07 лютого 2018, 17:47

Tax-Time настав

Опубліковано в №6 (608)

Наталія Блажівська
Наталія Блажівська к.ю.н., доцент кафедри адвокатської майстерності та міжнародної судової практики Академії адвокатури України, суддя, віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів
Данило Гетманцев
Данило Гетманцев «Jurimex, ЮК» почесний президент; д.ю.н., проф. адвокат, експерт TaxLink, президент Асоціації податкових радників
Павло Ходаковський
Павло Ходаковський «Arzinger» перший віце-президент Асоціації податкових радників, партнер
Віта Форсюк
Віта Форсюк «Jurimex, ЮК» адвокат, керівник практики податкового права, експерт Taxlink
Сергій Верланов
Сергій Верланов заступник Міністра фінансів України
Антон Поляничко
Антон Поляничко к.ю.н., голова Наукової ради Асоціації податкових радників
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Швидко стати податковим юристом – реально! Такий лозунг обрали організатори першої в Україні освітньої платформи з податкового права Tax Academy. Її запуск запланований на березень 2018 р. Програма школи складається з 8-ми модулів та охоплює всі аспекти роботи податкового юриста (починаючи від норм Податкового кодексу та завершуючи практикою розгляду судових спорів і рішень ЄСПЛ). «Юридична Газета» поспілкувалася із засновниками та викладачами школи щодо завдань проекту особливостей участі в ньому, а також очікувань від майбутніх студентів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


- Чим може зацікавити участь в Tax Academy? Хто та як може стати студентом?

Наталія Блажівська Наталія Блажівська: Tax Academy – це перша в Україні спеціалізована програма з податків для правників, які прагнуть змін у собі, компанії, країні, світі. Як засновники, ми переконані, що нові, цікаві та глибокі знання учасників нашої програми приведуть до якісного стрибка у розвитку їхніх компаній, а отже, нашої країни та світу загалом. Ми відкриті для всіх правників, які прагнуть поглибити знання у сфері практичних аспектів застосування доволі «турбулентного» останніми роками податкового законодавства.

Tax Academy – це не просто лекції, це передусім цікаві практичні кейси. Свого часу, навчаючись на курсі «Переосмислення міжнародного податкового планування Лейденського університету», я зрозуміла, що вузькоспеціалізовані програми – це саме той формат, який так потрібен усім практикуючим правникам. За прикладом наших західних колег, викладацький склад Tax Academy – це також практичні спеціалісти у сфері податків та викладачі фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Для того, щоб стати учасником, необхідно авторизуватися на сайті, заповнити форму та обрати бажаний формат навчання. Tax Academy – це унікальна можливість поглиблювати знання, навчаючись разом з колегами, дискутувати на «гарячі» теми застосування податкового законодавства, вибудовувати нові успішні стратегії в бізнесі та отримати набір нових інструментів для ефективного захисту інтересів клієнтів у податкових спорах.

- Як і де проходитимуть заняття?

- Наталія Блажівська: Запропонований нами формат навчання дозволяє відвідувати заняття і працювати одночасно (у п’ятницю з 14.00 до 18.00 та в суботу з 09.00 до 13.00). Заняття проходитимуть у головному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: вулиця Володимирська, 60. Ми знову поринемо в активне «студентське життя», щоб в майбутньому разом творити нову історію успіху в галузі податків!

- Коли та як виникла ідея розпочати освітній проект Tax Academy? Яку мету перед собою ставили, засновуючи школу?

Данило Гетманцев Данило Гетманцев: Ідея заснування Tax Academy виникла достатньо давно. Сьогодні неможливо працювати юристом без знань у податковому праві, а такі знання, на жаль, важко здобути у більшості ВНЗ, що готують фахівців з правознавства.

Саме тому на ринку існує великий попит на юристів-податківців. Дефіцит таких фахівців спричинює низьку конкуренцію між ними, що не сприяє виникненню нових ідей, розробок, не просуває професію вперед.

Засновуючи школу, ми прагнемо вирішити цю проблему в середньостроковій перспективі, надавши можливість людям з досвідом роботи юристами/адвокатами/суддями набути необхідні знання в галузі оподаткування.

- Розкажіть більш детально про програму курсу? Хто займався її розробкою?

Павло Ходаковський Павло Ходаковський: Програма курсу продиктована потребами його потенційних слухачів, більшість з яких – практикуючі юристи, які планують отримати системне та поглиблене розуміння податкового права, а також можливість його ефективного застосування у своїй повсякденній діяльності.

Тому програма курсу спрямована на вирішення саме цього завдання і виходить з необхідності забезпечити належний баланс між теорією та практикою (як у межах курсу загалом, так і в межах кожного окремого модуля).

Концептуально курс складається 3-х тематичних блоків: теми, присвячені базовим характеристикам податків, їх адмініструванню, відповідальністю за їх порушення та податковим спорам; теми, в яких здійснюється огляд окремих видів податків, зокрема податку на прибуток підприємств, податку на доходи фізичних собі, податку на майно, податку на додану вартість, тощо; окремі теми у сфері міжнародного оподаткування та трансфертного ціноутворення.

Програма курсу є максимально гнучкою та надає можливість ефективно брати участь у навчальному процесі тим слухачам, які поєднують роботу з навчанням. Цьому сприяє модульна система курсу, часові межі навчання (як правило, кожному модулю присвячується два дні, один з яких припадає на вихідний), формат викладання та система оцінювання.

До розробки програми курсу долучилися науковці (зокрема, викладачі Національного університету імені Тараса Шевченка), практикуючі юристи провідних юридичних фірм України, представники суддівського корпусу (зокрема, судді Вищого адміністративного суду України).

- Які знання забезпечує кожен модуль/курс проекту? В чому їх особливості (кожен викладач розповідає про свій курс)?

- Павло Ходаковський: Кожен модуль виступає як самостійний блок знань, що складається з теоретичної та практичної частини. Всі разом вони створюють у слухача цілісне сприйняття податкового права, розкриваючи всі необхідні взаємозв’язки між окремим поняттями та концепціями податкового права. При цьому акцент робиться на практичних аспектах отриманих знань, проілюстрованих актуальною судовою практикою.

Блок міжнародного оподаткування (податкового планування) спрямований на формування у слухачів уявлення про основні концепції, які застосовуються у сфері міжнародного оподаткування, аналіз положень угод про уникнення подвійного оподаткування, заходи з протидії ухиленню від оподаткування тощо. Окрема увага буде приділена актуальним змінам у системі міжнародного оподаткування внаслідок запровадження плану BEPS. Будуть проаналізовані основні підходи до міжнародного податкового планування в сучасних умовах, враховуючи особливості податкового регулювання в окремих країнах ЄС та світу.

- За якими напрямками плануєте розвивати проект?

Віта Форсюк Віта Форсюк: Насамперед, варто зазначити, що головна мета Tax Academy – випустити податкових юристів, які потім зможуть працювати у цій сфері. Тому ми плануємо докласти максимум зусиль, щоб допомогти зрозуміти, швидко навчити та реалізувати потенціал кожного!

Головне, щоб у наших студентів було справжнє бажання вчитися. Якщо порівнювати навчання у вищих навчальних закладах з Tax Academy, то різниця в тому, що Tax Academy об’єднуватиме однодумців, у яких одна ціль та одне бачення.

Зустріти звичайного юриста після університету нашої країни – не проблема, а ось податковий юрист – це вже справжня знахідка. Без юриста, який дійсно знається на податках, жоден роботодавець не зможе обійтися, тому навчання у Tax Academy допоможе нашим студентам прокласти стрімкий шлях кар’єрними сходами. Зараз ми активно працюємо над тим, щоб повноцінно навчити студентів податкового права від А до Я. А що буде далі? Далі буде…

- Чим Tax Academy відрізняється від інших шкіл, навчальних програм, освітніх платформ для навчання юристів в Україні?

Сергій Верланов Сергій Верланов: Tax Academy – це освітній проект, покликаний дати його учасникам систематизовані знання про податки.

Наразі в Україні достатньо багато програм, завдяки яким юристи отримують лише часткові знання в певній галузі. Тобто точково висвітлюються деякі питання, без охоплення всього спектра наявного матеріалу про предмет.

Саме тому цей проект є школою, а його учасники – студентами. Під час навчання в Tax Academy студенти отримають поглиблені знання про сферу оподаткування (від основ податкового права до принципів функціонування СЕА ПДВ). При цьому розглядатимуться не лише положення податкового законодавства, але й актуальна судова практика, в тому числі рішення Європейського суду з прав людини.

Звісно, учасники зможуть пройти цей курс частково, обравши блоки навчання, які їх найбільше цікавлять. Однак у такому випадку основна мета проекту також буде досягнута – учасники одержать цілісні знання про обрані сфери податків з можливістю практичного застосування таких знань.

- Які переваги навчання в Tax Academy?

- Сергій Верланов: Викладачами Tax Academy є не просто знавці правової теорії, але й визнані юридичною спільнотою практики. Висока професійна компетентність та значний досвід дозволять викладати матеріал живо, без надлишкових теоретичних конструкцій.

Саме тому навчання у школі буде корисним не лише для юристів, які є новачками в галузі податкового права, а й для практиків, які щодня маються справу з податками. В певних питаннях викладачі Tax Academy є експертами, які глибоко розуміються на предметі та можуть забезпечити хороший майстер-клас для слухачів.

Хоча школа покликана надати систематизовані знання про податкове право, однак основна мета – навчити застосовувати їх на практиці. Студенти повинні не просто дізнатися про певні наукові категорії, але й отримати реальні інструменти для застосування їх на практиці. Це основна перевага навчання в Tax Academy.

До того ж студенти отримають корисні роздаткові матеріали (в тому числі підручники), які стануть у нагоді як у процесі проходження модулів у школі, так і під час практичного застосування отриманих знань.

Крім того, Tax Academy є чудовою платформою для нетворкінгу, адже окрім власне навчання, студенти та викладачі зможуть завести нові корисні знайомства.

Також організатори розуміють, що студентами школи будуть переважно працевлаштовані люди. Тому графік навчання побудований з урахуванням такої зайнятості учасників.

Таким чином, проект продуманий для отримання максимально ефективного результату та забезпечення комфортного процесу.

- Який документ/сертифікат отримають випускники Tax Academy?

Антон Поляничко Антон Поляничко: Випускники отримають сертифікат, що засвідчує факт проходження навчання в Академії.

- Чого очікуєте від майбутніх студентів Tax Academy?

- Антон Поляничко: Насамперед, щирого прагнення до системного підходу, який допоможе опанувати податкове право як особливу галузь юридичних знань. Адже для належного та успішного практичного застосування податкового законодавства замало знати правові норми й володіти традиційними для решти правових галузей методами їх тлумачення. Специфіка податкового права ґрунтується на поєднанні правових та економічних елементів. Лише належне розуміння їх спільного впливу навчить передбачати практичні податкові наслідки для тих чи інших операцій.

Студенти повинні бути готовими до сприйняття специфіки податкового права (насамперед, його співвідношення з цивільним та господарським правом). Також дуже важливо напрацювати «почуття балансу» між приватно-правовими та публічними інтересами в царині податків. В багатьох ситуаціях саме це відчуття може бути ключовим для розуміння межі дозволеної поведінки в податкових правовідносинах. Зрештою, усвідомлення та вміння обґрунтовувати цю межу може бути основним здобутком наших майбутніх студентів, який вони зможуть надалі успішно застосовувати у своїй практичній діяльності.

- В межах роботи школи Ви будете викладати курс, присвячений судовій практиці в податковій сфері. Розкажіть про нього більш детально.

- Антон Поляничко: Мета цього курсу – розібратися в тому, чому саме такі, а не інші рішення в податкових спорах виносять українські суди. На прикладах найпоширеніших категорій спорів пропонується розглянути тенденції, які призвели до формування сучасної судової практики в Україні. Курс покликаний сформувати розуміння того, чому виникають податкові спори, які аргументи в суді є доречними, а які лише можуть погіршити ситуацію, а також чи можна прогнозувати подальшу еволюцію правових позицій судів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати