17 вересня 2019, 10:30

Код ДНК Pavlenko Legal Group

Віталій Бурдак
Віталій Бурдак «Pavlenko Legal Group» керуючий партнер
Олександра Сасіна (Павленко)
Олександра Сасіна (Павленко) «Pavlenko Legal Group» старший партнер
Денис Майстренко
Денис Майстренко «Pavlenko Legal Group» партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Зовнішні зміни починаються зсередини. Напевно, це правило життя можна застосувати також до юридичного бізнесу. Юридична компанія Pavlenko Legal Group з 11‑річною історією на ринку змінює свою концепцію управління — тепер нею керуватиме Рада партнерів, до якої входять керуючий партнер Віталій Бурдак, старший партнер Олександра Сасіна та партнер Денис Майстренко. «ЮГ» поговорила з ними про мотиви змін, реакцію клієнтів, стратегічні плани та шляхи подальшого розвитку бізнесу


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Денис Майстренко, Олександра Сасіна, Віталій Бурдак

— Розкажіть, як та чому з'явилася ідея передати функцію управління компанією Раді партнерів?

Олександра Сасіна: Все складалося природно. Я хотіла менше часу приділяти операційній роботі та зосередитися на стратегічних питаннях і ціннісних аспектах розвитку бренду. Так склалося, що Віталій (Бурдак — прим. ред.) поступово перейняв поточні бізнес-процеси та почав керувати багатьма великими проектами. Такий результат був абсолютно логічним, оскільки у його підпорядкуванні вже було багато людей. Денис (Майстренко — прим. ред.) очолює практику, що має певний економіко-фінансовий фокус, тому за ним закріпилася функція супроводу фінансового розвитку компанії. З часом ми усвідомили, що вже маємо «ролі» в компанії, які нам запропонувала доля, тому є сенс об'єднатися в колективний орган управління та на певний термін обирати людину для керування операційною діяльністю. Адже це робота «day by day», яка потребує постійної уваги.

Віталій Бурдак

— Якою буде роль кожного з членів Ради партнерів: керуючого партнера, старшого партнера та партнера?

Віталій Бурдак: Рада партнерів прийняла рішення про призначення мене керуючим партнером. Насамперед, це передбачає виконання представницької функції, а також оперативне управління компанією. Олександра — старший партнер, голова Ради партнерів. Вона відповідає за розвиток бренду, визначення стратегії, представництво компанії на глобальному рівні. Денис — партнер, відповідальний за фінансову частину, планування, аналітику та звітність.

— Як уникнути дублювання функцій?

— В. Б.: Ми не боїмося легкого дублювання. Як сказала Олександра про природність поділу наших функцій, кожен вже протягом певного часу виконує «свою» роботу. Тому ми розуміємо межі та ступені відповідальності, а також напрямок руху в межах свого внутрішнього функціоналу. Ми маємо як короткострокову, так і довгострокову стратегію розвитку. Кожен крок вперед ретельно зважується та аналізується на щотижневих планових зустрічах. Таким чином, ми намагаємося дотримуватися стратегії в режимі «day by day». Звісно, у стратегію можуть вноситися певні корективи, адже і ринок, і ми перебуваємо в постійній динаміці. Якщо все-таки відбуватиметься легке дублювання функцій, то це не буде проблемою, адже між партнерами є довіра та взаєморозуміння.

Олександра Сасіна — Як відреагували клієнти на таку новину?

— О. С.: Чесно кажучи, реагували по‑різному. Деяких ми спеціально готували до таких змін. Я навмисно відходила від посиленої комунікації з клієнтами. Звичайно, це було непросто. Деякі клієнти неохоче переходили на спілкування з іншими партнерами, однак, як показало життя, всі побоювання не виправдалися. В результаті нам вдалося побудувати зручну модель відносин з кожним клієнтом. Ми створили такий комунікаційний майданчик, у межах якого кожен партнер завжди може долучитися до безпосередньої реалізації проекту, якщо цього потребує конкретна ситуація.

— Розкажіть про основні аспекти роботи з клієнтами в Pavlenko Legal Group.

— В. Б.: Для будь-якого бізнесу, в тому числі юридичного, клієнт є найважливішим. Ми сповідуємо свою філософію, яка є незмінною — насамперед, прагнемо здобути довіру клієнта. За таких умов відносини клієнт-юрист розвиваються природно, в них присутня гармонія та комфорт. Ми розуміємо потреби клієнта, який стає для нас партнером, та рухаємося разом у напрямку досягнення його цілей. Отже, клієнтська довіра — це найцінніший нематеріальний актив нашої компанії. Ми завжди намагаємося вибудовувати відносини таким чином, щоб допомогти клієнту зрозуміти його потреби, а також запропонувати оптимальні рішення та алгоритм дій.

— О. С.: Модель взаємовідносин з клієнтами — це право плюс певний психологічний коучинг. Майже кожен клієнт приходить до нас невипадково: ми притягуємо таких клієнтів, які потребують саме нашої допомоги. Тобто це не кейс, у межах якого потрібно подати документи або здійснити представництво в суді. Це живі відносини з людьми, які приносять проблему, яка їм болить. Це інхауз-юрист, який приходить зі складним бізнес-завданням, що потребує застосування нашої експертизи та пошуку ексклюзивних методів розв'язання. Це власник або топ-менеджер компанії з бажанням персонального коучингу. Більшість таких клієнтів згодом стають нашими друзями. Мені здається, що ця особливість — ДНК нашої послуги. Важливо її зберегти, незалежно від того, скільки партнерів до нас приєднається в майбутньому.

— В. Б.: Ми неодноразово ставили собі запитання: «Хто наш клієнт?». Навіть залучали для цього спеціалістів, які складали портрет нашого клієнта. Ми не прагнемо працювати «з усіма» та готові відпускати клієнтів, якщо вони не розділяють наші цінності.

Денис Майстренко

— Чи маєте Ви партнерську угоду?

Денис Майстренко: Між партнерами погоджені всі пункти, необхідні для ефективного управління та розвитку компанії. Якщо ми говоримо про партнерську угоду в розумінні англійського права (Partnership Agreement), то такого документа у нас немає. Ми обрали дещо іншу форму, яка містить всі умови, присутні в Partnership Agreement. Вони обговорені, погоджені, жодна з умов не викликає запитань.

— Чи плануєте проведення ребрендингу? Компанія називається Pavlenko Legal Group. Олександро, Ви — засновниця, маєте прізвище Сасіна. До того ж зараз нова форма управління….

— О. С.: Для бізнесу та адвокатури я завжди Павленко (посміхається — прим. ред.).

— Віталію, чи готові Ви до нового амплуа?

— В. Б.: Я вже говорив, що протягом деякого часу ми живемо в такому режимі. За період існування компанії ми намагалися адаптувати різні моделі управління. Наразі обрану модель я вважаю найбільш оптимальною. Загалом, юридичний бізнес багато в чому залежить від економічної кон'юнктури. Ми звикли до частих змін, а тому нові завдання та виклики нас не лякають.

— Віталію, розкажіть більш детально про Ваш професійний шлях?

— В. Б.: Після завершення навчання в КНУ імені Тараса Шевченка протягом 2‑х років я працював на держслужбі (тоді — Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку). Далі була робота юристом, керівником юрдепартаменту однієї фірми. В Pavlenko Legal Group я працюю з 2008 р., тобто з моменту створення компанії.

— О. С.: Ми знайомі ще з університету. Після закінчення продовжили комунікацію.

— В. Б.: Коли Олександра прийняла рішення про створення власної компанії, я отримав пропозицію приєднатися.

— З огляду на додаткові управлінські функції, як зміниться Ваш робочий розклад? Ви продовжите керувати практикою?

— В. Б.: Звичайно! Основну частину часу я приділяю керуванню практиками (моя спеціалізація — судова практика та захист бізнесу), а решту часу — виконанню представницьких та управлінських функцій. Звісно, день на день не схожий. Інколи робочі виклики вимагають повного занурення у процес. В інші дні доводиться весь час присвячувати управлінню та плануванню.

— Що стосується просування бізнесу, на Вашу думку, це справа керуючого партнера чи департаменту з розвитку бізнесу?

— В. Б.: Робота керуючого партнера апріорі містить складову з просування бізнесу. Тому вважаю, що тут має бути певний симбіоз. Це не одноособова функція, а командна робота. Кожен з нас у своїй ролі докладає максимум зусиль для розвитку бізнесу, посилення позицій компанії на ринку та капіталізації бренду.

— Д. М.: Під просуванням бізнесу можна мати на увазі збільшення кількості клієнтів, підвищення доходу, посилення позиціонування на ринку юридичних послуг та багато інших речей. Наприклад, у нас є окремий департамент для роботи з ключовими клієнтами, який займається пошуком цієї «нитки» задоволеності від співпраці з нами та отримання максимального результату. Важливо, що просування бізнесу належить до компетенції департаменту по роботі з ключовими клієнтами, керуючого партнера та взагалі кожного партнера. Ми не намагаємося «захопити» весь ринок, наша мета — знайти свого клієнта, який поділяє наші цінності у веденні власного бізнесу. Таким чином, доля нас поєднує не на один проект, а будується ефективне довготривале партнерство.

— О. С.: За розвиток бізнесу у нас відповідає не одна людина. Кожен має певний функціонал у цій площині та займається просуванням бізнесу на своєму рівні. Наприклад, людина, яка відповідає за ДНК компанії та ціннісні аспекти (це я), виступає на заходах і транслює це повідомлення. Денис відповідає за розвиток своєї практики, Віталій — за розвиток бізнесу загалом. На наших спільних зустрічах ми обговорюємо подальші кроки в цих напрямках. В компанії ми запровадили окрему структурну одиницю, яка займається втіленням у життя наших ідей щодо розвитку, тому багато зусиль докладаємо для її функціонування. Для нас важливий як департамент з піару, так і департамент з розвитку — це наші руки й ноги.

— Як юрист може стати партнером компанії Pavlenko Legal Group?

— О. С.: Так мають зійтися зірки. Немає універсального рецепта, як стати партнером. Знаю, що в деяких великих компаніях це певні KPI роботи. Згадую свою давню розмову з Олегом Рябоконем, коли я працювала в Magisters. Він тоді мені сказав: «Ти дійшла до такої високої позиції в компанії. Я віддам тобі партнерську функцію, якщо ти зможеш заробити 1 млн доларів за рік. Ти порахуй, подумай». Я порахувала, подумала, що насправді можу заробити цей мільйон, але зароблю його вже для себе. Саме в цей момент я прийняла рішення заснувати свою компанію. Тому момент прийняття до партнерства — відносний.

В нашій компанії тебе мають побачити настільки органічно у процесі активного розвитку, що захочеться підійти та запропонувати стати партнером. Мені здається, це глухий кут, коли людина прагне партнерства, лізе геть зі шкіри, а керівництво компанії все одно не бачить її на цій позиції. Набагато краще, коли людина не зовсім до кінця розуміє свій потенціал, але вже ним успішно користується. Це не може пройти повз нашу вагу. Дуже важливо, коли співробітники перебувають у постійному пошуку нового та розвиваються разом з нами. Адже за відсутності розвитку починається деградація. В нашій компанії є приклади, коли людина з юридичною освітою прийшла на позицію секретаря, а згодом стала сильним юристом. Однак на це потрібен час і момент, щоб зійшлися зірки. Зараз у нас є співробітник, який може вирости до партнера, але не в найближчій перспективі. Сьогодні він кайфує від тієї позиції, що обіймає.

— Які ключові пункти Ви заклали у стратегію розвитку компанії на майбутній рік?

— Д. М.: Ми фокусуємося на основних практиках та інвестуємо в їх посилення: GR, судова практика, захист бізнесу, корпоративне право/M&A, антимонопольне право. Також працюємо над розвитком додаткових практик, які доповнюють ключові напрямки. Багато зусиль вкладаємо у професійне зростання нинішніх та майбутніх членів команди. Створення юридичної бізнес-імперії — це не наша мета. Ми робимо лише те, в чому відчуваємо свою силу, та розвиваємо бізнес, по‑справжньому близький серцю. Звісно, стратегія не є чимось сталим та у процесі може зазнавати змін.

— В. Б.: Сьогодні ми завершили внутрішню реструктуризацію, таким чином реалізувавши наше бачення щодо структури компанії. У планах маємо запуск кількох нових практик, в яких відчуваємо себе професіоналами, як і в поточних. Це дуже важливий аспект роботи — ми ніколи не беремо кейси, в яких не є експертами. Натомість ми можемо рекомендувати клієнту профільного спеціаліста для вирішення його завдань.

— Останні кілька років нового значення набуває нематеріальна складова юрбізнесу: цінності, філософія компанії. Якою є Ваша позиція щодо цих моментів?

— О. С.: Весь цей час ми жили у своєму ціннісному середовищі, яке ніколи не робило з компанії мультибренд. Ми цього не прагнули, але водночас це притягувало до нас клієнтів певного типу. Ми навіть до кінця не розуміли, в чому наша особливість. Згодом нам на це почали вказувати клієнти: говорили, чому вони з нами, чому нас рекомендують. Адже ми існували без маркетингу та особливої реклами, а протягом тривалого часу відмінно працювало сарафанне радіо.

Завдяки нашим клієнтам ми зрозуміли свій ціннісний ряд, що породжує високий ступінь довіри. Нам пояснили, що ця довіра має певний смак. Тобто ми не просто забезпечуємо клієнту результат, а «підмішуємо» до нього певну психологічну підтримку, яка інколи навіть нівелює бажання судової тяжби. У нас є чимало кейсів, які ми успішно завершили завдяки тому, що брали в них участь як люди, а не як спеціалісти в галузі права. Мені здається, що таке «екологічне» існування завжди було нашою історією.

Колись давно я почула про цілі сталого розвитку, яким ще не приділяли належної уваги. Пізніше, коли їх почали втілювати через органи влади, я відчула їх близькість до принципів нашого існування. Однак коли у нас почалися власні проекти з корпоративної соціальної відповідальності, коли ми почали займатися благодійністю та запитувати у клієнтів, яку додаткову цінність їм даємо, саме тоді ми зрозуміли, що наші цінності відповідають цілям сталого розвитку, який є глобальним світовим трендом.

Зараз я дуже радію, що людина №1 з цілей сталого розвитку в Україні — це виходець з нашої компанії Клавдія Шевелюк. Дуже приємно, що люди, які у нас працювали, далі розвиваються з позиції екологічної присутності в житті. Мабуть, це і є про цінності. В кінці минулого року ми зняли соціальний фільм про те, як бачимо власне ДНК в юридичному бізнесі та глобально у світі. В ньому ми говорили про те, що роблячи свою справу, можна нести більш глибинну філософію. Наприклад, замовляючи чай, я захочу його у фільтр-пакеті з такого матеріалу, який не порушує екобаланс на планеті. Будуючи завод, я повинна думати про те, як звести до мінімуму забруднення навколишнього середовища. Так само з юридичним бізнесом. Коли ми отримуємо кейс, то зазвичай ставимо питання, чи дійсно людина хоче жити в цьому конфлікті, чи хоче перемогти, щоб психологічно знищити свого опонента? Завдяки роботі з нами клієнти часто у процесі війни доходять висновку, що їм не принципово вирішити конфлікт саме тим шляхом, який був обраний на початку. Для нас такі випадки особливо цінні, адже ми даємо певний виховний сенс, але більш високих матерій.

— Розкажіть про Ваших співробітників та цінності щодо них?

— О. С.: В різні періоди на юридичному ринку панували різні модні тренди щодо соціальних пакетів та додаткових благ для співробітників. Для себе ми визначили, що робимо внесок у розвиток наших працівників не лише з позиції юриста, але й «творчої одиниці». Тому всередині команди ми часто говоримо про ціннісний ряд, творчий розвиток, аналіз рішень, які вони приймають, на предмет токсичності. Окрім того, ми комбінуємо роботу з відпочинком. Нещодавно обладнали кімнату відпочинку тенісним столом, наразі закуповуємо килимки для йоги та дартс. Все це робиться для того, щоб надати можливість співробітникам відволіктися та подихати «свіжим повітрям».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати