26 січня 2021, 11:15

«Ринку закупівель потрібен якісний супровід «під ключ». Наш рецепт — це досвід, навчання та ІТ‑технології»

Опубліковано в №2 (732)

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат, експерт з питань публічних закупівель, координатор з моніторингу медичних закупівель Києва та Київської області, Львова та Львівської області, Одеси та Одеської області TI Ukraine, експерт з питань конкурентного права
Антон Припиченко
Антон Припиченко керівник електронного торгового майданчика PlayTender, співзасновник «Руденко та партнери»
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Юрист Тетяна Руденко разом з Антоном Припиченко створили компанію «Руденко та партнери», яка допомагає закупівельникам та постачальникам проводити прозорі та якісні процедури закупівель. Про те, навіщо об'єдналися юрист і власник електронного майданчика, чому ринку закупівель не вистачає кваліфікованих спеціалістів і якісного навчання, як уникнути прикрих помилок під час тендерів та про нове унікальне ІТ‑рішення для супроводу закупівель «під ключ» і розповідають засновники компанії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Руденко — Як виникла ідея створення компанії «Руденко та партнери», що буде супроводжувати весь закупівельний процес на Prozorro і навчати, як продавати і купувати через цю платформу?

Тетяна Руденко: — Створення компанії «Руденко та партнери» — це відповідь на великий запит, який сформувався на ринку публічних закупівель щодо повного юридичного супроводу процедур. За останні декілька років у цій сфері відбулися кардинальні зміни. Змінилися як сама система торгів, так і регулювання, а отже, виникла величезна потреба в роз'ясненні законодавства, нормативних вимог та головне — в роз'ясненні практичних аспектів роботи та застосування законодавчих вимог на практиці.

Учасники закупівель вже мають певний досвід у проведенні тендерів і навіть знайомі з ключовими положеннями профільного закону та підзаконних актів. Але реальна, практична, щоденна діяльність вимагає навичок зовсім іншого рівня. Треба не тільки знати правила, а ще й мати успішну практику їх застосування. Тому досвід та практика розгляду й виправлення порушень у цьому випадку є справді безцінними.

Власне, так і з'явилася компанія «Руденко та партнери»: ми об'єднали мій досвід та експертизу в закупівлях та оскарженні, а також досвід Антона в питаннях організації електронних процедур та його експертизу щодо розробки ІТ‑рішень. Завдяки цьому ми можемо разом з учасником чи закупівельником пройти всю процедуру закупівлі від початку до кінця, забезпечивши якісну юридичну і технічну підтримку. Якщо хочеш зробити якнайкраще, зроби сам або долучи до партнерства найкращих спеціалістів у закупівельній сфері!

Унікальність «Руденко та партнери» полягає, в першу чергу, в наявності більш ніж 10‑річного досвіду роботи в цій сфері. Я працювала з виявленням порушень у закупівлях як за старої системи, так і вже після запуску системи Prozorro. Крім того, я маю унікальну спеціалізацію, адже працювала з закупівлями в органах Антимонопольного комітету України. Ця експертиза має дуже великий попит з боку учасників закупівель, тому що допомагає їм проводити тендери швидко і без ризику наразитись на штрафи. Це значно полегшує життя закупівельникам, особливо в період пандемії Covid‑19.

— Який досвід найбільше вплинув на Вашу експертизу в закупівлях?

Т. Р.:— Майже 10 років свого фахового життя я працювала в органах Антимонопольного комітету України, розслідуючи в т. ч. змови учасників під час участі в закупівлях. Це дало глибоке розуміння проблематики порушень і оскаржень у закупівлях. Після АМКУ я перейшла в юридичний консалтинг, де супроводжувала кейси як щодо учасників, так і щодо замовників у публічних закупівлях. 3 останні роки я взагалі працювала самостійно та надавала юридичні послуги учасникам закупівельної сфери. За цей час назбиралося чимало таких справ, як оскарження змов у торгах, рішень АМКУ як органу оскарження в судах, моніторингів Держаудитслужби, виконання договорів з боку як замовників, так і учасників. Крім того, я приділяю багато уваги навчанню як замовників, так і учасників, проводячи семінари на базі навчальних компаній.

І от ми вирішили, що прийшов час поділитися своїм досвідом, організувавши навчання щодо всіх етапів проведення закупівель як для замовників, так і для учасників. Крім того, ми пропонуємо свої послуги з юридичного супроводу закупівельного процесу на всіх його стадіях. Тобто ми допомагатимемо учасникам закупівельної сфери працювати законно, чітко, без порушень і помилок. Це робота 365 днів на рік, 24/7, тобто повністю «під ключ».

Антон Припиченко: — Ми не тільки забезпечуємо підтримку закупівельників з точки зору регулювання та профілактики ризиків порушень, а ще й забезпечуємо всім учасникам закупівель якісну ринкову експертизу з точки зору професіонала, який стояв біля витоків реформи закупівель і формування нових правил.

Моя робота з державними закупівлями налічує вже понад 10 років. Я починав як учасник, готував тендерні пропозиції в паперовому вигляді, відправляв їх замовникам, а потім ми чекали результатів. Вже тоді у мене виникали питання, чому б не робити все це в електронному вигляді. У 2013 р. я почав працювати на одному з перших тендерних майданчиків в Україні B2B‑Center. Робота в цій компанії розкрила всі переваги та назавжди змінила моє уявлення про електронні закупівлі. У 2014 р. я долучився до команди на той момент нового майданчика вітчизняної розробки SmartTender, який став одним з перших майданчиків системи публічних закупівель Prozorro. Мені пощастило особисто докласти зусиль до найуспішнішої реформи України та внести особистий вклад у розвиток держави.

Сьогодні я — співвласник та керівник майданчика PlayTender. Мета нашого колективу полягає в тому, щоб замовникам та учасникам було легко та ефективно працювати з публічними закупівлями. З одного боку це зручний майданчик, а з іншого — кваліфікована юридична підтримка клієнтів.

Т. Р.: — Поєднуючи такі різні експертизи, різні компетенції, компанія «Руденко та партнери» забезпечує супровід закупівель на всі 360º протягом усіх етапів закупівельного процесу на Prozorro. Ми — справжня підтримка та опора для замовника та учасника закупівель.

— Ви пропонуєте як консалтингові послуги, так і послуги з навчання?

Т. Р.: — Саме так. За роки практики у мене сформувалося розуміння типових помилок, найбільш поширених питань та «білих плям» у знаннях та навичках закупівельників, які заважають їм успішно проводити процедури. Ці знання лягли в основу наших навчальних програм. Якщо чесно, від початку я сама не дуже вірила у формат семінарів, але коли почала навчати закупівельників, відчула, наскільки це насправді потужний та ефективний інструмент.

— Як проходитиме навчання? Воно передбачене лише на платній основі?

Т. Р.: — Так, навчальні семінари будуть на платній основі. Щодо формату навчання, то враховуючи ситуацію в країні, скоріш за все, вони будуть проходити у форматі онлайн. Втім, дистанційне навчання надасть можливість долучитися більшій кількості учасників з різних міст.

Ми пропонуємо як роз'яснюючі лекції, так і індивідуальні рішення та консультації, а головне — супровід процедур від початку до кінця, тобто закупівлю «під ключ». Але звичайно, надалі я планую продовжувати публікувати статті з порадами щодо проведення закупівель у фахових виданнях та на сайті компанії.

Окрім того, як я вже згадувала, є чимало інформації, яку ми надаємо ринку безкоштовно. Наразі у різних видавництвах вже було опубліковано більше 20 моїх фахових статей, у т. ч. у «Юридичній Газеті», «Раднику у сфері публічних закупівель», «Консалт Info», «Держзакупівлі».

— Яких помилок найчастіше припускаються державні замовники/комерційні компанії-учасники під час державних закупівель?

А. П.: — Ринок закупівель величезний — держава щороку закуповує товари і послуги на близько 700 млрд грн. Звісно, далеко не всі тендери відбуваються гладко, без помилок і оскаржень. Досвід роботи з учасниками закупівель дозволяє виділити деякі типові помилки та рекомендації.

Перш за все, замовнику слід чітко з'ясувати, що саме йому потрібно, в якій кількості, скільки на це необхідно коштів, і лише після цього можна починати готувати тендерну документацію і проводити закупівлю. Відтак, першою і найбільш розповсюдженою помилкою є неефективне планування.

Для замовника важливо мати кваліфікований персонал, який буде розуміти: 1) тонкощі закупівельної процедури і законність її проведення, адже ця процедура має повністю відповідати закону; 2) ринкові особливості, щоб якісно прописати вимоги до товару або послуги, яка потрібна. Але більшість замовників зосереджують увагу на процедурних питаннях, нехтуючи підготовкою спеціалістів. Дефіцит професійних кадрів та якісного фахового навчання — це справжня проблема для всієї сфери. Я багато спілкуюся та зустрічаюся з замовниками у процесі планування роботи і постійно чую, що спеціалістів не вистачає, особливо в районних центрах. Працівники майданчика надають консультаційну допомогу онлайн та проводять виїзні навчання, але цього недостатньо. Багатьом клієнтам потрібен від юридичної компанії повний супровід «під ключ» — тоді замовники підвищують ефективність своїх закупівель та зменшують вірогідність порушень.

Т. Р.: — Назву ще одну вагому помилку замовників — це неправомірне відхилення учасників. І вибір переможця, і відхилення пропозиції учасника мають бути обґрунтованими і не порушувати принципи здійснення закупівель.

Також існує велика проблема в нерозумінні замовниками своїх прав і механізму оскарження висновків Державної аудиторської служби (Держаудитслужба — орган державного фінансового контролю, — ред.) про результати моніторингу процедур закупівель, яку ми допомагаємо замовникам вирішувати.

А. П.: — Що стосується учасників процедур закупівель, то поширеною помилкою постачальників є участь у тендері без будь-якої підготовки, лише з вірою в перемогу. Це особливо характерно для молодих компаній або для тих, хто вперше бере участь у торгах. Такий підхід призводить до того, що беручи участь у тендерах кілька раз, компанія програє і розчаровується в публічних закупівлях.

Крім того, чимало з учасників реально не розуміють відповідальність за узгоджену поведінку під час торгів. Компанії можуть роками працювати за своїми схемами, спотворюючи тим самим результати торгів, і не розуміти причини направлення їм вимог від АМКУ про надання інформації або ж розпоряджень про відкриття справ про порушення. Хіба проблема — один телефон на двох, або офіс, або електронний майданчик, IP‑адреса чи працівники?

Т. Р.: — Більше того, інколи учасники навіть не розуміють, що така поведінка призводить до того, що окрім максимальних штрафних санкцій (за змову передбачений штраф до 10% річного доходу), вони отримують «бан» на 3 роки на участь у торгах (замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі у разі, якщо учасник протягом останніх 3 років притягувався до відповідальності за порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів).

— З вашого досвіду, чи покращилася ситуація на ринку публічних закупівель протягом останніх років?

Т. Р.: — Насправді слід розуміти, що минуло лише 4 роки, як закупівлі стали прозорими. Проте це принесло реальні зміни як для державного сектора, так і для постачальників. Так, постачальники, які раніше через високу корумпованість не могли навіть мріяти про закупівлі того чи іншого замовника, сьогодні можуть брати участь у цих тендерах, оскаржувати неправомірні дії замовників і перемогти.

З останніх змін звернула б увагу на те, що став ефективнішим сам механізм оскарження. Рішення АМКУ як органу оскарження є обов'язковими для виконання, проте через відсутність відповідальності за їх невиконання в попередній редакції Закону про публічні закупівлі замовники подекуди зловживали цим. З 19.04.2020 р. невиконання рішення АМКУ тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від 2 тис. до 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, у випадку невиконання рішення АМКУ керівник замовника сплатить штраф від 34 тис. до 85 тис. грн.

Крім того, сьогодні працює механізм повернення оплати за подання скарги до АМКУ. Так, якщо учасник процедури закупівель вважає свої права порушеними, він має можливість побачити абсолютно всі наявні в системі документи, у т. ч. документи своїх конкурентів, зробити висновок, було рішення замовника законним чи ні, оскаржити його до АМКУ і, як наслідок, отримати виконання цього рішення замовником та ще й повернути кошти, сплачені за подання скарги до АМКУ.

Парниша-Руденко — Скільки часу треба витратити компанії, щоб підготуватися до участі в тендері?

А. П.: — Від декількох годин до декількох місяців. Все залежить від того, наскільки системно цей постачальник бере участь у торгах і чи стандартним є предмет закупівлі. Якщо постачальник кожен день бере участь у тендерах з постачання стандартних товарів, пропозиція готується дуже швидко. У такого спеціаліста вже налагоджені процеси, він знає, які вимоги у тих чи інших замовників, тому на підготовку в нього йде максимум кілька годин. Але це за умови, якщо компанія працює з закупівлями на системному рівні.

Звісно, якщо це унікальний товар чи робота (закупівля, наприклад, технологічного обладнання), які потребують від постачальника дослідження цього предмету і формування пропозиції, на підготовку до такого тендера потрібні тижні.

— Як відрізнити чесний тендер від корумпованого/дискримінаційного? Якими є основні маркери, що мають насторожити?

Т. Р.: — Перш за все, потрібно проаналізувати тендерну документацію. В закупівлях працює негласне правило: «Тендерна пропозиція дорівнює тендерній документації». Якщо замовник прописує безліч вимог з украй чіткими критеріями, яким потенційно відповідає лише один учасник, варто звернути на це увагу. Учасник, який давно працює на тому чи іншому ринку, відразу бачить дискримінаційні вимоги, які прописані до міліметрів під конкретного постачальника. Тобто так звана «особливість та складність» тендерної документації як одна з ознак.

Але ми маємо можливість прийти в АМКУ, оскаржити таку документацію, і замовник зрозуміє, що в нього є потенційні постачальники, які будуть боротися за ці закупівлі. На стадії оскарження АМКУ попросить замовника підтвердити наявність щонайменше двох учасників (виробників), що відповідають його вимогам. Якщо замовник не зможе це довести, йому доведеться вносити відповідні зміни до документації.

— Що робити, коли тендер прописаний для одного конкретного продавця товарів/робіт/послуг?

Т. Р.: — Оскаржувати!

— Як карантинний період вплинув на публічні закупівлі?

Т. Р.: — У березні виявилося, що наші медичні заклади абсолютно не готові до розповсюдження нової хвороби, не мали необхідного забезпечення, на ринку спостерігався дефіцит товарів нагальної потреби (маски, рукавички тощо). В таких умовах було важко закупити все необхідне у найкоротші строки. Саме тому коронавірусні закупівлі (закупівлі Covid‑19) було виведено з‑під дії Закону України «Про публічні закупівлі». Вони були спрощені як за строком проведення, так і за регламентом. Від замовників вимагається дотримуватись принципів проведення таких закупівель, публікувати визначену інформацію в системі електронних закупівель і придбавати лише те, на що наданий дозвіл. Станом на сьогодні проведено понад 130 тис. коронавірусних закупівель загальною вартістю 27 млрд грн.

Окрім того, 19.04.2020 р. набрала чинності нова редакція Закону про публічні закупівлі, і ми отримали другу закупівельну революцію і нові правила гри. Система електронних закупівель Prozorro стала обов'язковою для закупівель вартістю від 50 тис. грн (раніше було від 200 тис. грн). Тобто для учасників закупівель відкрилося більше можливостей співпрацювати з державою та брати участь ще у більшій кількості процедур закупівель.

Залежно від порушень, змінилися штрафні санкції, з'явилося «правило 24 годин», що дозволяє виправляти невідповідності у пропозиції, збільшилася оплата за оскарження. Більше того, як я вже зазначала, у разі задоволення скарги органом оскарження кошти за подання скарги повертаються скаржнику. Відтак, з'явилися нові інструменти, правильне використання яких зробить закупівлі ще ефективнішими.

Працюючи головним чином з медзамовниками, я зрозуміла, наскільки важливими для закупівельника є постійне підвищення та вдосконалення свого рівня, щоб уникнути можливих порушень, вчинення яких не завжди має умисний характер, а також підтримка на всіх стадіях закупівель.

— Як ви допомагаєте закупівельникам працювати в реаліях Covid‑19?

Т. Р.: — Для допомоги медзамовникам у проведенні коронавірусних закупівель я створила спеціальну групу у Viber, в якій у режимі 24/7 відповідаю на запитання учасників. Станом на сьогодні є вже майже 650 учасників зі всіх куточків України і понад 500 запитань від них, які опрацьовані. Я реально зрозуміла, наскільки важлива фахова підтримка, тому компанія «Руденко та партнери» ставить собі за мету допомогти нашим клієнтам-державним замовникам працювати законно, чітко, без порушень і помилок. 24/7/365.

Ми прагнемо, аби складні інструменти закупівель стали для них простішими, зрозумілими, зручними, і розпочинаємо цей рік з нової для ринку закупівель послуги.

— Чи можуть ІТ‑сервіси допомогти у підвищенні якості закупівельних процедур?

А. П.: — Так! PlayTender — це, у першу чергу, IT‑компанія, і саме тому ми працювали декілька місяців задля створення електронної програми, яка дозволяє в інтерактивному режимі підтримувати зв'язок з клієнтами та надавати їм допомогу і відповідати на запитання онлайн. Система допомагає збирати всі запити в одному місці, виставляти пріоритети, закріплювати відповідального менеджера від нас, відстежувати зміни, фіксувати дедлайни та строки, отримувати повідомлення про зміну статусу та багато іншого. Кожен клієнт має свій особистий кабінет та архів завдань.

Ми плануємо виконати інтеграцію нашого нового ІТ‑сервісу з майданчиком для максимально зручної роботи. Я вважаю, що кожна компанія повинна використовувати сучасні інструменти для ефективної роботи, і «Руденко і партнери» обрала саме такий шлях.

Щодо клієнтів-постачальників, то ми допоможемо їм вийти на ринок державних закупівель або покращити свої позиції, адже це сотні мільярдів гривень на рік. Допоможемо сформувати пропозицію таким чином, щоб вона відповідала потребам саме цього замовника, вчасно помітити підводні камені в тендерній документації, за необхідності оскаржити її, і так аж до укладення та виконання договору Тобто допоможемо зробити все, що необхідно, для отримання найбільшого ефекту від участі у закупівлях.

Т. Р.: — Наш новий ІТ‑сервіс для супроводу закупівель буде доступний вже в найближчі тижні. А вже сьогодні компанія «Руденко та партнери» пропонує системне рішення для учасників ринку закупівель: супровід закупівель на всіх етапах, консультування, оскарження, онлайн-підтримка, навчальні програми та ІТ‑інструменти автоматизації закупівель. Це справді унікальна пропозиція для поки ще молодого ринку прозорих закупівель, яка здатна вивести вашу роботу з процедурами на новий рівень якості.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати