17 квітня 2018, 10:37

«Ми не боїмося нових викликів», – Ольга Просянюк

Опубліковано в №16 (618)

Ольга Просянюк
Ольга Просянюк «AVER LEX» керуюча партнерка
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Цього року Ольга Просянюк, керуючий партнер AVER LEX, відзначена у дослідженні Ukrainian Women in Law 2018 як жінка, що вплинула на розвиток юридичного бізнесу в Україні. Ми поговорили з Ольгою, яким чином юридичний бізнес вплинув на неї як на особистість та професіонала. Принципи роботи компанії AVER LEX та розвиток практики кримінального права, переваги роботи юридичного бутика та проблеми захисту права адвокатів в нашій країні – про все це читайте далі


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ольга Просянюк

– Пані Ольго, Ваша компанія вже кілька років поспіль займає лідерські позиції у практиці кримінального права. В чому секрет такого успіху?

– Я не скажу універсальної формули, ніхто її не скаже. Лідерські позиції в рейтингах – це відображення сукупності кількох чинників, які існують одночасно.

Ми вміємо вірити в перемогу, а не лише про це говорити. Вона стосується і справ клієнтів, і рейтингів, і особистих досягнень. Проте недостатньо вірити самому, важливо надихнути та впевнити в цьому свою команду. Віра і роль команди не менш важлива. Я часто кажу про те, що ми називаємо себе AVER-Сім’єю. Для мене це означає ділити спільні цінності, бути чесними один перед одним, надавати та отримувати підтримку. Кожен співробітник нашої компанії розуміє покладену на нього відповідальність, але водночас відчуває свою важливість для компанії та клієнтів. В таких умовах нам вдається досягати запланованих високих цілей.

Важливо, з ким ти йдеш пліч-опліч до поставленої мети. Як керуючий партнер, я ціную та пишаюся нашою партнерською командою. Ми навчилися поєднувати наші сильні сторони, відповідно до яких розподілили напрямки розвитку компанії. Впевнена, що був зроблений правильний вибір і кожен партнер знаходиться на своєму місці.

Звичайно, ми не боїмося нових викликів. Будемо відвертими, в сучасних реаліях більшість кримінальних справ в Україні тією чи іншою мірою є ризикованими, в тому числі для репутації компанії та особистої безпеки адвокатів. Ні, ми не безстрашні. Проте достатньо професійно азартні та з «холодною головою». У справі кожного клієнта ми базуємося, насамперед, на принципі встановлення істини. Коли ми розуміємо, що своєю діяльністю можемо цього досягнути, тоді жодним страхам вже немає місця. Це все і є секретом нашого успіху.

– Які саме справи Вас найбільше цікавлять з професійної позиції?

– Справи, в результаті яких ти змушуєш опонентів працювати виключно правовими методами. На власній практиці я спостерігаю негативну тенденцію зневажливого ставлення до базових правових принципів та основоположних прав людини. Завіса резонансності та політичної заангажованості супроводжується систематичним порушенням права на справедливий суд, права на захист, принципу презумпції невинуватості. Вже навіть не приховується, під які конкретні кримінальні справи вносяться зміни до законів та кодексів. При цьому ніхто не зважає на наслідки таких змін для суспільства і бізнесу. Тому для мене найбільш цікавими є справи, участь в яких дозволяє вплинути на формування України як правової держави.

– Які маркетингові кроки Ви застосовували для розвитку кримінальної практики загалом?

– Я пам’ятаю, коли ми 5 років тому створювали наше об’єднання, в Україні не існувало компанії, яка б системно та комплексно спеціалізувалась на кримінальній практиці. Також не було профільної конференції чи форуму, присвяченого питанням кримінального права і процесу. Хоча на той час у бізнесу було не менше проблем з правоохоронними органами. Тому в певний період ми виступили з ініціативою проводити відповідні заходи, які згодом почали підтримувати і до сьогодні підтримуємо як генеральний партнер. Ми налагодили співпрацю з міжнародними юридичними фірмами, які спеціалізуються в кримінальній практиці, а також з міжнародними організаціями загальної та спеціальної компетенцій. Така співпраця дозволяє виступати на міжнародних заходах щодо стану кримінальної практики в Україні та запрошувати партнерів міжнародних фірм з виступами на наші заходи.

Окрім того, одним із наших особистих досягнень вважаємо виділення на підставі наших звернень окремої практики «Dispute resolution: White-collar crime» в рамках оцінки українського юридичного ринку міжнародним дослідженням Chambers and partners.

– Якщо поглянути зсередини, які Ви бачите переваги юридичного бутика?

– Обравши форму саме юридичного бутика, нам вдалося стати єдиною в Україні системною компанією, яка спеціалізується у сфері кримінального права та процесу. Ми супроводжуємо кримінальні справи під ключ від А до Я (досудове, судове слідство, захист інтересів у судах). Це можливо, тому що представництвом інтересів клієнта в кримінальних проектах займається не один партнер як соло-адвокат, а одразу кілька спеціалістів. У команді понад 20 адвокатів, які можуть вести кейси різного ступеня складності. Клієнт довіряє нам свою проблему і далі вона вже повністю стає нашим завданням.

Тому найголовнішою перевагою я бачу можливість стати кращими в одному, ніж бути хорошими у всьому. Таке фокусування дозволило нам професійно вирости до адвокатів президентів у складних кейсах як великих відомих компаній, так і країни.

– Чому Ви зробили ставку саме на практику кримінального права?

– Вибір спеціалізації базувався на кількох чинниках. По-перше, наявність у партнерів компанії власного досвіду захисту в кримінальних справах, бачення розвитку цієї практики в межах компанії та наявність потужної команди кримінальних адвокатів. По-друге, відсутність конкуренції в цій сфері на ринку. По-третє, внутрішнє відчуття щодо росту популярності практики в майбутньому та виділення її в окрему, незалежну від судової, практику. По-четверте, тверде бажання бути першими серед найкращих!

Наші передбачення реалізувалися. Сьогодні кримінальна практика не просто сформувалася як самостійний напрямок юридичних послуг, вже зараз у ній можна виділити окремі підспеціалізації з конкретними вузьконаправленими гравцями ринку і командами: політично мотивовані справи (корупційні справи, захист честі та гідності, привласнення бюджетних коштів, створення і керівництво злочинною організацією, привласнення майна шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах тощо) та захист бізнесу (антирейдерський захист бізнесу, фінансування тероризму, тиск на бізнес через звинувачення в результаті податкової перевірки, звинувачення в економічних злочинах, шахрайство і корпоративне шахрайство, незаконне проведення обшуків, допитів та інших слідчих дій).

– За останні кілька років чимало юркомпаній відкрили в себе практику кримінального права. Чим викликаний інтерес до цієї сфери?

– В Україні давно існує практика незаконного тиску на бізнес представниками влади або правоохоронними органами шляхом «майстерного» притягнення до кримінальної відповідальності. Однак останнім часом низка кримінальних проваджень набуває політичного та замовного характеру. Об'єктом уваги стають колишні та нинішні «небажані» чиновники, великий бізнес.

Незважаючи на наявність адмінресурсу, в таких справах допускається безліч процесуальних помилок. Тому багато з них «лопаються» як мильні бульбашки на стадії досудового розслідування та в судах. На жаль, це не виключає негативні наслідки для клієнтів та бізнесу при проведенні обшуків, допитів, або ж вилучення документів, оскільки тимчасово блокується діяльність підприємства і можливість виконання договірних зобов'язань. Зрозуміло, це негативно позначається на репутації перед партнерами та інвесторами.

Така ситуація вплинула на кількість клієнтських запитів. З кожним роком вони збільшуються з геометричною прогресією. Тому останні кілька років спостерігався бум відкриття кримінальних практик як серед мультисервісних юридичних фірм, так і серед компаній «великої четвірки». Зазвичай в більшості випадків ступінь участі цих практик у подібних справах завершується на досудовій стадії, а складні кримінальні справи на гарячій стадії, як і раніше, передають на аутсорс. Основна причина – існує великий ризик тиску держави на інших клієнтів цих компаній, тому подібні справи може обслуговувати системна вузькопрофільна юридична компанія.

– З якими викликами та труднощами Вам доводилося зіштовхуватися?

– За період моєї адвокатської діяльності було багато особистих та професійних викликів. Проте сьогодні найголовніший виклик для мене – це систематичне порушення права на захист людини, порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності. Я і мої колеги, права яких постійно порушуються, неодноразово звертали увагу правоохоронних органів та представників влади щодо дотримання прав адвокатів шляхом публічних звернень, листів, спільних зустрічей та участі у мирних мітингах. Однак позитивного результату досі не має.

Тому я спрямувала свої сили на залучення міжнародних інструментів для захисту прав адвокатів. Моя команда підготувала інформацію щодо тенденцій тиску на суддів та адвокатів (в тому числі у резонансних справах), яка була презентована депутатам, міжнародним експертам та правозахисникам під час засідання з питань доступу до правосуддя, права на справедливий суд і дотримання прав та гарантій адвокатської діяльності в Євро парламенті.

Під час виступу я оголосила деякі позиції з висновку International Society for Human Rights і «Support to justice sector reforms in Ukraine», а також позиції професійної спільноти в особі Асоціації правників України, Національної асоціації адвокатів України та Асоціації адвокатів України. В результаті засідання була зачитана резолюція про те, що під егідою Європейського парламенту має бути створена спеціальна комісія для моніторингу об’єктивного розслідування злочинів на Майдані, в тому числі дотримання прав людини в Україні та недопустимість тиску на адвокатів. Це рішення було висвітлено багатьма європейськими ЗМІ.

Крім того, ми провели зустрічі з представниками Моніторингової місії ООН та Моніторингової місії ОБСЄ, під час яких також обговорювали питання доступу до правосуддя та порушення прав адвокатів в Україні. В результаті ми отримали можливість у межах роботи спеціального доповідача ООН з питань незалежності адвокатів підготувати та презентувати відповідний моніторинг цієї ситуації в Україні. Як Голові ініціативної групи із захисту прав адвокатів, мені запропонували підготувати оглядовий звіт щодо порушень прав адвокатів за 2017 р. і перший квартал 2018 р. Я дуже сподіваюся на активність колег-адвокатів, права яких було порушено у вказаний період. Прошу їх повідомити мене про відповідні порушення (у вигляді звернення на адресу Голови ініціативної групи із захисту прав адвокатів із зазначенням даних про заявника-адвоката і даними про обставини порушення професійних прав) з долученням доказів, що підтверджують викладені у зверненні факти.

– В нашому дослідженні Вас відзначено як жінку, що вплинула на розвиток юридичного бізнесу в 2017 р. А як за цей час юридичний бізнес вплинув на Вас?

– Як я вже зазначала, моя команда і я стали більш професійно зрілими. Ми завжди відстоюємо як інтереси клієнтів, так і свої принципи. Я не втомлююся повторювати, що для мене дуже важливо підходити до всього у житті з позиції любові: у професії, в родині, у партнерстві, у клієнтських взаєминах. Юридичний бізнес з кожним роком лише посилює таке моє ставлення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати