03 жовтня 2022, 15:50

Тренування тактичних та стратегічних навиків у ігровій формі, безперечно, допомагає усвідомлювати життя

Олександр Олійник
Олександр Олійник директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Ми зустрілися з Олександром Олійником, директором Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України, у кабінеті на Городецького. Відразу привернули увагу шахи для гри, що чекали на столі свого часу. Принагідно ми вирішили розпитати в Олександра про захоплення шахами, психологію гри, а також про можливості, які надає цей вид спорту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


(2 частина, перша частина за посиланням)

IMG_4719

Зауважимо, що Міністерство юстиції України стало одним із організаторів проведення Благодійного турніру зі швидких шахів серед юристів, який приурочили до Дня захисників і захисниць України.

— Ви пристрасний шахіст. Це викликає повагу. Розкажіть, як шахи з’явилися у Вашому житті?

— У  мене був приблизно наступний цикл. Коли я навчався у школі, ми з друзями грали у шахи. Згодом я пішов у шахову школу, займався там два роки і потім, коли у середніх класах навантаження стало більшим, я припинив заняття. Практично два роки тому я повернувся до шахів і зрозумів, що це дуже цікава та потрібна штука, адже вони не лише тримають у тонусі, а й дають змогу переключати мозкову діяльність.

 — Скільки разів на тиждень Ви тренуєтесь?

— Для того щоб підвищувати свій рівень, шахи мають бути основним зайняттям. Треба читати дуже багато теорії, розвивати тактичні та стратегічні навички і просто грати, щоб це підтримувати. Якщо я займаюсь на вихідних, це може зайняти 3, 4, а то і 5 годин, і це треба робити системно. Тому професійні шахи на постійному рівні у поєднанні з основною роботою неможливі. Певно,  є люди, кому це вдається, але я в це не вірю. Інша справа, коли є гарна база, люди дійсно займались активно в дитинстві. У нашій юридичній спільноті є нотаріус, він майстер спорту, шахову майстерність розвивав з дитинства, тому зараз йому легше. У дорослому віці це може бути просто як хобі, як дуже корисні вправи для голови. Дехто любить читати  про астрономію, про біологію, а дехто любить читати про шахи.

— Поза сумнівом, що шахи інтелектуальний вид спорту. Як шахістам досягати високих результатів? Чи треба мати додаткові здібності чи талант?

Всі люди можуть навчитися грати в шахи, але не всі стануть чемпіонами. Здібності наступні: вміння концентруватися, бути наполегливим у досягненні цілей, можливо, математичний склад розуму, адже дуже багато треба прораховувати та потрібно мати хорошу пам’ять. Звичайно, є вроджені таланти, наприклад, Самуель Решевський. Його з дитинства батько возив на сеанси одночасної гри з 20–30 шахістами і він вигравав. Є вроджений талант, коли дитина змалечку наче вже народилася шахістом. Таке є, і з таким талантом, якщо люди додають ще навчання та тренування, вони можуть досягнути більшого.

Однак тут є цікавий нюанс. Вважалося, що тільки талановиті люди, які мають здібності у математиці, технічних науках або від природи просто відчувають шахи, можуть досягати висот. Це, мабуть, було слушним десь до 80-х рр. ХХ століття. Наступне покоління шахістів могло бути не таким талановитим від природи, але мати талант багато працювати, бути зосередженим та терплячим, по суті, вбирати в себе той пласт знань, який є в шахах, і потім його розвивати. Звичайно, без натренованої пам’яті це неможливо зробити. І якщо ми говоримо про те, що якийсь шахіст досяг успіху та став чемпіоном, то він мав це робити змалечку, як, наприклад, в балеті чи гімнастиці, коли людське тіло ще максимально гнучке, треба цю гнучкість фіксувати. У шахах так само, коли пам’ять та мозок тільки формуються, тоді треба починати цим займатися. Я думаю, що практично неможливо досягти серйозних успіхів у шахах, якщо починати займатися цим у зрілому віці, адже пам’ять і мозок вже працюють не так, як у дитинстві. Чим більше людина буде засвоювати інформацію, буде цілеспрямованою, працьовитою та посидючою, тим швидше здобуде результат.

І ще один дуже важливий момент: психологічна стійкість. Оскільки шахи – це інтелектуальний спорт, психологія та внутрішній стан мають величезне значення.  У багатьох моїх знайомих, і у мене в тому числі, з початком війни результати полетіли вниз, тому що коли ти тривожишся і на душі неспокійно, нормально грати в шахи практично неможливо. Коли ти граєш в шахи з живими людьми, це дуель характерів, психології, і, звичайно, той, хто більш впевнений, спокійний та виважений, той може досягнути більшого.

— Як шахи пов’язані з юриспруденцією?

У  шахах є два компоненти, які допомагають в юриспруденції і не тільки. Це тактика і стратегія. Коли ти переходиш з рівня простої обізнаності з правилами до вивчення супротивника та пошуку слабких сторін у його обороні, дивишся, як можна провести операцію та заманити його у пастку – це про тактику. Про стратегію: ти продумуєш довгостроковий план на гру залежно від тієї чи іншої позиції і починаєш поступово його втілювати і, можливо, корегувати в залежності від ходів твого супротивника.

У юриспруденції дуже багато схожого. Тобі треба вирішувати тактичні завдання залежно від того, які виклики в тебе є кожного дня. Наприклад, сьогодення. Почалася війна, і нам треба було розуміти, що робити саме в цей час, це тактичні завдання. Коли ми зрозуміли, що війна затягнеться, мислити треба було стратегічно, надовго розвивати ті чи інші інститути, для того щоб вони працювали ефективніше, але з розумінням, що триває війна. Тому тренування цих тактичних та стратегічних навиків у ігровій формі, безперечно, допомагає усвідомлювати ці речі й у житті.

Другий важливий момент – оцінка позиції. Для того щоб зробити той чи інший хід, потрібно оцінити позицію, оцінити всі фактори і прийняти відповідне рішення. Так само і в житті, і в юриспруденції. Щоб прийняти той чи інший нормативно-правовий акт, ти маєш оцінити всі підстави та обставини його прийняття, прорахувати економічні наслідки, зважати на громадську думку. Без урахування позиції рішення будуть помилковими. Ось і паралель із шахами. Для більш глибокого розкриття Вашого питання рекомендую читачам книгу Гаррі Каспарова «Шахи як модель життя», у якій він проєктує гру в шахи на реальне життя.

— Ми вже другий рік підтримуємо Шаховий клуб, вони нещодавно звернули увагу на нашу юридичну спільноту.  Ми помітили тенденцію, що багато юристів звертають увагу на шахи у віці близько 35 років, коли досягають певних висот у професійному житті. Чому так? 

— Саме в юриспруденції, я думаю, працює наступний алгоритм. Беремо ситуацію, коли ти робиш себе сам як професіонал. У тебе немає багатих батьків та капіталу, який дає можливість ставитися до роботи не зовсім серйозно. В юриспруденції, як то кажуть, «вовка ноги годують» – якщо хочеш стати хорошим юристом, то після закінчення вишу, а дуже часто і під час навчання,  мусиш почати працювати, закріпити на практиці теоретичні знання, отримані в університеті, плюс перезавантажити своє уявлення про теорію через практику. Спочатку працюєш по 12 годин на день для того, щоб просто розібратися у величезному масиві інформації та досягнути тих чи інших успіхів, і більше ні на що немає часу. Тому перші 10 років своєї кар’єри розбираєшся з тим, що таке юриспруденція, створюєш своє ім’я, досягаєш певних результатів, і тільки опісля, якщо все добре, досягаєш якоїсь посади, і частину роботи можна делегувати підлеглим. Ти переосмислюєш життя, з’являється певний капітал, сім’я і вільний час, про який раніше не думалося. І виникає питання, що робити з вільним часом. Звичайно, спочатку задовольняються потреби, які раніше були не на часі – поїздки, зустрічі з друзями, хобі… Потім розумієш, що мозкову активність треба підтримувати ефективніше, тому що включатися у той чи інший процес не так цікаво, коли ти досягаєш певного рівня, але голову потрібно завжди тримати в якісному стані, щоб надалі управляти процесами, і навіть, до того ж, треба більше розуміти, щоб якісніше ставити завдання. Адже, щоб процеси були якісними, треба зануритись у їх суть. І шахи якраз дають ці можливості. Вони вчать бачити тактику та стратегію, звертати увагу на всі обставини справи у будь-якому напрямі юриспруденції. І, звичайно, керуючи тими чи іншими процесами вже як очільник групи людей, ти маєш розуміти не просто як виконавець, а ще як стратег та керівник.   

— Хто з відомих шахістів є прикладом для Вас?

— Мені найбільше імпонує Гаррі Каспаров, його громадянська позиція, дуже цікаво його читати та слухати. Це всебічно розвинена людина і, звичайно, він зробив великий внесок у шахи не тільки своїми партіями, а й аналізом партій інших шахістів. У нього є чудова серія книг «Мої великі попередники», де він описує життя і професійну діяльність шахових чемпіонів, розбирає феномен, чому люди стають успішними у шахах. Та прекрасний тритомник «Велике протистояння» про його партію з Анатолієм Карповим – з 1984 по 1991 рік, коли вони постійно зустрічалися у матчах за першість світу, і це були дійсно найсильніші шахісти 80-х років. Дуже багато зробив Ботвинник, він був його вчителем і теж підготував велику кількість шахової літератури, працювала ціла школа, яка займалась шахами.  

Зараз шахісти стають чемпіонами у набагато молодшому віці, адже є доступ до комп’ютерних технологій, всі знання оцифровані і можна навчатися швидше. Якщо раніше, в ХХ столітті, вважалося, що шахістом має бути високоінтелектуальна людина, то зараз доведено, що це вже не потрібно, можна займатися шахами, але, на жаль, бути неосвіченою та неерудованою людиною в усіх інших сферах.

Чинний чемпіон світу з шахів Магнус Карлсен став ним у досить юному віці –   25 років. Я не впевнений, чи є в нього ще освіта, але знаю точно, що він дуже мало написав книг. Зараз світ змінився, книги дуже мало хто пише, тому що багато людей в інтернеті. І ця пам’ять, з одного боку, залишається, як аналіз партій, відеострімів, але у відеострімі ти не можеш продумати багато речей. Коли ти пишеш книгу, ти обдумуєш, про що має бути книга, і в тебе більше часу глибше аналізувати ситуацію. У сучасних шахах книги витісняються відеоформатами. Дуже багато книжкової інформації залишилося з минулого століття, але для майбутніх поколінь сучасні шахи передають менше інформації, ніж попередні.    

Ви стали ініціатором проведення Благодійного турніру зі швидких шахів серед юристів, який приурочили до Дня захисників і захисниць України. Як виникла ідея?  Яка мета турніру? Чи на часі такі заходи?

— Наш турнір пов’язаний з волонтерством, тому що благодійний внесок робиться на спеціальний рахунок у Нацбанку на потреби ЗСУ, тож чим більше людей ми залучимо, тим більше грошей піде на армію. Зараз весь спорт проводиться з благодійною метою.

Чи на часі це? Я думаю, відповідь має бути наступною. Якби у нас війна тривала місяць чи два, звичайно, що все треба відкладати і зосереджуватись тільки на ній. Коли вона триває більше – це, до речі, стосується і нормативно-правових актів також, ми маємо розуміти, що деякі речі, які ефективні на короткий час, неефективні на довгий, тому що однаково життя та економіка повертаються у нормальну колію, складовими цього життя є зайняття спортом, є відпочинок та виконання інших функцій, які ти робив щодня. Про це наголошують, у тому числі, психологи та лікарі: якщо люди не дбатимуть про своє здоров’я, яке складається з фізичного та ментального, то вони будуть менш ефективні в робочому аспекті. Це дуже простий ланцюжок: якщо не будуть ефективними люди, які в тилу, значить, буде менш ефективною економіка, значить буде менше коштів, армія недоотримає і буде менш ефективний фронт. Тому ці речі однозначно пов’язані. Крім шахів, у вільний час я займаюсь важкою атлетикою, і у фізичному спорті є таке поняття, як перетренованість: не буде більшого ефекту від частих тренувань і перевтоми. Тому нормальним якраз є намагання жити повноцінним життям, відновлювати сили, і тоді людина буде більш дієвою для  економіки, країни, армії та для себе.

Що стосується шахів, як кажуть лікарі, шахи – найкраща профілактика від хвороби Альцгеймера. Сама гра в шахи вимагає концентрації максимальної уваги, розвиває логіку, розвиває як тактичне, так і стратегічне мислення, відволікає та відновлює. Оскільки турнір проводиться у вихідний день, ми відволікаємо увагу людей від прочитання тривожних новин, від стану тривоги, тренуємо їхній мозок, завдяки чому вони стануть спокійнішими, зосередженими та ефективнішими у своїй повсякденній роботі. Другий момент – благодійний внесок у розмірі 100% йде на армію. Тож чому це не робити?

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати