18 травня 2023, 18:47

Ми не співпрацюємо з людьми, які не розділяють із нами цінності

Юрій Бабенко
Юрій Бабенко «АО MITRAX» адвокат, CEO, керівник практики вирішення цивільних спорів
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

За останній рік повномасштабної війни юрбізу довелося адаптуватися до нових запитів та умов, відновлювати свою роботу, відбудовувати взаємовідносини з клієнтами та підтримувати команду. Про цікаві проєкти цього часу, особливості цивільного судочинства, дистанційної форми правосуддя, диджиталізацію юридичного бізнесу ми поговорили із Юрієм БАБЕНКОМ, адвокатом, CEO, керівником практики вирішення цивільних спорів Mitrax.

DSC00730

— За останній рік повномасштабної війни всім довелося адаптуватися до нових запитів та умов, відновлювати свою роботу, працювати у блекаут. Юрію, яким видався 2022-й для Mitrax? Як адаптувалися та вистояли? Розкажіть, будь ласка, про свій досвід.

— 2022-й був надскладним роком, особливо одразу після повномасштабного вторгнення. Майже всі адвокати виїхали, керівник практики вирішення спорів пішов на війну, цій практиці в перший період без нього довелося особливо непросто. Фактично всі займались якоюсь волонтерською роботою. Але також буквально в перші дні війни ми згуртувалися, створили гугл-форму для запитів по військовому праву. Адже було зрозуміло, що в цій сфері буде багато запитів, і всім відповіді потрібні будуть дуже швидко. Завдяки гугл-формі ми практично за кілька хвилин зв’язувалися з клієнтом та обговорювали його питання. Всі такі консультації надавали безоплатно, але з часом почали розмежовувати запити: для тих, хто воює, консультації й на сьогодні безоплатні, а, наприклад, на запит, що стосується відстрочки від служби чи перетину кордону чоловіками призовного віку, консультації проводимо вже платно. Також було кілька безоплатних вебінарів із військових питань для наших клієнтів.

Блекаут нас не зачепив, тому що ми знаходимось у самому центрі Києва, поруч із багатьма стратегічними державними установами. Думаю, тому світло у нас в офісі було постійно, але все рівно у дні масованих ракетних обстрілів більшість працівників працювали не з офісу. В такій ситуації, звісно, намагалися робити все наперед, тому жодних процесуальних строків не пропускали. До речі, ми готувалися до блекауту, купили «Старлінк», але так жодного разу і не використали, не було потреби. Подарували його військовим. Вважаю, що основна цінність нашої компанії — це її працівники, зараз ми підібрали таку команду, з якою для нас не страшні ніякі зовнішні чинники. Завжди при прийомі нових співробітників звертаємо увагу не лише на знання, а й на навички, потрібні як для правильної організації праці, так і для роботи в комп’ютерних програмах, базах даних, CRM-системах.

— Чи вдалося вам через рік повернути минулий темп роботи?

— Основна частина нашої роботи — це судові процеси, тому темп загалом знизився приблизно до травня, до відновлення роботи судів. Інші процеси ми могли продовжувати дистанційно. Вся робота була налаштована на можливість її виконання дистанційно, навіть у судових процесах перший час брали участь тільки по відеоконференціях, бо адвокати були не в Києві. Згодом, коли усі знову приїхали у Київ, основні процеси повернулись у своє русло. Але це не означає, що дохідність компанії швидко відновилася до довоєнного рівня. Цей процес відбувався повільніше. Консультації надавалися здебільшого безоплатно, судові засідання майже не проводилися. До того ж чимало часу потрібно було для того, щоб дослідити всі нюанси військового права, і головне — практичний аспект його застосування. Жодної релокації в нас не відбувалось, але протягом весни 2022 року майже вся робота виконувалася дистанційно, більшість адвокатів були поза межами Києва. У нас чудовий офіс у центрі Києва, тут нам подобається, і переїжджати не плануємо.

— На яких напрямах зосередилися?

— Зараз ми акцентуємося більше не на військових питаннях, а на тих, що є нашими основними компетенціями: вирішення спорів, захист бізнесу, складні сімейні та спадкові спори, проблемні борги, антирейдерство, кримінальне право. Співпрацюємо з великими банками. Шукаємо суспільно важливі Рro bono проєкти, бо вже завершили кілька старих. Активно співпрацюємо з асоціаціями адвокатів. У 2022 році Строкань Олександр, керівник практики вирішення спорів, став головою Комітету ААУ з господарського права, я став членом Комітету НААУ з сімейного права та лектором у Вищій школі адвокатури, зараз активно залучаюсь до законопроєктної роботи у сфері сімейного права. Підсилили практику вирішення спорів новим адвокатом у податкових і господарських спорах, ним стала Вікторія Овдієнко.

— Як зберігаєте лояльність клієнтів під час війни?

— Клієнти нам довіряють. Ми не співпрацюємо з людьми, які не розділяють з нами цінності, а з тими, хто стає нашими клієнтами, ми вибудовуємо дружні довготривалі довірчі відносини. Ніколи не обіцяємо того, чого не можемо зробити. Наш маркетинг не клієнтоорієнтований, а людиноорієнтований, якщо можна так висловитися. Наприклад, юридичні статті, які ми на постійній основі публікуємо в юридичному блозі на нашому сайті, передусім розраховані не на те, щоб розрекламувати компанію, а щоб донести громадянам правову інформацію. Тому ми їх пишемо максимально простою мовою і так, щоб передбачити питання, які можуть виникнути при прочитанні, та одразу дати на них відповіді, щоб статті були максимально корисними. Глобальна місія нашого блогу — підвищити рівень юридичної грамотності людей. Я гадаю, темп роботи ми відновили досить швидко завдяки репутації Mitrax. Майже не було таких клієнтів, які з початку повномасштабного вторгнення пішли від нас. Ми взагалі про репутацію дуже піклуємося, це один з основних активів юридичної компанії. Тому ми вирішили й у 2022 році продовжувати брати участь у національних і міжнародних рейтингах юридичних компаній. Минулого тижня стало відомо, що нашу практику приватних клієнтів вже третій рік поспіль відзначає міжнародний рейтинг The Legal 500 EMEA. Це для нас дуже важлива подія, адже це міжнародний авторитетний рейтинг юридичних компаній, якому довіряють. У рейтингу «Юридичної практики» «50 провідних юридичних фірм України» ми також піднялись із 40-ї сходинки на 34-ту.

— Чи змінилися запити клієнтів у зв’язку із воєнним часом?

— Так, змінилися. Якщо говорити про нашу практику вирішення цивільних спорів, то фактично повністю зупинилися процеси щодо міжнародного усиновлення, надання дозволу на виїзд за кордон. Натомість з’явилася низка військових питань, їх кількість і зараз не зменшилася.

— Юрію, ви керівник практики вирішення цивільних спорів. Розкажіть про власні цікаві проєкти 2022—2023.

— Наша практика цивільних спорів має кілька напрямів, спеціалізацій, у яких ми надаємо юридичні послуги, але основний аспект — це складні сімейні спори щодо поділу майна і бізнесу подружжя, визначення місця проживання чи порядку участі в піклуванні за дитиною. З початком війни було дозволено виїзд дитини за межі України в супроводі одного з батьків і без згоди на це іншого, у зв’язку з цим судові процеси про надання дозволу на виїзд за кордон взагалі втратили актуальність, але стали дуже поширеними запити на повернення дитини на територію України або на налагодження спілкування з дитиною, яка перебуває за кордоном. Це досить непрості судові процеси, але з початку війни у нас вже були і випадки отримання судових рішень про повернення дитини, і навіть факти виконання таких судових рішень. Важливим результатом нашої практики я також вважаю отримання рішення суду у справі про позбавлення батьківських прав без висновку органів опіки. В такій справі їхній висновок є обов’язковим, без нього суди раніше не виносили рішення.

Але що робити, коли вони висновок вперто не надають? Ми вже сформували нову судову практику в таких спорах. З органами опіки — це взагалі окреме питання: з війною стало очевидним, наскільки формально цей державний орган виконує свої функції: представники не ходять у судові засідання, не надають свої висновки в судових процесах, де надання висновку є обов’язковим. Зараз у нас є кілька цікавих кейсів про спростування недостовірної інформації, що стосуються публічних осіб і народних депутатів, по одному з них саме нещодавно було отримано рішення на користь нашого клієнта, скоро ми отримаємо відмітку про набрання законної сили — і це рішення з’явиться в інтернеті. Крім військового права, минулого року ми також підсилили нашу практику цивільних спорів новим напрямом — медичним правом, адвокатка Яна Бабенко приєдналася до нас у 2022 році, стала членом Центру медичного права ВША, публікується в медичних журналах, проводить лекції у ВША та для студентів.

— Сфера цивільного судочинства зазнала впливу війни у всіх категоріях спорів. У якій зі сфер відбулися найзначніші законодавчі зміни?

— Зміни торкнулися всіх галузей права. Відносно нещодавно два адвокати Mitrax були спікерами на форумі ААУ «Війна та право», який стосувався абсолютно різних галузей права і чітко продемонстрував, що немає такої галузі, на яку б не вплинула війна. Немає таких цивільних правовідносин, на які не вплинула війна, тому що фактично в кожній сфері відбулися певні законодавчі зміни. Але, мені здається, найбільші зміни спостерігаються у соціальній сфері, в трудовому праві, у порядку здійснення нотаріальних дій.

— На вашу думку, що потребує подальшого регулювання? Де ще є проблеми і які шляхи їх вирішення?

— Судячи з мого особистого досвіду і тих справ, з якими я постійно стикаюся, то, гадаю, велика проблема буде в тому, як повернути дітей, яких один із батьків, користуючись нагодою, вивіз за кордон без згоди іншого. Можливість перетину кордону без такої згоди, звісно, повинна бути під час воєнного стану, але ж багато хто цим скористався і зробив це всупереч бажанню того з батьків, хто залишився в Україні, і основною ціллю виїзду була не безпека дитини. Хоча виїзд формально і законний, але таку зміну постійного місця проживання і перебування за кордоном не можна назвати законною, тому стануть масовими спори щодо повернення дітей в Україну. До речі, в сімейних спорах стало очевидно, що реформа органів опіки та піклування дуже потрібна — необхідно завершити створення Державної служби у справах дітей. Початок цього процесу був покладений ще до війни, але зараз майже всі процеси заморозилися.

DSC01292 Найбільша проблема, що пов’язана з війною і яку потрібно вирішити юристам — це притягнення винних осіб до відповідальності та відшкодування збитків. Щодо відшкодування збитків потрібно ще багато над чим працювати, наразі навіть немає єдиного підходу чи способу, як ці збитки порахувати, але в цьому плані ми тримаємо руку на пульсі законодавчих змін і можливостей. Наш керівник практики відшкодування збитків Олександр Строкань вже не на одному форумі доповідав про відшкодування збитків, завданих воєнними злочинами.

— Як ви ставитеся до дистанційної форми правосуддя? Чи гарантуватиме вона справедливе правосуддя в умовах воєнного стану?

— Позитивно. До будь-якої дистанційної співпраці чи то з клієнтами, чи то з державними органами я ставлюсь дуже позитивно. Проблему в дистанційному судочинстві бачу тільки одну — дуже повільне його запровадження в Україні. Обсяг роботи зростає, темп життя зростає, я гадаю, дистанційне правосуддя — це неминуче. Це тільки питання часу. Якщо вдосконалювати дистанційну співпрацю судів з учасниками судового процесу, то можна зекономити колосальну суму коштів з державного бюджету. Зараз, на жаль, маємо таку ситуацію, що в більшості судових процесів суд не лише повістку, але й рішення не надішле поштою. Але ж у кожного адвоката, у кожного державного органу є електронна адреса, всі судові документи можуть надсилатися туди. Так само і виконавчі листи мають видаватись в електронній формі, а не після проходження цілого квесту в суді. Я сам часто беру участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції, у відрядження в суди наші адвокати вже майже ніколи не їздять. Не думаю, що дистанційна форма правосуддя впливає на рівень його справедливості.

— Поговоримо про диджиталізацію та цифровізацію юридичного бізнесу. Наскільки сильно автоматизація вплине на ринок? До яких інновацій краще готуватися юридичному ринку вже зараз? Які плани у Mitrax щодо цього?

— У Mitrax з 2021 року ми користуємося новим комплексним програмним забезпеченням, яке дозволяє юристам управляти всіма процесами своєї практики — від роботи над судовою справою до написання докладних звітів. Програмне забезпечення дає змогу ефективно контролювати рух судових справ, вести історію судового процесу, використовувати облік часу, відстежувати супутні витрати. Всі комунікаційні інструменти також вбудовані в систему, тобто листування про клієнта чи судову справу перебуває в одному місці. Можна легко обмінюватися інформацією і файлами. Це зручно як для юристів, так і для клієнтів. Завдяки програмному забезпеченню ми також відстежуємо кількість справ і відповідне навантаження співробітників. Це дозволяє не відволікатися від головного завдання — розв’язання проблеми клієнта — та позитивно впливає на ментальне здоров’я кожного члена команди. Рух судових проваджень також моніториться спеціальними програмами. Всі документи перебувають у хмарі, доступ до них є з будь-якого пристрою. Зараз навіть більшість документів ми не друкуємо в паперові папки, а лише основні — ті, які будуть потрібні в судовому засіданні. Чесно кажучи, я взагалі не уявляю, як адвокати працювали раніше, коли не було усіх цих можливостей, не було навіть інтернету. До речі, ChatGPT у роботі ми також використовуємо, він дозволяє оптимізувати і пришвидшити деякі процеси. Хоча позовну заяву, мабуть, на щастя для юристів, поки не вміє написати. Штучний інтелект — це те, з чим, гадаю, будуть пов’язані найкардинальніші зміни у роботі юристів у найближчому майбутньому. В юридичному бізнесі дистанційне обслуговування можливе фактично на 100%. Це дозволяє економити час і комфортно працювати з українцями, які перебувають за кордоном, що нині дуже цінно. Адвокат зі своїм клієнтом може ні разу й не зустрітися, підписавши договір електронно-цифровим підписом. Зараз вже є роз’яснення НААУ про те, що це можливо. Між іншим, ми готували текст цього роз’яснення. Ми завжди виступаємо за інновації, шкода, що державні органи в цьому питанні не на одній хвилі з нами.

— Поділіться, будь ласка, планами на 2023 рік. Що найважливіше і найголовніше для вас зараз?

— Багато процесів планується та відбувається одночасно. Найближчим часом хочемо завершити оновлення штату працівників. Філософія «незамінних працівників не існує» — це не про нас. Ми ретельно обираємо і беремо тих, хто стає незамінним. Водночас потрібно заздалегідь думати про кадровий резерв, спілкуватися з колегами, знати, хто з них чого вартий. До речі, з багатьма колегами співпрацюємо, ми не дуже полюбляємо лобову конкуренцію, тому й нас радять у деяких інших адвокатських компаніях. Кожна юридична компанія має свої основні компетенції і я, як правило, вважаю недоцільним витрачати час на те, щоб розбиратися з тим, у чому в компанії немає спеціалістів. Такі запити ми можемо передавати іншим юридичним компаніям. Щодо планів, то найграндіозніші з них поки не хочеться озвучувати, тому що зараз кожен такий план може закінчитися зовсім не запланованим результатом.

— Яку роль відіграватиме юридичний ринок у відбудові держави після перемоги?

— Будемо супроводжувати процеси відшкодування збитків. Адвокати Mitrax вже подали кілька заяв у Європейський суд з прав людини, і, до речі, всі вони вже прийняті судом. Я не вірю, що такий зухвалий напад росії світ залишить без наслідків після нашої перемоги. Багато чого було зроблено після Другої світової війни, щоб не допустити великих воєн. Як бачимо, багато з цього було й безрезультатно, але відшкодування збитків буде. рф розраховувала на швидке захоплення контролю над нашою державою і уникнення відповідальності, але все пішло не за планом, наслідки для росії теж будуть не заплановані, але вже неминучі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати