-стратегічно-економічне питання для України.

По‑третє, масовий перехід від джерел «класичної» енергії на різні варіанти альтернативної енергетики також є глобальною тенденцією. Не лише Україна, але й всі інші країни вже давно усвідомили шкідливість «класичної» енергії, виробництво якої супроводжується виведенням з обігу земель (зазвичай сільськогосподарських) та наявністю значних відходів (породні відвали та хвостосховища), що супроводжують процес видобутку вугілля. Численні забруднення — як результат видобутку нафти та газу.

По‑четверте, світова проблема сміття. Сьогодні ця проблема вже набула світового масштабу. Тут дуже важливим є досвід Швеції, яка не лише переробляє все своє внутрішнє сміття, генеруючи при цьому енергію, але й закуповує сміття в інших країнах. В Україні, на жаль, тільки починають усвідомлювати масштаби цієї проблеми, а шляхи вирішення поки що не знайдені. Потроху з'являється усвідомлення того, що сміття — це також джерело енергії та прибутку. Наразі в Україні ще дуже мало реалізованих проєктів щодо переробки сміття в енергію. Однак вони будуть, дуже скоро і дуже багато!

— Чи змінилися правила гри на енергоринку після зміни влади?

— Найважливіші зміни відбулися ще до зміни влади. Були прийняті важливі законодавчі реформи щодо скасування ПДВ для імпортованого обладнання, а також щодо земельного законодавства. В результаті цього змінився механізм взаємодії між державою та інвесторами. Ці відносини певним чином покращилися. Головне, щоб не був втрачений діалог між бізнесом, щоб влада не дозволяла собі мати «фаворитів» на цьому ринку. Правила гри мають бути рівними, чіткими, прозорими, зрозумілими та незмінними для всіх. Тут ключовим є саме «для всіх».

— Чи цікава Україна для іноземних інвесторів з позиції розвитку ринку альтернативної енергії?

— За перші 6 місяців 2019 р. з відновлювальних джерел енергії (сонячних, вітрових та інших електростанцій) в Україні виробили 2,37 млрд кіловат-годин електроенергії, що в 1,9 раза більше, ніж у першій половині 2018 р. Це показники вже виробленої енергії. Наразі ми обслуговуємо велику кількість проєктів, в яких вже триває або має розпочатися будівництво об'єктів альтернативної енергетики, яке буде завершене у 2019‑2020 рр. Так, іноземні інвестори надзвичайно зацікавлені в Україні, цей інтерес триватиме ще довго, якщо правила гри будуть чіткі та прозорі.

— Ваші клієнти — це переважно іноземні чи українські компанії?

— І ті, й інші. Все залежить від того, консультантом з якого боку ми виступаємо. За останній рік ми обслуговували українські компанії (власники SPV, створені спеціально для реалізації проєктів з альтернативної енергетики) з метою подальшого продажу проєкту, а також іноземних інвесторів, які купують такі проєкти.

Важливо працювати з обох сторін. Це дає більше розуміння потреб клієнтів. Іноземні та українські компанії дійсно різні за своєї ментальністю, способами ведення комунікації, але у них однакові очікування — отримати найкращу якість послуг та реалізувати проєкт. Як юридичні консультанти ми відповідаємо не лише за якість наших юридичних послуг, але й за рівень комунікації між сторонами. Ми чудово усвідомлюємо, що очікування клієнта зводяться до формули «якість» + «результат».

— Чи можна проаналізувати, як змінюються клієнтські запити протягом останніх кількох років?

— Звичайно. Ще 10 років тому клієнтські запити стосувалися переважно загально юридичного регулювання питань енергетики та природних ресурсів. Інвестори, так би мовити, запитували «матеріал» для юридичного та економічного аналізу. Тому основним продуктом, який надавали юридичні компанії, були меморандуми. Пізніше, коли настав час прийнятих рішень щодо інвестування в альтернативну енергетику в Україні, ми отримували запити на проведення юридичних аудитів або супроводу екологічних, земельних та регуляторних питань у проєктах.

Через правове регулювання щодо зеленого тарифу останні роки стали піковими для інвестицій саме в об'єкти альтернативної енергії. Відбулися численні придбання проєктів, підготовлених «під ключ».

В результаті значних законодавчих змін за останній рік ми побачили швидке та стрімке зростання запитів щодо питань будівництва об'єктів альтернативної енергетики й вирішення проблемних екологічних питань. Це підготовка договорів EPC як за стандартом договору генерального підряду, так і змішаного типу (договір генерального підряду та поставки), отримання дозволів на будівництво, підготовка договорів щодо авторського і технічного нагляду, супроводження питань екологічної стратегічної оцінки та оцінки впливу на довкілля. Все більше інвесторів почали відходити від українського стандартного договору генерального підряду та використовують стандарти договорів FIDIC. Це дуже цікава і кропітка робота.

Вже чітко простежується тенденція, коли клієнт приходить на комплексний супровід проєкту, починаючи від юридичного аудиту та завершуючи введенням в експлуатацію об'єкта альтернативної енергетики. Тобто роботу, яку раніше виконував project manager чи in‑house legal advisor, тепер виконує наша команда. У нагоді стає великий досвід команди та додаткова технічна освіта деяких членів команди. Тобто відбувається такий собі мікс роботи юридичних і технічних спеціалістів. Як наслідок, клієнт отримує комплексну та якісну практичну допомогу. Також змінилася швидкість, з якою ми працюємо. Якщо проєкт має вийти на зелений тариф цього року, ми всі розуміємо, що працювати доведеться на супер швидкості.

— Як Ви бачите подальший розвиток практики?

— Віддзеркалюючи вимоги ринку, ми розуміємо, що з кінця 2019 р. піде хвиля запитів щодо підготовки Operation & Maintenance Agreements для об'єктів альтернативної енергетики. Сьогодні клієнти все частіше замислюються про ці договори. Окрім того, бачимо активну реакцію ринку на конкурси щодо угод про розподіл продукції нафтогазових ділянок. Тут буде робота і з підготовки проєктів угод, і з оскарження результатів конкурсів. В кінці року буде багато роботи щодо прийняття в експлуатацію об'єктів альтернативної енергетики та реєстрації права власності.

Однак все це потреби ринку. Що стосується внутрішніх потреб команди, то ми поставили собі за мету посилити нашу команду як ззовні (шляхом залучення нових експертів), так і зсередини (додавши можливості для професійного розвитку кожного учасника). Як колись сказала одна дуже мудра і талановита людина: «Навчай людей настільки добре, щоб вони могли піти, але стався до них так, щоб вони не захотіли піти».

Практика-лідер — це команда талановитих людей, у кожного з яких є улюблений напрямок власного розвитку. 2020 р. має стати роком розвитку для нашої команди та роком бездоганного сервісу для наших клієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати