Катерина Власюк, засновниця адвокатського бюро «Сімейний адвокат Катерина Власюк», називає сімейне право правом душі. Юристка не з чуток знає, що таке погляди чоловіків на жінок «зверху вниз» та дискримінація за ознакою статі. Більшість її клієнтів - жінки, близько 15% - чоловіки, але гідні та з високими моральними цінностями. В інтерв’ю говоримо про інстайти з практики, що вплинули на професійний досвід, філософію взаємовідносин з клієнтами, а також про речі, що надихають рухатись уперед.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Катерино, як змінювалась роль жінки в юридичній професії за час Вашої практики?
- На юридичній арені все більше з’являється молодих, амбітних адвокатес, які не бояться конкурувати з чоловіками і часто показують кращі результати в юридичному бізнесі. Але я думаю, що тут питання ширше. Адже щороку в українському суспільстві жінка стає все більш самостійною, впевненою та свідомою. Це впливає на те, що кількість жінок, які представлені у владі, бізнесі та громадських рухах, постійно зростає. Думаю, таким чином просто поступово відновлюється справедливість, адже жінки часто боялись виявляти голос і були на других ролях, хоча часто працювали «за себе та того хлопця». Я бачу тенденції в суспільстві, що багатьом «самодостатні жінки» не до вподоби, тому з одного боку назріває, так би мовити, гендерна революція, яку в США прожили 30-40 років тому. Не бачу в цьому ніякої загрози, адже це точно призведе до того, що з жінками в Україні почнуть більше рахуватись. Для цього є передумови - багато жінок стають успішними, не готові обмежуватись родиною та «служити» чоловікові, а прагнуть розвитку та самореалізації.
- Чи доводилося Вам стикатися з гендерними стереотипами або дискримінацією за ознакою статі, особливо в роботі?
- Так. Ще навіть кілька років тому бачила, як на мене реагують чоловіки-клієнти, у погляді читалось: «Яка ж вона юрист?», і посмішка. Але після десятихвилинної розмови я бачила, як вираз їх очей змінювався на повагу і зацікавленість. З «дівчинки» я перетворювалась на професіонала, до порад якого можна дослухатись. Також інколи колеги-чоловіки з недовірою ставляться до того, що жінка може самостійно чогось досягти у професії, типу: ти тут папірці носиш, а за тебе все вирішують. Я дотримуюсь думки, що мені байдуже, що про мене говорять - аби говорили. Адже я точно знаю, хто я, звідки і яким чином отримала те, що маю. Ви спитаєте, в чому мій секрет? Просто пощастило.
Я з гумором ставлюся до будь-яких намагань показати мені «моє жіноче місце». Розумію, що нашому суспільству знадобиться ще щонайменше десятиліття, щоб побороти вірус, що жінка сама по собі нічого не варта або в чомусь неповноцінна. Я насолоджуюсь тим, що я жінка, і вважаю свою стать перевагою, бо маю таку розкіш, як вибір у кожній ситуації бути розумною чи красивою. Я переконана, що ми можемо це спільно подолати, якщо жінки будуть щиро себе любити, поважати і цінувати, і тоді приниження за будь-якими ознаками не пройде, буде неефективним і з часом не буде використовуватись чоловіками.
До речі, у нас в компанії тільки жінки, і це ще одна наша унікальність на юридичному ринку окрім того, що ми є єдиною бутиковою компанією з сімейного права, яка має стільки визнання колег, рейтингів та нагород
- Вашими клієнтками завжди є жінки - це випадковість чи Ваша принципова професійна позиція?
- Не завжди. Відсотків 15% ми захищаємо чоловіків, але лише найкращих, найбільш гідних і з високими моральними цінностями. Просто вони зазвичай проти публічності, вони політики, власники бізнесів, іноземці. Я жодного разу не допомагала батькові забрати дитину від мами, підробляти боргові розписки, щоб відсудити більше майна, не «домовлялась про правильне рішення», бо точно знаю, бачу і відчуваю, що це короткочасне рішення. Моя місія - отримувати для клієнтів рішення, які будуть позитивно впливати на їхню долю. А помста чи шахрайство - не моя спеціалізація.
Пройшовши власне розлучення і пізнавши себе, я глибше відчуваю жінок, дихаю з ними одним повітрям, тому й стала «правозахисником жінок», бо точно знаю, хто така жінка під час розлучення, чого вона хоче і як їй допомогти.
- Не розкриваючи імен або якихось деталей, поділіться кількома випадками/кейсами з практики, які вплинули на Ваш професійний світогляд.
- Перше моє відкриття, що зрада - це не привід для розлучення. Більшість родин розпадаються через відсутність партнерських стосунків, спільних інтересів та спілкування.
Друге відкриття - що чоловіки набагато кращі, ніж ми про них інколи думаємо. Вони під час розлучення готові бути щедрими та йти на компроміс. Але якщо вони потрапляють під вплив оточуючих (батьків, друзів, нових половинок), то забувають про свою благородність і можуть боротись із вигаданим драконом, яким є колишня. Тоді й починається сімейна війна, аж поки чоловік не прозріє і не побачить, що він бореться не з жінкою, а з собою - своїми слабкостями, комплексами, образами, бажанням щось довести. Сімейна війна - як громадянська: страждають діти, витрачаються час та матеріальні ресурси, а в душі залишається випалене поле з відчуттям втрачених років життя.
Третє відкриття: батьки, які відбирають дітей у матерів - фашисти. Вони не думають про майбутнє малюків (цей період залишиться в психіці дитини на все життя), а лише керуються власним хворобливим его. Юристи, які їм у цьому помагають - співучасники скаліченого майбутнього дитини, і жоден гонорар не вартий такої карми. Дитина, яку вирвали з її природнього середовища, забороняючи бачити маму та наговорюючи на неї, ніби викинута до притулку. Вона підсвідомо розуміє, що є всього лише зброєю в акті помсти. Про яке щасливе майбутнє може йти мова, якщо дитина переживає таку втрату? Якщо батько любить дитину, він ніколи так не вчинить, а знайде можливість «екологічно» домовитись і виховувати дитину спільно.
Я бачила чимало прикладів, як такі горе-батьки досить скоро хворіли, втрачали бізнес, їхнє життя злітало зі звичних рейок, а все тому, що, мабуть, не варто порушувати основні закони природи.
Четверте відкриття: жінка, яка знає собі ціну і чого хоче, отримає від розлучення сповна і по справедливості, а та, якій нічого не потрібно, ні з чим і вийде. Не соромно просити половину майна і аліменти - соромно втрачати можливості і не захищати свої права.
Найцінніше усвідомлення: люди змінюються рідко, і лише їхні вчинки щиро кажуть про їхнє ставлення до нас.
- Сімейне право - дуже особиста практика. Як працювати так, щоб не «перебирати» на себе біль клієнта?
- Так, сімейне право - це право душі. Це приходить з досвідом і, звісно, з роботою над собою. Я виявляю емпатію і співчуття, але не можу ставати клієнтом і проходити його шлях, тому є певні техніки та правила. Підтримка для клієнта дуже важлива, і на все це потрібен ресурс і міра, адже не можна віддати більше, ніж ти маєш, і не варто забувати й про своє життя. Також не слід плутати себе з психологом чи другом клієнта - він не для того звернувся до адвоката. Я чітко усвідомлюю, що я - людина, до якої звертаються для вирішення своїх сімейних проблем, і завдяки моєму досвіду та відданості професії мій довіритель отримає найкращий результат. Я багато навчаюсь, тому вмію працювати з людьми, які до мене звертаються, бо знаю, що вони переживають, які у них страхи, чого вони потребують і як їх привести до цього результату.
- Чи робите Ви власні висновки з помилок у житті клієнтів, щоб застосувати це, наприклад, у процесі медіації або власному приватному житті?
- Переконана, що кожен вчиться лише на власних помилках, і то не завжди. Немає унікального рецепту щастя чи щасливої родини. Моя робота дає можливість пізнавати світ і життя глибше, але у кожного свій шлях, і те, що ти маєш пройти - пройдеш, що не твоє - «не підчепиш». Це моя філософія. Але я не відкидаю статистику і закономірності, тому дуже уважно ставлюсь до кожної справи, адже це долі людей, і я усвідомлюю відповідальність за те, що роблю. Мій досвід - більше 130 сімейних справ - дає мені глибину розуміння людських душ. Я вчусь у своїх довірителів позитивних якостей і надихаюсь їхніми перемогами, здобутками, новими успіхами після розлучення. Звісно, ми стаємо близькими у розумінні приватності, бо вони впускають мене у найпотаємнішу сферу життя, і я дуже цим дорожу.
- Кілька років тому Ви випустили книгу «Розлучення. Сповідь адвоката», в якій поділились власним досвідом розлучення. Зараз займаєтесь написанням другої книги. Про що вона буде?
- Друга книга вийде незабаром. Вона про те, як жінка може про себе подбати під час шлюбу, на що слід звертати увагу, щоб не залишитись «біля розбитого корита», та як убезпечити себе від шлюбних аферистів. Це буде така собі енциклопедія сучасної жінки. В ній буде багато порад, прикладів та інструментів, щоб уникнути небажаних ситуацій у приватному житті. І вона буде російською мовою, адже останні роки я багато консультую жінок з пострадянського простору, які проживають за кордоном.
- Які книги самі любите читати?
- Читаю постійно. Щомісяця по 2-3 книги. В основному це психологія та юридичні книги, рідко класика (Джек Лондон, Кафка, Екзюпері). Останні прочитані книги: Ікігай (Японські секрети довгого і щасливого життя), Як спілкуватись з психами (Марк Гоулстон) та теорія сімейного права.
Читайте також: «Ukrainian Women in Law 2020».
- Як відновлюєте свої сили та наповнюєтесь енергією?
- У моє життя «вмонтовані» ритуали, які допомагають відновлювати сили. Мій телефон завжди на беззвучному режимі. Щоранку я роблю зарядку, ввечері - медитацію. У мене є чіткі плани на день, я веду електронний календар (не прив’язана до блокнотів), зайву інформацію не тримаю в голові, а виношу у нагадування чи нотатки. На вихідних і у відпустці не працюю. Двічі на тиждень займаюсь спортом (балет або пілатес) та роблю спортивний масаж і відвідую косметолога. Я люблю своє життя, роботу, людей, які навколо, і у цьому черпаю свій ресурс. Якщо ти розумієш, що твоє життя твориш сам і воно тобі подобається, то драйв уже в повітрі.
- Чи бувають у Вас в житті моменти, коли хочеться все покинути і побути наодинці з собою?
- Так. І я це роблю. Фактично раз на місяць я вимикаю телефон і ні з ким не спілкуюсь, також не маю звички довго спілкуватись телефоном. Для мене розкіш - побути самій і помовчати, тому дуже ціную такі моменти. Вважаю, що наше життя настільки наповнене усім, що варто інколи ставити його на паузу. А ще у мене дуже класні друзі, спілкування з ними наповнює і надихає.
- Які професійні плани маєте на найближчий рік?
- Я не забобонна, але всі свої плани відкривати не буду.
Своїх підписників я й далі буду щоп’ятниці радувати у прямих стрімах в Інстаграм та ФБ у проекті #НаКавузАдвокатом.
На початку літа ми зробили подарунок нашим читачам - розмістили на сайті (https://katerynavlasiuk. com/#rec140851259) безкоштовну заяву про розлучення, і тепер усі бажаючі зможуть нею скористатись.
Нещодавно випустили новий продукт від компанії - пакет «Шлюбний договір». Він унікальний на ринку України. В нього вкладено багато досвіду та любові. Ми створили шлюбний договір, яким можна скористатись без допомоги юристів. Він заощадить час та кошти нашим клієнтам. Разом із шаблоном договору вони отримають інструкцію, де детально описано, що можна і чого не можна вписувати в шлюбний договір, і як він працює. Ця інструкція відповідає на 90% питань клієнтів на консультаціях по шлюбних договорах. Жодна компанія поки офіційно не продавала свої шаблони, ми перші. Ми розуміємо, що наш продукт можуть купувати також юристи, адвокати та нотаріуси, але нам не шкода, адже чим більше буде якісних шлюбних договорів, тим краще.
Також ми чекаємо, коли в Раді проголосують законопроект «Про відповідальне батьківство», до розробки якого ми долучались.
Звісно, випуск нової книги, який запланований на осінь.
Ще ми готуємо кілька юридичних продуктів та сенсацію для усіх жінок. А саме зараз я працюю ще над одними дуже потрібними змінами в законодавство.